Koją skórę, obniżają poziom cukru i chronią serce. Zalej liście orzecha i pij napar

Orzechy włoskie znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości, jednak warto wiedzieć, że także liście tej rośliny mają znaczący wpływ na organizm człowieka. Picie naparu obniża poziom cukru, działa bakteriobójczo i wpływa na kondycję mózgu. Dlaczego warto sięgnąć po liście orzecha włoskiego? Odpowiadamy.

Orzech włoski - nie tylko orzechy są zdrowe

Orzechy włoskie są jednymi z najzdrowszych orzechów, bowiem zawierają wiele cennych składników. Są bogate w witaminę E, magnez, żelazo, selen a także kwasy omega. 

Ich regularne spożywanie ma działanie antyoksydacyjne, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz pracę mózgu.

Nie tylko orzechy zasługują na uznanie, bowiem w liściach orzecha włoskiego także można znaleźć cenne dla organizmu człowieka składniki. 

Reklama

Liść orzecha włoskiego - co zawierają?

Liście orzecha włoskiego zawierają m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, flawonoidy, garbniki, kwas elagowy, kawowy oraz olejki eteryczne. Te ostatnie wykazują liczne właściwości prozdrowotne. 

Liściom orzecha włoskiego przypisuje się także działanie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, ściągające. Ich cenną właściwością jest działanie moczopędne, co jest szczególnie pożądane przez osoby z nadciśnieniem tętniczym czy cierpiące z powodu obrzęków i zatrzymania wody w organizmie. 

Liście orzecha włoskiego na problemy układu pokarmowego

Po napar z liści orzecha włoskiego warto sięgać  w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego. Jego regularne spożywanie jest zalecane jako leczenie wspomagające w terapii przeciwpasożytniczej. 

Doraźnie warto sięgać po napar z liści w przypadku wirusowego zakażenia układu pokarmowego, z towarzyszącą biegunką i wymiotami.

Liście orzecha na stany zapalne skóry

Napar z liści wykorzystać można nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Doskonale sprawdzają się jako okłady w schorzeniach skóry. Można je wykonywać w przypadku trądziku, egzemy czy podrażnień. 

Napar można dolać także do miski z wodą i wykonać kąpiel stóp - zadziała przeciwpotliwie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. 

Liście mogą posłużyć także do przygotowania płukanki do włosów, która zalecana jest osobom z uporczywym łupieżem. Stosować powinny ją jednak osoby o ciemnym kolorze skóry, ponieważ ma ona także właściwości koloryzujące. 

Liście orzecha włoskiego obniżają cukier

Liście orzecha zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie zmniejszające stan zapalny w organizmie. 

Kwasy te wpływają także korzystnie na funkcjonowanie mózgu i pamięć, a także chronią układ sercowo-naczyniowy: wzmacniają naczynia, ograniczają odkładanie się blaszki miażdżycowej. 

Wykazano także, że regularne picie naparu z orzecha włoskiego pozwala obniżyć poziom glikemii we krwi, a zatem jest to dobry wybór dla osób chorujących na cukrzycę. 

CZYTAJ TAKŻE:

Rośnie wśród zbóż i zachwyca właściwościami zdrowotnymi. Na co działa chaber bławatek?

Pij, by mieć cholesterol w normie. Na co jeszcze działa napar z kardamonu?

Wypłucze nadmiar kwasu moczowego, wesprze jelita. Pij jako ocet lub herbatę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: orzechy włoskie | orzechy włoskie a zdrowie | napar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL