"Czosnóżka" coraz bardziej popularna wśród rodziców. Lekarze ostrzegają

Jesień daje nam się we znaki. Kichamy, kaszlemy, co chwilę sięgamy po chusteczki, podobnie nasze dzieci. Szukamy ratunku, gdzie się da, by szybciej pozbyć się dokuczliwych objawów, ale też, by zapobiec kolejnym zachorowaniom. Nierzadko sięgamy po domowe sposoby, o których "gdzieś tam słyszeliśmy, że działają". Jak się okazuje, niektóre mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Słyszeliście może o "czosnóżce"? To ostatnio dość popularna metoda, która zakłada leczenie infekcji u dzieci czosnkiem, tylko w dość nietypowy sposób. Czym właściwie jest, jak ma działać i co o jej stosowaniu mówią pediatrzy?

Właściwości czosnku

Czosnek od dawna uznaje się za jeden z najsilniejszych antybiotyków, które podarowała nam natura. W okresie infekcyjnym często się nim wspomagamy. Wzmacnia odporność (m.in. dzięki związkom flawonoidowym i witaminom, przede wszystkim witaminie C), działa bakteriobójczo, wykazuje też aktywność przeciwgrzybiczą. Uważa się, że stosowanie czosnku może pomóc w walce z przeziębieniem. Czosnek działa napotnie, obniża gorączkę i udrażnia drogi oddechowe, ale na tym nie kończy się lista jego właściwości (więcej o wpływie czosnku na zdrowie piszemy TUTAJ).

Reklama

Aby skorzystać ze zdrowotnych właściwości czosnku, zaleca się, by spożywany był na surowo - w takiej postaci zachowuje najwięcej właściwości leczniczych i odżywczych, a poddany obróbce termicznej traci część tych, na których najbardziej nam zależy (przede wszystkim w postaci gotowanej czy smażonej traci zdolność do niszczenia bakterii).

Czosnóżka - co to takiego?

Kiedy wzrasta liczba przypadków infekcji, sięgamy po czosnek pod różnymi postaciami. Wśród rodziców dużą popularnością cieszy się np. forma aromaterapii - czosnkowe zawiniątko stosowane w walce z katarem, chorymi zatokami i pierwszymi objawami przeziębienia. Ostatnio w mediach społecznościowych rodzice dzielą się też innym sposobem. Czym jest "czosnóżka"? "Czosnóżka" to czosnkowy opatrunek - opatrunek z czosnku i oleju rycynowego. 

Co na temat stosowania czosnkowego opatrunku mówią lekarze?  

Pediatra o stosowaniu "czosnóżki" przez rodziców

"To trochę tak, jakby ten bandaż zamoczyć w antybiotyku, zamiast podać doustnie. Myślicie, że zadziała?" - wskazuje pediatra Monika Działowska, cytowana przez Radio Zet. "Czosnek doustny ma korzystne działanie w różnych infekcjach, ale nie sądzę, by miał jakiekolwiek działanie w takiej 'bandażowej' formie" - dodaje.

Eksperci zwracają uwagę, że czosnek, a właściwie substancje w nim zawarte, mogą prowadzić do pojawienia się podrażnień na delikatnej skórze dziecka, a nawet poparzeń skóry. Zalecają, by w przypadku wystąpienia u dziecka objawów infekcji udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a nie posiłkować się wątpliwymi metodami podpowiadanymi przez internet. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Zapomnij o herbacie z cytryną na przeziębienie! To najgorsze połączenie

Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok

Jednodniowy koktajl na przeziębienie z miksera. Kilka "shotów" i stajesz na nogi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czosnek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL