Reklama

Choroby układu nerwowego

Układ nerwowy ma wpływ praktycznie na każdą funkcję naszego ciała - reguluje podstawowe czynności życiowe i umożliwia nam kontakt ze światem zewnętrznym. Choroby układu nerwowego to wiele różnych schorzeń - od migreny po groźny udar mózgu.

Choroby układu nerwowego - czym jest układ nerwowy?

Układ nerwowy reguluje czynności narządów wewnętrznych organizmu, kontroluje wydzielanie hormonów - dzięki niemu prawidłowo oddychamy, trawimy, poruszamy się, rozmnażamy. A to tylko części z jego funkcji. Układ nerwowy dzieli się na:

- centralny (inaczej ośrodkowy) układ nerwowy - mózgowie i rdzeń kręgowy

- obwodowy układ nerwowy - nerwy czaszkowe i rdzeniowe.

Skomplikowana struktura nerwowa może niekiedy ulegać awarii i przejawiać się to może w wielu aspektach funkcjonowania organizmu - istnieje bardzo wiele chorób klasyfikowanych jako choroby układu nerwowego.

Reklama

Choroby układu nerwowego - przykłady

Choroby układu nerwowego mogą mieć charakter pierwotny. Są to przede wszystkim schorzenia centralnego układu nerwowego, zaliczamy do nich m. in.:

  • zakażenia (wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu o różnym podłożu)
  • urazy i guzy
  • udar mózgu
  • wady rozwojowe
  • schorzenia otępienne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona)
  • padaczka.

Choroba Parkinsona i choroba Alzheimera należą do grupy chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.

Choroby obwodowej części układu nerwowego to np. uszkodzenia i zapalenia nerwów, zespoły korzeniowe (np. rwa kulszowa), polineuropatie.

Przykładem choroby, która dotyczy zarówno części ośrodkowej jak i obwodowej jest stwardnienie rozsiane.

Do schorzeń neurologicznych zaliczają się także różne choroby mięśni (np. miastenia), w których dochodzi do zaburzeń w zakresie przepływów impulsów między nerwami i mięśniami.

Wtórne choroby układu nerwowego rozwijają się jako powikłanie innego schorzenia. Warto wiedzieć, że choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL