Arterioskleroza, czyli miażdżyca. Objawy i leczenie
Miażdżyca jest spowodowana zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Ma ona bezpośredni wpływ na przedwczesny zgon chorego z powodu zawału lub wylewu, dlatego należy dbać o to, by poziom cholesterolu we krwi był prawidłowy.
W tej chorobie dochodzi do stwardnienia naczyń krwionośnych, za co obwinia się wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, ale jego frakcja o niskiej gęstości odkłada się w formie blaszek miażdżycowych. Za wysoki poziom cholesterolu we krwi obwinia się nieodpowiednią dietę, brak ruchu i nadwagę.
Choroba w pierwszym stadium nie daje żadnych objawów. Gdy tętnice są bardzo zwężone, serce musi pracować silniej, by doprowadzić odpowiednią ilość krwi.
Powoduje to niedotlenienie serca, ponieważ również naczynia doprowadzające krew do serca stają się niewydolne. Jeśli ten stan się nasili, może dojść do zawału.
Inne objawy miażdżycy w późniejszym stadium to niedokrwienie tkanek, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, brak energii.
W leczeniu miażdżycy najważniejsza jest zmiana trybu życia, dzięki czemu obniży się poziom cholesterolu. Jeśli to nie pomoże, lekarz przepisuje odpowiednie leki.
W przypadku poważnego zatoru w tętnicy, stosuje się takie metody leczenia jak balonikowanie, wprowadzenie stentów i by passów. Dzięki nim można poprawić stan określonej tętnicy. Najważniejsze w arteriosklerozie jest jej zapobieganie - należy okresowo badać poziom cholesterolu i rzucić nałogi.
Arterioskleroza to podstępna choroba, która rozwija się przez lata. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych, dlatego trzeba ją traktować poważnie.