Odtruwające właściwości ostropestu. Działa w zatruciu muchomorem

Ostropest plamisty to zioło, które zyskuje na popularności, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, odtruwającym i wspierającym układ trawienny. Mało kto jednak wie, że ostropest obniża poziom glukozy i złego cholesterolu, ale także jest nadzieją na ratunek dla pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym. Kto powinien sięgać po niego regularnie i w jakiej postaci?

Ostropest plamisty o wielu działaniach

Ostropest plamisty to roślina, która często mylona jest z popularnym ostem. Występuje dziko na łąkach i nie ma większych wymagań w uprawie. Charakteryzują go fioletowe kwiaty i kłujące liście., jednak największym dobrodziejstwem tej rośliny są owoce.

Sylimaryna, substancja w nich zawarta, wykazuje szerokie działanie na organizm człowieka. Do najważniejszych zalicza się działanie:

Reklama
  • przeciwzapalne,
  • żółciopędne,
  • poprawiające trawienie,
  • odtruwające.

Ostropest na krążenie

Ostropest jest polecany osobom z chorobami serca. Wynika to z faktu, że skutecznie obniża on poziom "złego" cholesterolu we krwi. To właśnie on przyczynia się do tworzenia blaszek miażdżycowych, które - odkładając się na ścianach naczyń krwionośnych - prowadzą do zwężenia, a nawet całkowitego zamknięcia światła. W sytuacji, w której dojdzie do pęknięcia i oderwania się blaszki miażdżycowej - może dojść do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego lub zatorowości płucnej.

Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest ważnym czynnikiem profilaktyki w miażdżycy. Stąd polecane jest spożywanie ostropestu w postaci np. naparu lub jego nasiona można dodawać do ulubionych potraw.

Ostropest regeneruje wątrobę

Sylimaryna, która znajduje się w ostropeście, wykazuje działanie na hepatocyty - komórki, z których zbudowana jest wątroba. Ponad to chroni komórki wątroby przed czynnikami uszkadzającymi je, poprzez uszczelnienie błon komórkowych tego narządu. Ostropest jest zatem wykorzystywany w leczeniu osób z marskością wątroby, poalkoholowym uszkodzeniu wątroby a także polekowym uszkodzeniu wątroby.

Jego właściwości zdrowotne znane były już w XVII wieku, kiedy wykorzystywano go w problemach wątroby, pęcherzyka żółciowego, a także był stosowany jako odtrutka na jad węża.

Dzięki temu, że zwiększa wydzielanie soków trawiennych, ostropest poprawia trawienie i wpływa korzystnie na pracę jelit.

Ostropest w zatruciu muchomorem

Zatrucie muchomorem sromotnikowym prowadzi do uszkodzenia wątroby. Trujące grzyby, zawierające w sobie amatoksyny, silnie oddziałują na organizm człowieka i prowadzą do zgonu w ciągu kilku godzin do kilku dni, od czasu ich spożycia. Toksyny rozprzestrzeniają się po organizmie, paraliżując pracę układu pokarmowego oraz uszkadzając hepatocyty, bowiem właśnie w wątrobie odbywa się rozkład substancji toksycznych w organizmie. Toksyny pochodzące z niektórych grzybów są jednak tak silne, że wpływają destrukcyjnie na komórki wątrobowe.

Lekiem pierwszego rzutu jest sylibilina , podawana drogą dożylną i jest lekiem powstałym właśnie na bazie ostropestu plamistego. Ochrania ona wątrobę przed dalszymi uszkodzeniami, co zwiększa szansę na przeżycie u pacjentów, którzy ulegli zatruciu.

Badania prowadzone również u pacjentów zakażonych wirusem HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C)  wykazały, że ma ona działanie przeciwwirusowe, co stanowi nadzieję na poprawę stanu zdrowia pacjentów przewlekle chorych. \

CZYTAJ TAKŻE: 

Nietypowe objawy chorej wątroby

Czy suplementy diety na wątrobę działają?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: uszkodzenie wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL