Typ sylwetki - odwrócony trójkąt. Charakterystyka, dieta i choroby

Żeby uzmysłowić sobie, jak wygląda kobieta o typie figury odwrócony trójkąt, należy wyobrazić sobie sylwetkę pływaczki (choć oczywiście nie wszystkie naturalne odwrócone trójkąty będą tak wspaniale umięśnione, niemniej - mają ku temu warunki). "Zbyt chłopięca", "za mało kobieca" - myślą o sobie posiadaczki tej postury. Nie jest to jednak prawda. Odwrócone trójkąty (zwane też rożkami) olśniewają w wydaniu wieczorowym i mają niemało (wizualnych) asów w rękawie.

Rodzaje sylwetek

Jabłko, gruszka, prostokąt, odwrócony trójkąt i klepsydra - w ten obrazowy sposób można sklasyfikować najczęściej spotykane typy kobiecej budowy. Który jest twój? Sprawdź. Są na tyle czytelne, że stając przed lustrem odziana jedynie w bieliznę najprawdopodobniej bez problemu jednoznacznie określisz, który typ reprezentujesz. Oczywiście istnieje wiele różnic nawet między przedstawicielkami tego samego typu, wszak mogą one różnić się wzrostem, ilością tkanki tłuszczowej, rozbudowaniem mięśni, etc. Przyjrzyj się bliżej, jak wyglądają kobiety o figurze odwróconego trójkąta. Jakie są zalety i mankamenty ich sylwetek, co powinny eksponować, jak jeść i jak ćwiczyć, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz najlepszym możliwym wyglądem?

Reklama

Jak wygląda figura typu odwrócony trójkąt?

Odwrócone trójkąty (OT) charakteryzuje rozbudowana "góra", a ściślej szerokie barki i ramiona, bo biust mają zazwyczaj średniej wielkości. Sylwetka jest atletyczna, łatwo nabiera masy mięśniowej (szczególnie w górnych partiach) i sprawia wrażenie zwężającej się ku dołowi, biodra są wąskie, talia słabiej zarysowana, nogi szczupłe, zgrabne, długie - dłuższe niż tułów, zwłaszcza jeśli dana OT jest osobą wysoką. Co specyficzne - ramiona są zauważalnie szersze od bioder. 

Pozornie to sylwetka zbliżona do męskiej, ale to nie do końca tak. Wiele spośród najsłynniejszych supermodelek ma właśnie figurę odwróconego trójkąta - wysoki wzrost i nieco szersze ramiona nie odbierają im kobiecości ani urody. 

Dieta dla kobiet o figurze odwróconego trójkąta

Kobiety o figurze odwróconego trójkąta mogą dość łatwo zrzucić nadmiar kilogramów (ale w większości i tak nie mają naturalnej skłonności do nadwagi - pod warunkiem, że nie folgują sobie ponad miarę równocześnie prowadząc siedzący tryb życia). Jeśli są zbyt szczupłe, łatwiej im niż posiadaczkom innych sylwetek zdrowo przytyć. OT mają wiele szczęścia także z innego powodu - ich typ budowy nie jest powiązany z żadnymi schorzeniami. 

Dieta dla OT powinna składać się w 45 proc. z posiłków na bazie węglowodanów złożonych (kasze, ryż dziki, ryż brązowy, ryż basmati, komosa ryżowa, pełnoziarniste pieczywo i makarony, strączki, płatki owsiane górskie lub jaglane), w 35 proc. z pełnowartościowego białka (tłuste ryby, chudy drób, jajka "od szczęśliwej kury", od czasu do czasu w jadłospisie może też zagościć chuda wołowina, cielęcina, jagnięcina), a 20 proc. diety powinny stanowić zdrowe tłuszcze (np. na zimno, do sałatek z wiesiołka, awokado, czarnuszki, lniany, konopny, z pestek winogron, a do smażenia kokosowy).

Aktywne kobiety spod znaku OT mogą sobie pozwolić na pięć posiłków dziennie (trzy główne i dwa mniejsze) - w tym trzy łączące białko, węglowodany i świeże warzywa, które w idealnym wariancie będą zajmowały większość talerza. 

Ćwiczenia dla kobiet o figurze odwróconego trójkąta

Analizując dobór odpowiedniej aktywności fizycznej dla odwróconych trójkątów, po raz kolejny można się przekonać, że od natury otrzymały naprawdę wiele i są w dobrym położeniu - w większości nie muszą przejmować się fałdkami ani wystającym brzuchem, dysponują zasobami energii, która pcha ich do działania, dlatego lubią być w ruchu. Ten potencjał warto wykorzystać na aktywności pozatreningowe obok sesji ćwiczeń (od dwóch do sześciu tygodniowo - OT muszą pamiętać, by minimum jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na bardzo przecież potrzebną regenerację), by mieć jak najwięcej okazji do ruchu. 

Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą nieco zatrzeć dysproporcję pomiędzy "górą" a "dołem". Tu potrzeba dużej uwagi i ostrożności, gdyż nieodpowiednio ułożony plan treningowy może sprawić, że zamiast wysmuklać ramiona, będzie się je dodatkowo rozbudowywać. Dlatego, przynajmniej na początku, warto poradzić się trenera personalnego lub poprosić o stworzenie odpowiednio skrojonego planu treningowego. Nie należy zapominać, że nie da się ćwiczyć tylko jednej partii ciała, ponieważ w najlepszym razie skończy się to nadwyrężeniem mięśni. Modelowanie sylwetki to proces, który zaangażuje wszystkie partie ciała.

Jakie ćwiczenia poleca się odwróconym trójkątom? Przede wszystkim będą to:

- przysiady wykonywane jak najniżej, wznosy bioder, wznosy nóg, wypady/wykroki nogami przód/tył, ćwiczenia w klęku - wszystkie muszą być wykonywane poprawnie (należy koncentrować się na poprawności, nie na ilości powtórzeń), by nie obciążać nadmiernie odcinka krzyżowo-lędźwiowego oraz stawów. Podane ćwiczenia należy poprzedzić dynamiczną, ogólną rozgrzewką, powinny też być po prostu częścią sesji treningowej zawierającej bardziej różnorodne aktywności. 

  • skakanie na skakance;
  • ćwiczenia wielostawowe;
  • sesje treningu cardio;
  • jazda na rowerze tradycyjnym lub stacjonarnym;
  • wodny aerobik;
  • power joga, pilates;
  • hula-hoop (dla wąskiej talii);
  • marsze w terenie lub na bieżni;
  • konieczny element to trening obwodowy, z wykorzystaniem masy własnego ciała i angażujący możliwie wiele grup mięśni.

OT powinny uważać na aktywności mogące rozbudowywać ramiona, jak np. wiosłowanie, tenis ziemny. Ćwiczenia w domu z małymi hantelkami (1-1,5 kg) są dozwolone. OT nie muszą bać się siłowni, dobrze dobrany i właściwie wykonany trening siłowy ukształtuje pośladki, uwypukli uda, podkreśli nawet linię biustu. Wypracowane mięśnie "wybijają" tłuszcz i zajmują jego miejsce. Choć ważą więcej (OT swoje postępy powinny monitorować raczej z centymetrem krawieckim mierząc obwody niż sugerując się wskazaniami wagi łazienkowej), mają mniejszą objętość.

Zobacz także:

Figura gruszki. Seksowna, kobieca i... problematyczna?

Fibromialgia. Stan, gdy boli cię całe ciało

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL