Domowy okład na bolące stawy. Działa przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk i ból

Bóle stawów mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej, efektem przeciążenia stawów pracą w nienaturalnej pozycji, pracami w ogrodzie czy uprawianiem sportu. Ból ogranicza ruch, powoduje, że codzienne funkcjonowanie staje się trudne. Chociaż istnieje wiele gotowych maści oraz doustnych leków na ten rodzaj bólu, warto sięgać po domowe sposoby, które również mogą przynieść natychmiastową ulgę.

Kąpiele na ból stawów

Termoterapia potrafi przynieść niemal natychmiastową ulgę w przypadku bolesności stawów. W zależności od rodzaju bólu, zaleca się stosowanie zarówno zimnych jak i ciepłych okładów lub kąpieli.

Jeśli ból jest ostry, pojawił się nagle i wynika z kontuzji czy przeciążenia - warto postawić na zimne okłady. Jeśli jednak bolesność w stawach wynika z przewlekłej choroby, najlepiej sprawdzą się ciepłe okłady jak i kąpiele.

W przewlekłym bólu woda w kąpieli nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusz i warto dodać do niej olejek kamforowy  - zadziała rozgrzewająco i przeciwzapalnie.

Reklama

Można stosować także okłady miejscowe na staw, który jest bolesny. W tym wypadku można użyć maści rozgrzewających lub ciepłego termoforu.

Maska z chrzanu na bolące kolana

Działanie przeciwbólowe wykazuje chrzan i to właśnie z niego można wykonać okład na bolesny staw. Wystarczy zetrzeć chrzan na tarce i dodać do niego odrobinę wody, a następnie wymieszać. Tak przygotowaną papkę należy nałożyć na staw i obwiązać bandażem. Należy mieć na uwadze, że chrzan może działać drażniąco na skórę, dlatego taki okład powinien zostać zdjęty po kilkunastu minutach.

Przeciwzapalne okłady z kapusty

Okłady z kapusty znane są od lat i często stosowane przez kobiety karmiące. Kapusta wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego tak samo można jej liście zastosować na stawy. Liście kapusty można uprzednio schłodzić, a następnie ubić je tłuczkiem do mięsa lub ugnieść w rękach i przyłożyć do bolącego miejsca.


Chłodzący okład z mąki

 Jeśli nie mamy w domu żelowych okładów chłodzących (można je zakupić w aptece), dobrym sposobem będzie wsypanie mąki do woreczka, który następnie umieszczamy w zamrażalniku. Schłodzona mąka będzie dobrze przylegała do stawu, działając przeciwbólowo.

Cebula dobra na kontuzje

Innym sposobem na złagodzenie bólu stawu jest okład lub wcierka z cebuli. Dzięki znajdującej się w niej  kwarcetynie, zadziała ona przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wystarczy zetrzeć cebulę na średnich oczkach i bez odsączania jej z soku, przyłożyć do stawu i zawinąć bandażem.

Dobrym sposobem będzie także przygotowanie soku z cebuli i wcieranie go w chore miejsce.

Przeciwzapalne działanie miodu

Spadziowy, wielokwiatowy, gryczany czy faceliowy - miód działa przeciwzapalnie i doskonale nadaje się na domowe okłady w chorobach zwyrodnieniowych czy kontuzjach. Wystarczy nasmarować nim duży opatrunek jałowy bądź lniany materiał i owinąć dokładnie chory staw. W leczeniu chorób układu ruchu zaleca się także przyjmowanie miodu od wewnątrz. Łyżkę miodu - najlepiej gryczanego - wystarczy rozpuścić w szklance ciepłej (ale nie gorącej) wody i wypić.


Siarka i borowina dla zdrowych stawów

W terapii leczenia bólu i chorób stawów nie należy zapominać o działaniu siarki i borowiny. Składniki borowiny zwiększają ukrwienie, regenerują uszkodzone tkanki oraz zwiększają ilość mazi stawowej. Doskonale sprawdzą się okłady z borowiny lub gotowe plastry borowinowe.

W przypadku przeciążenia stawów lub urazu, plastry z borowiną należy uprzednio schłodzić w lodówce. Jeśli chcemy użyć ich w chorobach zwyrodnieniowych, powinny być wcześniej podgrzane, jednak należy uważać, bo borowina traci swoje właściwości lecznicze w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Siarka organiczna nie tylko zmniejszy stan zapalmy, ale hamuje także rozpad chrząstek, które chronią stawy. Siarka organiczna występuje w postaci doustnych suplementów, ale można kupić także płyny, sól siarkową lub wodę siarczkową, które dodajemy do ciepłych kąpieli.

Dieta na stawy

Bez względu na to, czy ból i obrzęk stawów pojawia się w wyniku kontuzji czy choroby, niezastąpiona będzie także dieta bogata w kolagen. Znajdziemy go w galaretkach owocowych, kurzych łapkach czy golonce bądź jako gotowy suplement. Aby kolagen prawidłowo się wchłaniał, niezbędna jest obecność witaminy C, która znajduje się w papryce, cytrusach, brokułach, natce pietruszki czy kapuście kiszonej.

Osoby, które cierpią z powodu chorób zwyrodnieniowych, powinny kontrolować masę ciała i nie dopuścić do nadwagi, aby nie obciążać dodatkowo stawów. Aktywność fizyczna jest zalecana nawet w chorobach układu ruchu, jednak w umiarkowanych ilościach, o umiarkowanym natężeniu i odpowiednio dopasowana do możliwości i stanu chorego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Bolesne skurcze i mrowienie mięśni? To może być tężyczka

Bolesne skurcze łydek. Dlaczego dotykają właśnie ciebie?

Ludzie myślą, że to "zwykły reumatyzm". Chorują też serce, płuca i nerki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL