Choroby układu nerwowego

Układ nerwowy ma wpływ praktycznie na każdą funkcję naszego ciała - reguluje podstawowe czynności życiowe i umożliwia nam kontakt ze światem zewnętrznym. Choroby układu nerwowego to wiele różnych schorzeń - od migreny po groźny udar mózgu.

Choroby układu nerwowego - czym jest układ nerwowy?

Układ nerwowy reguluje czynności narządów wewnętrznych organizmu, kontroluje wydzielanie hormonów - dzięki niemu prawidłowo oddychamy, trawimy, poruszamy się, rozmnażamy. A to tylko części z jego funkcji. Układ nerwowy dzieli się na:

- centralny (inaczej ośrodkowy) układ nerwowy - mózgowie i rdzeń kręgowy

- obwodowy układ nerwowy - nerwy czaszkowe i rdzeniowe.

Skomplikowana struktura nerwowa może niekiedy ulegać awarii i przejawiać się to może w wielu aspektach funkcjonowania organizmu - istnieje bardzo wiele chorób klasyfikowanych jako choroby układu nerwowego.

Reklama

Choroby układu nerwowego - przykłady

Choroby układu nerwowego mogą mieć charakter pierwotny. Są to przede wszystkim schorzenia centralnego układu nerwowego, zaliczamy do nich m. in.:

  • zakażenia (wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu o różnym podłożu)
  • urazy i guzy
  • udar mózgu
  • wady rozwojowe
  • schorzenia otępienne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona)
  • padaczka.

Choroba Parkinsona i choroba Alzheimera należą do grupy chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.

Choroby obwodowej części układu nerwowego to np. uszkodzenia i zapalenia nerwów, zespoły korzeniowe (np. rwa kulszowa), polineuropatie.

Przykładem choroby, która dotyczy zarówno części ośrodkowej jak i obwodowej jest stwardnienie rozsiane.

Do schorzeń neurologicznych zaliczają się także różne choroby mięśni (np. miastenia), w których dochodzi do zaburzeń w zakresie przepływów impulsów między nerwami i mięśniami.

Wtórne choroby układu nerwowego rozwijają się jako powikłanie innego schorzenia. Warto wiedzieć, że choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby układu nerwowego | układ nerwowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL