Niepozorna roślina o prozdrowotnych właściwościach. Jak stosować macierzankę?
Macierzanka to naturalny lek na wiele dolegliwości. Sprawdzi się m.in. w przypadku bólu gardła, kaszlu, problemów trawiennych czy zatruć. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać macierzankę.
Macierzanka to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. To bardzo liczna grupa, którą spotkać można na terenie całej Europy. W Polsce występuje 10 odmian macierzanki. Nie ma jednak wątpliwości, że najpopularniejszym reprezentantem tej rodziny jest znany wszystkim tymianek.
Bez względu na wybór gatunku macierzanka jest bardzo prosta w hodowli, dlatego z powodzeniem można uprawiać ja w ogródkach czy nawet na balkonach. Jest mrozoodporna i nie ma specjalnych wymagań co do gleby czy nasłonecznienia. Bardzo często spotkać ją można na łąkach czy przy drogach.
Najcenniejszymi składnikami macierzanki są: karwakrol i tymol, cytral, linalol, geraniol, flawonoidy (zwłaszcza luteolina, apigenina i glikozydy skutellareiny) oraz trójterpeny i kwas rozmarynowy. Ze względu na tak cenny skład roślina wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Macierzanka działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo oraz przeciwpierwotniakowo.
Zastosowanie macierzanki:
- infekcje gardła i jamy ustnej,
- uporczywy kaszel,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- zatrucia,
- kłopoty z trawieniem,
- trądzik,
- przetłuszczające się włosy,
- łupież,
- swędzenie skóry,
- oparzenia,
- infekcje intymne,
- ukąszenia owadów,
- bóle reumatyczne,
- nerwobóle.
Macierzankę można zakupić w sklepach zielarskich i niektórych aptekach. Najtańsze produkty to koszt 4-5 zł.
Jak wykorzystać susz? Najlepszym pomysłem jest przygotowanie naparu. 2-3 łyżeczki suszu należy zalać 200 ml wrzątku i odczekać 10-15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia. W takim wydaniu dobrze sprawdzi się w przypadku np. problemów z trawieniem czy bólów brzucha. Przygotowany według powyższego przepisu napar zastosować można także do płukanek (np. gardła czy włosów) czy jako tonik do przemywania skóry.
Innym sposobem na wykorzystanie macierzanki jest przygotowanie domowej nalewki. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy zalać 50 g suszu 0,5 l wódki i odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie należy przefiltrować nalewkę i usunąć z niej susz. Domowa nalewka z macierzanki doskonale sprawdzi się na problemy trawienne, zatrucia czy wymioty.
CZYTAJ TAKŻE:
Lecznicze właściwości liścia laurowego. Dawniej stosowano na bezsenność i nerwy