Potrawy, po których ma się brzydki oddech. Unikaj lub od razu myj zęby

Nieświeży oddech może być uciążliwym problemem, wpływającym na nasze codzienne kontakty z innymi ludźmi. Przyczyną mogą być zaniedbania w higienie jamy ustnej, ale czasem powód jest bardziej prozaiczny - brzydki oddech wywołują niektóre spożywane potrawy. Warto je znać, by z jednej strony wiedzieć, w jakich przypadkach nieprzyjemny zapach nie powinien być powodem do niepokoju, a z drugiej - jakich potraw unikać przed ważnymi spotkaniami.

Czosnek i cebula

Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych produktów powodujących nieświeży oddech. Należą do nich czosnek i cebula. Obydwa warzywa zawierają związek o nazwie alliina, który sam w sobie jest bezwonny, jednak podczas krojenia, miażdżenia lub żucia alliina przekształca się w allicynę, związek siarkoorganiczny, który jest odpowiedzialny za specyficzny zapach. Podczas spożycia i trawienia wchłaniany jest do krwiobiegu, a następnie wydalany z gazami w trakcie oddychania, a także przez skórę wraz z wydalanym potem. Warto wiedzieć, że to właśnie allicyna ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego jeśli chcemy skorzystać ze zdrowotnych właściwości tych warzyw, musimy je spożyć na surowo, po rozdrobnieniu.

Reklama

Jak pozbyć się zapachu czosnku i cebuli? Nie wystarczy zwykłe szczotkowanie zębów czy płukanie jamy ustnej, ponieważ związek jest obecny w krwiobiegu. Jak zatem najskuteczniej go zneutralizować? Pomoże żucie natki pietruszki, picie mleka, zjedzenie kwaskowatego jabłka czy wypicie soku z cytryny lub naparu z mięty pieprzowej.

Ryby

Spożycie ryb, zwłaszcza tych tłustych jak tuńczyk czy sardynki, również może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zneutralizowania charakterystycznego rybiego zapachu, jeszcze przed przyrządzeniem potrawy, jest moczenie jej przez co najmniej 15 minut (najlepiej kilka godzin) w mleku. Im tłustsza, tym dłużej powinna się moczyć. Następnie należy ją osuszyć i przygotować według przepisu. Mleko zawiera kazeinę, białko, które wiąże się z trimetyloaminą, związkiem chemicznym odpowiedzialnym za rybi zapach. Wchłania więc nieprzyjemną woń i pozytywnie wpływa na smak ryby.

Napoje procentowe

Metabolizm alkoholu w organizmie prowadzi do uwalniania związków, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Po wypiciu jednego kieliszka wina lub jednego litra piwa zapach będzie się utrzymywał przez 3-4 godziny. Szybciej pozbędziemy się zapachu szampana i wina musującego - wystarczą 2-3 godziny. Najdłużej czuć alkohol wysokoprocentowy, zapach po wódce może się utrzymywać nawet osiem godzin, a po brandy czy whisky - nawet 10 godzin.

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się zapachu alkoholu w wydychanym powietrzu. Z pewnością nie wystarczy miętowa guma czy też umycie zębów. Jedną z najskuteczniejszych metod jest żucie goździków.

Słodycze i cukry

Duża ilość słodyczy i produktów bogatych w cukry może być przyczyną nieświeżego oddechu. Bakterie w jamie ustnej wykorzystują cukry jako pożywkę, co prowadzi do ich szybkiego rozmnażania. Podobny problem powodują słodzone napoje. Na szczęście tu istnieje łatwy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu - wystarczy umyć zęby. Ta czynność jest wręcz wskazana po spożyciu cukru, gdyż pozwala uniknąć próchnicy, głównej przyczyny problemów stomatologicznych.

Rzodkiewka i kalarepa

Zjedzenie surowych warzyw należących do rodziny kapustnych, takich jak kalafior, brokuły, rzodkiewka, rzepa czy kalarepa - choć to przecież bardzo zdrowa przekąska - może spowodować niezbyt przyjemny zapach z ust. Jeśli zależy ci na ładnym oddechu, na przykład na spotkaniu towarzyskim, ogranicz ich ilość lub postaw na warzywa duszone oraz kiszonki. 

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Aby zminimalizować ryzyko nieświeżego oddechu, warto przestrzegać kilku prostych zasad. 

Kluczowe jest dbanie o higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest również picie dużej ilości wody, co pomaga w produkcji śliny i utrzymaniu jamy ustnej w czystości. 

A kiedy już spożyjemy produkty powodujące nieświeży oddech, warto wiedzieć, jak go zniwelować. Pomoże m.in. mocna herbata z imbirem, pogryzienie plastra świeżego imbiru albo rozgryzienie i potrzymanie w ustach kilku goździków. Zgłagodzić problem pomogą też wszelkie sposoby przyspieszające i wspomagajace trawienie, np. herbaty ziołowe na trawienie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Z ogrodu wprost do domowej apteczki. Jak na zdrowie wpływa werbena?

Koją skórę, obniżają poziom cukru i chronią serce. Zalej liście orzecha i pij napar

Znasz ją z herbaty Earl Grey. Bergamotka i olej z bergamotki mają też zdrowotne zastosowanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jedzenie | czosnek | ochota na słodycze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL