Roślinne remedium na zakażenia. Kilka kropel dziennie przegoni bakterie i pasożyty, obniży też cukier

Cryptolepis to roślina od lat stosowana w afrykańskiej medycynie ludowej, szczególnie w przypadku malarii oraz różnego rodzaju infekcji. Jako suplement diety wspomaga także leczenie grypy, przeziębienia, i jest polecana przy infekcjach układu moczowego. Jednak jedną z najistotniejszych cech Cryptolepis jest jej działanie przeciwbakteryjne. Dowiedz się więcej o tej tajemniczej roślinie.

Cryptolepis - co to za roślina

Cryptolepis sanguinolenta znana jako nibima, kadze czy gangamau to roślina pochodząca z Afryki. Szeroko stosowana w medycynie ludowej, zwłaszcza w kontekście leczenia malarii oraz infekcji towarzyszących gorączce. Wyciągami z jej korzeni przemywano skórę dotkniętą infekcją lub w miejscu ukąszenia węża.

Choć roślina Cryptolepis jest coraz popularniejsza w Polsce i słynie ze swoich szerokich właściwości leczniczych, należy pamiętać, że wiele badań nad nią jest wciąż w fazie wstępnej. 

Roślina ta wykazuje aktywność biologiczną, a jej korzenie i liście są wykorzystywane jako surowiec zielarski. Wśród substancji aktywnych w roślinie wymienia się alkaloidy, takie jak kryptolepina, kwindolina i neokryptolepina, które przypisuje się właśnie właściwości lecznicze.

Reklama

Cryptolepis - na co się stosuje

Cryptolepis stosuje się m.in. przy infekcjach oraz zakażeniach górnych dróg oddechowych oraz układu moczowego. Roślina ta posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwmalaryczne, dzięki zawartym w korzeniu alkaloidom. Ponadto wykazuje ona właściwości przeciwzakrzepowe oraz hipoglikemiczne, pomagając w obniżaniu poziomu cukru we krwi.

Cryptolepis - działanie:

Antybakteryjne i przeciwwirusowe. Badania laboratoryjne wskazują, że ekstrakty z Cryptolepis mogą wykazywać aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. Substancje zawarte w roślinie mogą wpływać na hamowanie wzrostu niektórych bakterii i wirusów.

Przeciwzapalne.

Antypasożytnicze. Roślina ta jest również badana ze względu na jej potencjalne właściwości przeciw pasożytom, co może być istotne w terapii związanej z pasożytami.

Regulujące układ immunologiczny.

Cryptolepis - obniża poziom cukru i cholesterolu

W artykule "In vitro antimicrobial activity of ethanolic fractions of Cryptolepis sanguinolenta" (Aktywność przeciwdrobnoustrojowa in vitro frakcji etanolowych Cryptolepis sanguinolenta) opisano badanie, w którym stwierdzono, że ekstrakt etanolowy znacząco zmniejsza wchłanianie jelitowe i transport glukozy, co skutkuje zmniejszeniem stężenia glukozy w osoczu. Efekt ten był połączony z obserwowanym spadkiem poziomu cholesterolu lipidowego na czczo, trójglicerydów i cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL), a także wzrostem poziomu cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości (HDL).

Analiza histopatologiczna wykazała także zwiększenie wielkości wysepki Langerhansa i zmianę liczby komórek β trzustki. Wyniki badania sugerują korzystny wpływ C. sanguinolenta na zmniejszenie stężenia glukozy i lipidów w osoczu oraz poprawę funkcji komórek β trzustki, czego działanie jest bardzo istotne w profilaktyce chorób mikro- i makronaczyniowych u pacjentów z cukrzycą.

Cryptolepis i działanie przeciwbakteryjne

Niemniej jedną z najistotniejszych cech Cryptolepis jest jego szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Jego skuteczność obejmuje bakterie Gram-dodatnie, takie jak gronkowiec złocisty oporny na metycylinę (MRSA), paciorkowce, oraz bakterie Gram-ujemne, w tym E.coli, campylobacter, klebsiella (infekcje układu oddechowego), salmonella, shigella (infekcje układu pokarmowego), a także Neisseria gonorrhoeae (infekcje układu moczowo-płciowego).

Cryptolepis - stosowanie

Producenci najczęściej oferują Cryptolepis sanguinolenta w postaci nalewek lub suchego korzenia -  przeznaczonych do zewnętrznego stosowania. Ekstrakt z korzeni Cryptolepis sanguinolenta jest używany zewnętrznie m.in. do płukania ran i leczenia poparzeń. Dodatkowo, może pomagać w łagodzeniu podrażnionej skóry. W postaci sproszkowanej jest wykorzystywany jako zasypka. Zawsze należy stosować się do zaleceń zawartuch na etykiecie produktu lub przepisanych przez lekarza czy specjalistę ds. żywienia.

Warto podkreślić, że stosowanie Cryptolepis sanguinolenta w celach leczniczych wciąż jest w trakcie badań, ponieważ choć roślina ta jest stosowana w medycynie ludowej od lat, jej skutki i bezpieczeństwo nie są jeszcze w pełni zbadane.

Cryptolepis - przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Dzieci - zaleca się powstrzymanie się od jej podawania dzieciom bez konsultacji z lekarzem.
  • Osoby z chorobami wątroby.
  • Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
  • Alergie i nietolerancje.

Pamiętaj!

Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych może wiązać się z ryzykiem, zwłaszcza gdy ich skutki nie są dostatecznie zbadane. Dlatego zawsze zaleca się skonsultować z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Źródło:
A Review of the Anticancer Potential of The Antimalarial Herbal Cryptolepis Sanguinolenta and Its Major Alkaloid Cryptolepine (C Ansah and K B Mensah)
Phytochemical and Pharmacological Review of Cryptolepis sanguinolenta (Lindl.) Schlechter (Newman Osafo, Kwesi Boadu Mensah, and Oduro Kofi Yeboah

CZYTAJ TAKŻE: 

Syberyjska roślina opóźnia starzenie i łagodzi stany zapalne. Dostępna jako herbata lub kapsułki

Mak jedz nie tylko w święta. Obniża cholesterol, pomaga na zaparcia

Najbardziej pożądane warzywo 2023 roku. Fioletowa bulwa lub proszek skrywają moc antyoksydantów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL