Ssanie oleju z siemienia daje szereg korzyści. Zyska jama ustna, znikną stany zapalne
Ssanie oleju może zmniejszać ilość bakterii w jamie ustnej, jest również sposobem na utrzymanie zdrowia dziąseł. Dzięki swoim właściwościom olej lniany zapobiega problemom z nieświeżym oddechem i może spowalniać rozwój próchnicy. Zwolennicy tej metody twierdzą że pozytywnie wpływa ona także na zdrowie całe organizmu, obniżenie ciśnienia, likwidację stanów zapalnych i usprawnienie trawienia. Olej można ssać lub płukać nim usta - wyjaśniamy jak to robić i dlaczego warto włączyć ten zabieg do swojej higienicznej rutyny.
W starożytności ssanie oleju było jednym z powszechnych sposobów na utrzymanie zdrowia i higieny jamy ustnej. Jest to praktyka ajurwedyjska związana z tradycyjną medycyną hinduską. Do tego rodzaju zabiegów stosuje się różne oleje - dobierane ze względu na ich specyficzne właściwości, my skupimy się na oleju lnianym.
Badania sugerują, że ssanie oleju (z ang. oil pulling) może neutralizować bakterie w jamie ustnej i poprawić zdrowie zębów. Może również pomóc, nawilżając dziąsła i zwiększając produkcję śliny, co może zmniejszyć liczbę bakterii. W jamie ustnej może bytować aż 700 gatunków bakterii, część z nich to drobnoustroje chorobotwórcze. Przyczyniają się nie tylko do powstawania próchnicy, nieświeżego oddechu czy stanów zapalnych dziąseł - mogą być również przyczyną innych chorób.
Oleje roślinne działają jak naturalny środek wypłukujący, który pomaga usunąć toksyny i bakterie z jamy ustnej. Proces ten może pomóc w oczyszczeniu ust i zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej.
Współcześnie do usuwania bakterii z jamy ustnej stosujemy pasty do zębów i płyny do płukania ust. Właśnie te ostatnie wykorzystuje się podczas badań porównawczych. W jednym z nich 60 uczestników przez 2 tygodnie płukało usta płynem do płukania jamy ustnej, wodą lub olejem kokosowym. Stwierdzono, że zarówno płyn do płukania jamy ustnej, jak i olej kokosowy zmniejszają liczbę bakterii występujących w ślinie. Podobne badania przeprowadzano z użyciem różnych naturalnych olejów np. sezamowego czy kokosowego.
Udowodniono również, że ssanie oleju zmniejsza liczebność bakterii Streptococcus mutans w jamie ustnej. Jest to szczep odpowiedzialny za stany zapalne dziąseł. Co więcej, płukanie olejem o właściwościach przeciwzapalnych może zmniejszyć objawy, kiedy dojdzie do infekcji.
Zwolennicy tej metody dbania o higienę jamy ustnej twierdzą, że może to być naturalny sposób wybielania zębów. Nie ma jednak badań, które mogą potwierdzać tę teorię.
- Odmierz jedną łyżkę stołową (15 mililitrów) oleju.
- Mieszaj go w ustach przez 15-20 minut, uważając, aby go nie połknąć.
- Gdy skończysz, wypluj olej do kosza na śmieci (zbyt częste wylewanie oleju do kanalizacji może spowodować zatykanie odpływów)
Przed jedzeniem lub piciem czegokolwiek dobrze przepłucz usta wodą. Olej lniany można bezpiecznie stosować do trzech razy dziennie. Jeśli 20 minut to dla Ciebie za długo zacznij od 5 - minutowej sesji i przedłużaj je z czasem. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy pierwsze płukanie wykonasz po przebudzeniu i jeszcze przed śniadaniem.
Olej lniany ma wiele cennych dla zdrowia właściwości, z których możemy czerpać, dodając go do potraw, ale również pijąc go profilaktycznie lub płucząc nim jamę ustną. Badania na zwierzętach i laboratoryjne testy na komórkach nowotworowych sugerują, że olej lniany może spowalniać ich rozwój.
Olej lniany może również poprawić elastyczność tętnic, przez co pomaga obniżać ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Korzyści te prawdopodobnie wynikają z wysokiego stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w oleju lnianym, ponieważ wykazano, że jego suplementacja znacznie zwiększa ilość kwasów omega-3 we krwi.
Również dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3, olej lniany wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Niektóre badania wskazują, że działanie przeciwzapalne oleju lnianego jest porównywalne z działaniem oliwy z oliwek.
Podczas jednego z takich testów na grupie ochotników cierpiących na otyłość, okazało się, że przyjmowanie oleju lnianego regularnie obniżyło poziom białka C-reaktywnego, czyli markera stosowanego do pomiaru stanu zapalnego.
Popularnym olejem do płukania ust jest olej kokosowy, ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednak inne oleje naturalne, takie jak olej sezamowy czy rzepakowy, również mogą być używane w tej praktyce.
Metoda oil pulling może pomóc w zachowaniu ogólnej higieny jamy ustnej, redukując bakterie, ale nie jest substytutem codziennej higieny jamy ustnej, takiej jak szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznych. Natomiast może być stosowana jako uzupełnienie tych działań. Przed rozpoczęciem praktyki ssania oleju zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dentystą, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne jamy ustnej.
Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27084861
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26854452
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.21067
CZYTAJ TEŻ:
Kwasy tłuszczowe omega-3. Właściwości oraz źródła występowania
Zalej nasiona lnu i pij każdego dnia. Oczyścisz jelita, schudniesz i wzmocnisz serce