Uważaj przy nadciśnieniu i chorobach wątroby. Kupiony w dobrej wierze, może zaszkodzić

Preparaty multiwitaminowe są bardzo popularnym prezentem pod choinkę dla osób po pięćdziesiątce i seniorów. Wiele osób kupuje je w dobrej wierze, nie będąc świadomym tego, że ich stosowanie może być niebezpieczne u osób przyjmujących niektóre leki czy przewlekle chorych. Na jakie składniki takich preparatów trzeba uważać? W jaki sposób dobrać odpowiedni dla osoby starszej produkt? Wyjaśniamy.

Preparaty multiwitaminowe - kiedy warto je stosować?

Polacy kochają suplementy diety. Szacuje się, że regularnie przyjmuje je ponad 70 proc. społeczeństwa, z czego największą grupę stanowią osoby po 50 roku życia. Nic w tym dziwnego, skoro w telewizji i Internecie co druga reklama promuje suplementy diety, obiecujące korzystne efekty zdrowotne: poprawę pamięci, wsparcie wątroby, wzmocnienie serca i co bardzo częste - odzyskanie wigoru, cokolwiek to znaczy. 

Wielu Polaków widzi suplementy jako magiczne preparaty, które pomogą utrzymać ich organizm przez długi czas w zdrowiu. Prawda jest jednak taka, że suplementy diety to jedynie żywność, która w najlepszym wypadku ma pomóc uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie. Z tego powodu stosowanie suplementów diety ma sens jedynie wtedy, gdy faktycznie taki niedobór występuje, w przeciwnym wypadku są one zupełnie zbędne. Nie muszą być one badane pod kątem tego, czy zawierają faktyczną ilość substancji podaną na opakowaniu. 

Reklama

Dodatkowo stosowanie kilku preparatów multiwitaminowych na raz nie poprawi zdrowia, wręcz przeciwnie - może prowadzić do pojawienia się objawów przedawkowania. Co więcej ich składniki mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, a także są przeciwwskazane w przebiegu niektórych chorób.     

Preparaty multiwitaminowe - jak wybrać odpowiedni produkt?

Wybór odpowiedniego toniku multiwitaminowego dla seniora jest sprawą bardziej skomplikowaną, niż mogłoby się wielu osobom wydawać. Wiele z nich zawiera dodatki (np. alkohol) lub substancje aktywne (m.in. żeń-szeń), które są przeciwwskazane w przebiegu wielu chorób dotykających osoby starsze. Dlatego przed zrobieniem takiego prezentu trzeba dokładnie przeanalizować skład wybranego preparatu. Należy także upewnić się, że stan zdrowia seniora pozwala na stosowanie danego produktu. W przeciwnym wypadku mogą one niestety zrobić więcej szkody niż pożytku.

Preparaty multiwitaminowe - uważaj na obecność alkoholu

Dodatek alkoholu w preparatach multiwitaminowych dla seniorów ma przede wszystkim funkcję konserwantu. Jest on często dodawany w szczególności do produktów zawierających m.in. ziołowe ekstrakty, aby wydłużyć ich przydatność do spożycia. Niestety nawet tak stosunkowo niewielka ilość alkoholu, jaka znajduje się w tonikach multiwitaminowych dla seniorów, jest silnie niewskazana w przebiegu niektórych chorób.

Mowa tu przede wszystkim o chorobach wątroby, jak alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, autoimmunologiczne zapalenia wątroby, niewydolność wątroby, guzy czy też jej marskość. Produktów z alkoholem nie powinniśmy również kupować seniorom chorym na padaczkę i inne choroby układu nerwowego, np. choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona czy stwardnienie rozsiane. Dodatkowo nie są one wskazane u osób aktualnie uzależnionych od alkoholu i z historią uzależnienia, ze względu na duże ryzyko nawrotu choroby.  

Komu nie podawać preparatów multiwitaminowych z żeń-szeniem?

Wiele produktów multiwitaminowych zawiera w sobie dodatki ziołowe, z czego jednym z najpopularniejszych jest żeń-szeń. Ma on właściwości zwiększające poziom energii, przeciwdziałające zmęczeniu czy wspomagające pamięć i koncentrację. Jest on więc bardzo chętnie dodawany do produktów często specjalnie przeznaczonych dla seniorów. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że żeń-szeń może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszać skuteczność leczenia przeciwnadciśnieniowego. Z tego względu nie powinny go stosować osoby z nadciśnieniem tętniczym. A najnowsze statystyki podają, że zbyt wysokie ciśnienie wykrywa się u ponad 57 proc. osób powyżej 60 roku życia. Zatem średnio u jednego na dwóch seniorów stosowanie tego typu preparatów jest przeciwwskazane!

Miłorząb japoński może przyczyniać się do krwawień

Wyciąg z miłorzębu japońskiego jest częstym dodatkiem w produktach dla seniorów. Dzięki zawartości dużych ilości cennych substancji roślinnych, m.in. flawonoidów, ginkgolidów i bilobalidów ma on właściwości poprawiające pamięć i koncentrację u osób starszych z łagodną demencją związaną z wiekiem. Niestety może przyczyniać się do krwawień, dlatego jego stosowanie nie jest zalecane u osób z małopłytkowością, skazą krwotoczną i innymi chorobami przebiegającymi ze zmniejszoną krzepliwością krwi. Może również indukować drgawki u osób z padaczką. Dodatkowo wyciąg z miłorzębu nie jest zalecany przy jednoczesnym stosowaniu efawirenzu, leku na HIV, ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji.

Preparaty multiwitaminowe - uważaj na interakcje z lekami

Niektóre witaminy i minerały obecne w tonikach multiwitaminowych dla seniorów mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Mowa tu przede wszystkim o suplementach zawierających:

  • magnez, który zmniejsza wchłanianie leków na nadciśnienie, antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych i glikozydów nasercowych;
  • wapń, który może obniżać skuteczność blokerów kanału wapniowego i zwiększają toksyczność glikozydów nasercowych;
  • żelazo, które może obniżać skuteczność leków stosowanych w chorobie Parkinsona, antybiotyków i antybiotyków;
  • witaminę B6, która może zmniejszać skuteczność działania leków uspokajających i przeciwdrgawkowych;
  • witaminę E, która może zwiększać stężenie leków przeciwgrzybiczych we krwi;
  • ekstrakt z głogu - może on nasilać efekty beta-blokerów i glikozydów naparstnicy.

Dlatego jeśli osoba starsza przyjmuje jakiekolwiek leki na stałe, powinna w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Leki bez recepty - wszystko, co trzeba wiedzieć

Suplementy diety na wątrobę - fakty i mity

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suplementy diety interakcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL