Dodawaj do każdej kąpieli. Zmiękcza i oczyszcza skórę, zabija bakterie, koi nerwy

Sól epsom jest wykorzystywana w terapiach i pielęgnacji ciała od wielu stuleci. Najczęściej służy jako dodatek do kąpieli, jednak bywa także pomocna w leczeniu zaparć. Nie jest to jednak smaczna terapia - siarczan magnezu jest solą tylko w sensie chemicznym, ma za to znacznie mniej przyjemny smak niż znany z kuchni chlorek sodu. Jakie właściwości przypisuje się soli epsom? Czy badania potwierdzają jej prozdrowotne działanie?

Właściwości soli epsom

Sól epsom to intrygująca nazwa dość powszechnego związku chemicznego - siarczanu magnezu (MgSO4). Nazwa, którą zwykle posługują się producenci produktów z jej wykorzystaniem, pochodzi od miejscowości Epsom w Wielkiej Brytanii, gdzie pozyskiwano ten związek przez odparowywanie wód mineralnych z lokalnych źródeł. Często można się też spotkać z inną nazwą o tej samej historii - solą angielską.

Od wielu lat różne środowiska przypisują soli epsom przeróżne właściwości prozdrowotne. To środek popularny w medycynie alternatywnej, naturoterapii, jest też wykorzystywany w kosmetykach. Zwykle zaleca się stosowanie siarczanu magnezu jako soli do kąpieli, rzadziej przyjmuje się ją doustnie. Z wzoru chemicznego łatwo wywnioskować, że dobroczynne właściwości soli epsom muszą być efektem jednego z trzech pierwiastków w jej składzie - magnezu, siarki lub tlenu. Jak skład soli angielskiej może wpływać na ludzkie ciało?

Reklama

Co daje kąpiel w siarczanie magnezu?

Po rozpuszczeniu w wodzie sól epsom uwalnia jony magnezu i siarki. Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków, jakie dostarczamy do organizmu razem z pożywieniem. Bierze udział w ponad 300 procesach zachodzących w ciele człowieka i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Do niektórych korzyści, jakie wymienia się w opracowaniach dotyczących soli epsom należą:

  • regulacja cyklu dobowego,
  • redukcja stresu, działanie uspokajające,
  • szybsza regeneracja mięśni,
  • właściwości przeciwbólowe i zmniejszające obrzęki,
  • działanie przeczyszczające.

Problemem jest brak dostatecznej liczby badań, które pozwalałyby na potwierdzenie powyższych działań soli epsom. Na ten moment największą rysą na wizerunku tej substancji jest brak dowodów na wchłanianie magnezu przez skórę. 

Znacznie więcej potwierdzonych zastosowań siarczan magnezu znajduje w branży kosmetycznej. Kąpiel w soli epsom zmiękcza skórę i poprawia jej nawilżenie. Ma także właściwości oczyszczające i bakteriobójcze, co kosmetolodzy wykorzystują w terapii trądzikowej. Zaleca się ją także podczas mycia włosów w przypadku osób, które mają problemy z przetłuszczaniem się skóry na głowie.

Potwierdzone badaniami jest również działanie przeczyszczające siarczanu magnezu przyjmowanego doustnie pod postacią roztworu. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powinno być stosowane tylko doraźnie, a nie jako stała terapia przeciwko nawracającym zaparciom i zatwardzeniom. Stosownie soli epsom jako środka przeczyszczającego dobrze wpisuje się w powiedzenie, że "gorzki lek najlepiej leczy". Sól w nazwie odnosi się do składu chemicznego. W rzeczywistości sól epsom ma nieprzyjemny, gorzkawy smak, który pozostawia w ustach podobne wrażenie, co rozgryzienie ziarna kawy.

Jaką sól magnezową do kąpieli wybrać?

W przypadku produktów, które zamierzamy wykorzystywać do leczenia lub pielęgnacji naszego ciała, zawsze najlepiej zaufać produktom sprawdzonym, o potwierdzonym działaniu i dokładnie przebadanych skutkach ubocznych. Jeżeli planujemy zakup soli epsom po raz pierwszy, najlepiej udać się do apteki i wybrać czysty siarczan magnezu, który został dopuszczony do obrotu farmakologicznego na terenie kraju i Unii Europejskiej. 

Sól magnezową można też bez problemu zamówić przez internet, co może okazać się rozwiązaniem korzystniejszym cenowo. Warto jednak wybrać produkt nie najtańszy, a taki, który już wypróbowaliśmy - najlepiej od producenta, którego wyroby znajdziemy na aptecznych półkach.

Jak stosować sól epsom?

Przygotowanie kąpieli z wykorzystaniem soli magnezowej jest bardzo proste. Wystarczy wsypać ok. 300 g (1-1,5 szklanki) do napełniającej się wodą wanny. Sól rozpuści się sama pod wpływem gorącej wody. Zwolennicy kąpieli z wykorzystaniem siarczanu magnezu twierdzą, że wystarczy 15 minut relaksu w tak przygotowanej wannie, żeby zauważyć pozytywny wpływ minerałów na skórę i samopoczucie.

Obecnie rzadko zaleca się wykorzystanie soli epsom jako środka przeczyszczającego. W ostatnich dekadach opracowano znacznie skuteczniejsze medykamenty na tego typu problemy. Odpowiednie dawkowanie to 1 łyżka (10-12 g) na szklankę wody. Nie powinno się spożywać więcej niż jedną porcję roztworu dziennie. 

Kto nie powinien stosować soli magnezowej?

Według obecnego stanu wiedzy medycznej stosowanie soli epsom w podanych powyżej dawkach nie powoduje istotnych skutków ubocznych. Niekiedy mogą pojawić się lekkie objawy alergiczne w postaci zaczerwienienia, swędzenia i pokrzywki. 

Przedawkowanie soli epsom w postaci roztworu ułatwiającego wypróżnienie może skutkować wodnistym stolcem i bólami brzucha. Jeżeli pojawi się biegunka, należy skonsultować się z lekarzem i pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na płyny. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Lekarze: Codziennie powinniśmy myć tylko trzy części ciała. Jakie?

Wypij szklankę wody i włącz stoper. Wynik tego testu wiele mówi o zdrowiu

Nasiona na ratunek wątrobie. Już łyżeczka dziennie pomoże ją zregenerować

Zobacz też:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL