Choroby układu nerwowego
Układ nerwowy ma wpływ praktycznie na każdą funkcję naszego ciała - reguluje podstawowe czynności życiowe i umożliwia nam kontakt ze światem zewnętrznym. Choroby układu nerwowego to wiele różnych schorzeń - od migreny po groźny udar mózgu.
Układ nerwowy reguluje czynności narządów wewnętrznych organizmu, kontroluje wydzielanie hormonów - dzięki niemu prawidłowo oddychamy, trawimy, poruszamy się, rozmnażamy. A to tylko części z jego funkcji. Układ nerwowy dzieli się na:
- centralny (inaczej ośrodkowy) układ nerwowy - mózgowie i rdzeń kręgowy
- obwodowy układ nerwowy - nerwy czaszkowe i rdzeniowe.
Skomplikowana struktura nerwowa może niekiedy ulegać awarii i przejawiać się to może w wielu aspektach funkcjonowania organizmu - istnieje bardzo wiele chorób klasyfikowanych jako choroby układu nerwowego.
Choroby układu nerwowego mogą mieć charakter pierwotny. Są to przede wszystkim schorzenia centralnego układu nerwowego, zaliczamy do nich m. in.:
- zakażenia (wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu o różnym podłożu)
- urazy i guzy
- udar mózgu
- wady rozwojowe
- schorzenia otępienne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona)
- padaczka.
Choroba Parkinsona i choroba Alzheimera należą do grupy chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.
Choroby obwodowej części układu nerwowego to np. uszkodzenia i zapalenia nerwów, zespoły korzeniowe (np. rwa kulszowa), polineuropatie.
Przykładem choroby, która dotyczy zarówno części ośrodkowej jak i obwodowej jest stwardnienie rozsiane.
Do schorzeń neurologicznych zaliczają się także różne choroby mięśni (np. miastenia), w których dochodzi do zaburzeń w zakresie przepływów impulsów między nerwami i mięśniami.
Wtórne choroby układu nerwowego rozwijają się jako powikłanie innego schorzenia. Warto wiedzieć, że choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.