Pierwsze siwe włosy pojawiły się za wcześnie? To może być objaw niedoboru
Pojawienie się pierwszych siwych włosów często wywołuje szok. Co prawda, u każdego ma to miejsce w innym momencie życia, u jednych siwe włosy pojawiają się szybciej, u innych później, i wpływa na to wiele różnych czynników, ale chyba dla każdego jest to sygnał tego, że to już - że wyraźnie się starzeje. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach wczesne siwienie może być sygnałem niedoborów. Czego może brakować organizmowi w sytuacji, gdy włosy wcześniej stają się siwe? Sprawdzamy.
Siwienie to, jak tłumaczą trycholodzy, proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika. Spowodowane jest ono stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Zazwyczaj zaczyna się między 30. a 40. rokiem życia, ale siwe włosy mogą też pojawiać się dużo wcześniej. Wpływ na to mogą mieć uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko. Naukowcy wykazali, że czynnikami wpływającymi na siwienie włosów są też chociażby nadmierny stres, niewłaściwa dieta, zaburzenia w pracy tarczycy czy przyjmowane leki. Poza tym - niedobory.
Pojawienie się siwych włosów we wczesnym wieku warto omówić ze specjalistą. Zleci on wykonanie odpowiednich badań, które pomogą wskazać przyczynę. Jeśli okaże się, że winny jest niedobór, zbilansowana dieta oraz dobrze dobrana suplementacja mogą spowolnić proces siwienia, a niekiedy nawet go odwrócić. A więc - czego może brakować organizmowi, gdy wcześnie pojawiają się siwe włosy?
Przedwczesne siwienie często spowodowane jest niedoborem witaminy B12. Jest ona niezbędna m.in. do prawidłowego przebiegu procesu powstawania krwinek czerwonych oraz właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Jej brak może prowadzić do niedożywienia mieszków włosowych i tym samym do wypadania włosów i przedwczesnego siwienia. Inne częste objawy niedoboru tego składnika to parestezje rąk i stóp, pieczenie języka czy problemy z zapamiętywaniem i koncentracją. Niepokojąco wczesne siwienie ma także związek z niedoborem kwasu foliowego, który jest zaliczany do witamin z grupy B. W 2017 roku niewielkie badanie wykazało związek między niedoborami witaminy B12, kwasu foliowego i biotyny a przedwczesnym siwieniem włosów u osób pochodzenia azjatyckiego w wieku 20 lat i młodszych.
Wspomniana biotyna również należy do witamin z grupy B. Nazywana jest też witaminą B7 i witaminą H. Uczestniczy m.in. w syntezie kwasów tłuszczowych, współuczestniczy w przemianach aminokwasów i cukrów, wspomaga układ immunologiczny. Jest ważna dla białek keratynowych, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania zdrowych włosów. Jej niedobór jest rzadki, gdyż występuje w wielu produktach spożywczych. Jednak, gdy już się pojawia, dokuczają m.in. problemy ze skórą i włosami (w tym łamliwość włosów i ich wypadanie). Badania wykazały również, że osoby z przedwcześnie siwiejącymi włosami mają tendencję do niższego poziomu biotyny. Suplementowanie biotyny może wpłynąć pozytywnie na wzrost włosów i ich kondycję, ale tylko u osób, u których występował jej niedobór - wskazują eksperci.
Gdy siwe włosy pojawiają się zbyt wcześnie, organizmowi może brakować również kwasu pantotenowego - witaminy B5. Kwas pantotenowy zapobiega przedwczesnemu siwieniu, posiada zdolność do przywracania naturalnego koloru włosów (przyspiesza produkcję melaniny), a także reguluje funkcje gruczołów łojowych. Rzadko jednak dochodzi do jego niedoboru ze względu na powszechne występowanie w żywności.
Wśród badanych, których dotyczył problem przedwczesnego siwienia, badacze odnotowali również niski poziom witaminy D. Rola witaminy D w tym procesie nie została jednak dobrze poznana. Wiadomo jednak, że witamina D reguluje pracę gruczołów łojowych skóry oraz wpływa na cykl wzrostu włosa i jej niedobór można poznać także po kondycji włosów. U osób cierpiących z powodu niedoboru witaminy D obserwuje się m.in. wolniejsze tempo wzrostu włosów, ich wyraźne osłabienie i przerzedzenie. Brak odpowiedniego poziomu witaminy D powoduje zahamowanie wzrostu komórek mieszka włosowego, zahamowanie porostu włosów i ich nadmierną utratę. Wyniki badań z ostatnich lat wykazują duży związek między niedoborem witaminy D a ryzykiem rozwoju łysienia plackowatego.
Cynk jest niezbędny dla utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci, ale także prawidłowego odczuwania smaku, prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu rozrodczego, immunologicznego i nerwowego. Jego niedobór powoduj zmiany skórne, utratę włosów, kruchość paznokci, zaburzenia smaku i węchu, utratę apetytu czy zaburzenia funkcji seksualnych. Cynk oddziałuje na komórki macierzy włosa, aktywuje enzymy odpowiedzialne za przemianę białek oraz uczestniczy w powstawaniu keratyn. Jego niski poziom również może być związany z przedwczesnym siwieniem.
Przyczyną przedwczesnego siwienia może być także niedobór miedzi. Pełni ona wiele funkcji w organizmie. Bierze udział we wchłanianiu żelaza w przewodzie pokarmowym, uczestniczy w tworzeniu i prawidłowym funkcjonowaniu czerwonych krwinek, jest składnikiem wielu enzymów. U osób cierpiących na niedobór miedzi obserwuje się m.in. anemię związaną z wadliwym wykorzystaniem żelaza, zwiększoną podatność na infekcje, zaburzenia metabolizmu glukozy, cholesterolu i, co się tyczy włosów - obniżoną ich pigmentację. Miedź pomaga włosom zachować kolor. Niedobór przyczynia się do zanikania pigmentu i siwienia. Włosy stają się matowe i sztywne.
W badaniach, u osób z przedwczesnym siwieniem, stwierdzano również niski poziom wapnia. Jak wskazują badacze, jony wapnia biorą udział w procesie melanogenezy, czyli procesie, którego celem jest produkcja melaniny. Postawiono również hipotezę, że przedwczesne siwienie jest związane z osteopenią - schorzeniem związanym z obniżeniem gęstości mineralnej kości przy zachowaniu ich zdolności do właściwej mineralizacji.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746220/.
CZYTAJ TAKŻE:
Wystarczą dwie łyżki nasion i woda lub olej. Włosy się wzmocnią i zaczną szybciej rosnąć
Oznaka problemów ze zdrowiem i pierwszy efekt starzenia. Co znaczą cienie pod oczami?
Najlepsze owoce przeciwstarzeniowe. Jedz, a wpłyniesz na syntezę kolagenu