Kozibród łąkowy i porolistny

Znanych jest kilkadziesiąt gatunków kozibrodu. Najbardziej popularne są te odmiany o jadalnych kwiatach, liściach oraz korzeniach.

Występowanie

Kozibród występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Jadalny korzeń kozibrodu porolistnego znany jest jako salsefia. Ale jadalne i bardzo smaczne są także kwiaty i młode pędy.

Charakterystyka

Osiąga wysokość od 30 cm do 100 cm. Liście kozibrodu zawierają inulinę - cukier, który naturalnie osłodzi smak i nie spowoduje tycia.

Na co pomaga?

W Polsce od wieków jadalne były korzenie kozibrodu. Spożywało się je surowe (np. w surówkach), jak i gotowane. We Włoszech przysmakiem są kwiaty kozibrodu blanszowane na maśle.

Reklama

Kozibród warto włączyć do codziennego menu, gdy masz kłopoty z woreczkiem żółciowym lub wątrobą, ponieważ ma on działanie oczyszczające.

30/2014 Świat i Ludzie


Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?



Świat & Ludzie

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL