Czy grupa krwi wpływa na rozwój chorób serca?

Wiele mówi się na temat wpływu grupy krwi na różne choroby. Naukowcy postanowili przeprowadzić długoterminowe badanie, mające na celu udowodnić, czy istnieje zależność między grupą krwi a ryzykiem wystąpienia chorób serca. Jakie są wyniki? Czy na chorobę wieńcową wpływa to, jaką mamy grupę krwi? Sprawdzamy.

Grupa krwi - jak jest określana

Na powierzchni czerwonych krwinek występują antygeny, na podstawie których określana jest grupa krwi. Występują antygeny A oraz B. Jeśli występują tylko antygeny A - grupa krwi jest określana jako A. Jeśli tylko B, mówimy o grupie krwi B. Jeśli na krwinkach czerwonych obecne są oba antygeny, wówczas grupę krwi określa się jako grupa AB. Jeżeli we krwi nie występuje żaden z powyższych antygenów, krew będzie grupy 0 i tę grupę określa się jako ewolucyjnie najstarszą.

Ryzyko chorób serca a kryteria oceny

Bostońska Uczelnia Zdrowia Publicznego przeprowadziła analizę wyników dwóch badań. Badania Nurses’ Health Study zostały przeprowadzone wśród 62 000 kobiet w wieku od 30 do 55 lat, natomiast w badaniach Health Professionals Follow-up Study przebadanych zostało 27 000 mężczyzn w wieku od 40 do 75 roku życia. Osoby z obu badań były pod obserwacją dwadzieścia lat, a każda z nich szczegółowo uzupełniła ankietę dotyczącą grupy krwi, palenia tytoniu, aktywności fizycznej, przyjmowania kwasu acetylosalicylowego. Zostały przebadane pod kątem cukrzycy, nadciśnienia oraz poziomu cholesterolu. Wszyscy, w dalszej części badania, zostali również poddani ocenie, czy w przeszłości mogli przebyć zawał mięśnia sercowego lub czy występują już u nich inne choroby układu krążenia.

Reklama

Grupa krwi a ryzyko chorób serca

Na podstawie badań ustalono, że osoby z grupą A, B oraz AB są bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej. Wskazywać na to może fakt, że gen odpowiedzialny za grupę krwi zlokalizowany jest blisko genów, które są odpowiedzialne za procesy zapalne w organizmie oraz biorą udział w adhezji komórek (łączenia się komórek ze sobą).

Stwierdzono również, że poziom dwóch podstawowych białek biorących udział w krzepnięciu krwi, jest o 25 proc. wyższy u osób z grupą krwi inną niż 0. Wskazano w badaniu na czynnik krzepnięcia VIII oraz czynnik von Willebranda. Ten drugi ma istotne znaczenie w rozwoju miażdżycy. Choroba ta polega na odkładaniu się blaszek miażdżycowych w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych. Zmniejszają one światło naczynia krwionośnego, utrudniając tym samym przepływ krwi, a w konsekwencji prowadząc do całkowitego zamknięcia naczynia i np. zawału mięśnia sercowego.

Grupa krwi a naczynia krwionośne

Wysoki poziom cholesterolu o niskiej gęstości (LDL), który potocznie nazywany jest "złym cholesterolem", sprzyja rozwojowi miażdżycy, prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Badania wykazały, że osoby z grupą krwi A mają wyższy poziom cholesterolu LDL.

Procesy zapalne w obrębie naczyń krwionośnych prowadzą z kolei do niedokrwienia tkanek, które zaopatrują. Stany zapalne powodują również zgrubienia, zwężenia i osłabienia naczyń. W badaniach stwierdzono, że najczęściej do zapaleń naczyń dochodziło u osób z grupą krwi AB.

Grupa krwi a choroba wieńcowa - jak zapobiegać

Analiza wieloletnich badań, którą przeprowadziła Bostońska Uczelnia Zdrowia Publicznego, pozwoliła na postawienie tezy, że istnieje zależność między grupą krwi a ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej.

- Nikt nie jest w stanie zmienić swojej grupy krwi, ale nasze odkrycia mogą pomóc lekarzom w lepszym zrozumieniu problemu i wytypowaniu osób z większym ryzykiem zachorowania na choroby serca. Wiedząc, że należymy do grupy zwiększonego ryzyka, możemy zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy, poprzez prawidłowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne i zaprzestanie palenia tytoniu - tak podsumował badania asystent profesora Zakładu Dietetyki w Harvardzkiej Szkole Zdrowia publicznego w Bostonie, dr Lu Qi.


CZYTAJ TAKŻE: 

Wysoki poziom cholesterolu we krwi. Sprawdź, co może być przyczyną

Komu zagraża choroba niedokrwienna serca

Nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grupa krwi co oznacza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL