Nasiona na ratunek wątrobie. Już łyżeczka dziennie pomoże ją zregenerować
Ostropest to niezwykle popularne zioło i suplement diety. W Polsce jest to roślina typowo uprawna o charakterystycznych białych plamach na liściach. Owoce i nasiona tej rośliny skrywają wiele właściwości leczniczych i dobroczynnie wpływają na cały organizm. Sprawdź, na co stosować ostropest i w jakiej postaci go przyjmować.
Ostropest znany jest głównie ze swoich właściwości leczniczych. Zawdzięcza je przede wszystkim obecności kompleksu flawonolignanów określanych jako sylimaryna. Oprócz tego ostropest zawiera:
- olej,
- sterole,
- cukry,
- olejek eteryczny,
- związki goryczowe,
- witaminę E,
- aminy - histaminę i tyraminę.
Jego najważniejszą właściwością jest korzystny wpływ ostropestu na wątrobę. Pomaga on regenerować komórki i zapobiega odkładaniu się w nich kolagenu, dzięki czemu pozwala uniknąć zmian martwiczych. Dodatkowo chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych, ponieważ uszczelnia błony komórkowe, a także hamuje wnikanie toksyn do wnętrza.
Ostropest często jest także pomocny przy regeneracji organizmu po długiej antybiotykoterapii, zatruciu alkoholem lub grzybami. Jest on skuteczny dzięki właśnie obecności wspomnianej sylimaryny.
Sylimaryna stosowana jest przy wirusowym zapaleniu wątroby. Podawana jest także podczas rekonwalescencji po żółtaczce zakaźnej. Ma ona zapobiec powikłaniom takim jak ostry żółty zanik wątroby lub przewlekłe zapalenie wątroby. Oprócz tego sylimarynę zawartą w ostropeście stosuje się przy marskości i stłuszczeniu wątroby oraz jej uszkodzeniach spowodowanych związkami toksycznymi.
Wyciągi wodne i alkoholowe z owoców mogą być również stosowane podczas różnych krwawień wewnętrznych, również i tych pochodzących z dróg rodnych kobiety, ponieważ zawarte w owocach flawonoidy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Dodatkowo ostropest może także pomóc w dolegliwościach układu pokarmowego, ponieważ zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje czynności trawienne, równocześnie poprawiając apetyt.
Oprócz tego wyciągi z owoców ostropestu zalecane są w przypadkach:
- krwawienia z nosa,
- krwawienia z jelita grubego,
- żylaków odbytu,
- krwawienia macicznego,
- niedokwaśności soku żołądkowego,
- braku łaknienia,
- wzdęć i odbijania,
- choroby lokomocyjnej
- obniżonego ciśnienia krwi.
Co więcej, olej z ostropestu zawiera między innymi antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które sprzyjają nawilżeniu i regeneracji naskórka, a także opóźniają proces starzenia się skóry. Oprócz tego łagodzą stany zapalne oraz pomagają w leczeniu trądziku i łuszczycy.
Według danych WHO, chcąc uzyskać pożądane wyniki terapii, należy przyjmować 12-15 gramów ziaren dziennie, co oznacza przyjmowanie 200-400 mg sylimaryny.
W sprzedaży jest wiele preparatów z wyciągiem z sylimaryny oraz całe lub zmielone nasiona, a także granulat. Nasiona rośliny można dosypywać do ciasta przy pieczeniu chleba albo przygotować z nich napar. W tym celu wystarczy jedną płaską łyżeczkę nasion zalać szklanką chłodnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez 5-7 minut. Następnie pozostawiamy na 15 minut i przecedzamy.
Herbata może być stosowana jako środek hamujący krwawienie i wtedy pijemy 1 łyżkę co godzinę. Oprócz tego może być używana jako środek ochronny na wątrobę i w tym przypadku pijemy 2 razy dziennie pół szklanki naparu po jedzeniu. Natomiast jeśli chcemy chronić naczynia krwionośne, to pijemy 2 razy dziennie pół szklanki przed jedzeniem.
Jeśli chodzi o ostropest w tabletkach i kapsułkach, to należy stosować go według zaleceń zawartych w ulotce, dołączonej do opakowania.
Spożywając ostropest, należy mieć na uwadze również to, że nie powinien być łączony z niektórymi substancjami. Ostropest wchodzi w interakcję z lekami przeciwbakteryjnymi i przeciwpierwotniakowymi zawierającymi metronidazol. Jego działanie wspomagające trawienie jest zwiększone także w połączeniu z cytrusami, co może powodować przewlekłe biegunki.
Ostropest plamisty bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. Jednak nie możemy go stosować bez ograniczeń, ponieważ zdarza się, że jednorazowe przyjęcie zbyt dużej porcji ostropestu doprowadzi do zaistnienia dolegliwości układu trawiennego lub wywoła niestrawność.
Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych. Dodatkowo suplementacji nie można również stosować u dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiet w ciąży.
CZYTAJ TAKŻE:
Spójrz na obrazek i powiedz, co widzisz. Szybko wykryjesz groźną chorobę
Dobry owoc dla cukrzyków. Podkręca metabolizm, wspomaga trawienie, odmładza
Michał Czernecki ma problemy. "Posypało się moje zdrowie"
Zobacz także: