Właśnie to warto pić latem. Orzeźwią i usprawnią działanie jelit

Odpowiednio dobrane zioła pozytywnie wpływają na działanie całego organizmu. Latem napary ziołowe pomagają ugasić pragnienie, nawodnią komórki i poprawią samopoczucie. Możesz pić je na ciepło lub przygotować pyszne, ziołowe ice tea z owocami. Sprawdź, dlaczego mięta, szałwia i krwawnik to zioła na lato. Na końcu artykułu znajdziesz listę par ziół i owoców, które najlepiej do siebie pasują.

Dlaczego latem warto pić herbaty ziołowe?

Podczas ciepłych, letnich miesięcy ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Ale picie zalecanych ośmiu szklanek wody dziennie nie zawsze jest łatwe. Dla niektórych osób napoje gazowane i soki owocowe mogą zapewnić p ewną różnorodność, jednak ci, którzy cierpią na cukrzycę lub inne choroby metaboliczne - muszą całkowicie zrezygnować z cukru. Herbaty ziołowe zapewniają orzeźwienie bez negatywnych skutków ubocznych, jakie występują przy słodkich napojach. Są niedrogie, nie zawierają kofeiny, a przede wszystkim doskonale nawadniają organizm.

Krwawnik dla szybszej regeneracji

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) jest używany od tysięcy lat ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od imienia bohatera mitologii greckiej, który właśnie krwawnikiem leczył rany odniesione w walce. 

Reklama

Ekstrakty z liści krwawnika wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które wspomagają gojenie się ran. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z liści krwawnika może zwiększać liczbę fibroblastów, które są komórkami odpowiedzialnymi za regenerację tkanki łącznej i regeneracji po urazach. Latem jesteśmy bardziej aktywni, więc herbata o takich właściwościach będzie dobrym pomysłem. 

Flawonoidy i alkaloidy w herbacie z krwawnika mogą łagodzić objawy depresji i lęku. Badania pokazują, że alkaloidy pochodzenia roślinnego, takie jak te w herbacie z krwawnika, zmniejszają wydzielanie kortykosteronu - hormonu, który jest wysoki podczas przewlekłego stresu. Delikatne działanie uspokajające z pewnością pomoże zrelaksować się na wakacjach.

Krwawnik pospolity może zmniejszać stany zapalne skóry i wątroby, co może pomóc w leczeniu infekcji skóry, oznak starzenia się skóry i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Wakacyjna dieta, składająca się w dużej mierze z grillowanych mięs, może obciążać wątrobę. Picie herbatek z krwawnika zmniejszy działanie ciężkostrawnych potraw.

Z liści i kwiatów można zrobić herbatę, mocząc 1-2 łyżeczki (5-10 gramów) we wrzącej wodzie przez 5-10 minut. Możesz kupić suszone zioło, a także gotowe torebki z herbatą, w różnych sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie. Proszek z krwawnika można również dodawać do koktajli, wody i soków.

Mięta orzeźwi i ukoi jelita

Mięta to nazwa kilkunastu gatunków roślin, w tym mięty pieprzowej i zielonej, należących do rodzaju Mentha. Rośliny te są szczególnie znane z uczucia chłodu, jakie dają. Napar z mięty zarówno ciepły, jak i chłodny doskonale orzeźwiają latem. To podstawowa, ale nie jedyna z wielu właściwości mięty, dla których powinna znaleźć się w letniej diecie.

Mięta jest dobrym źródłem witaminy A, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oczu i widzenia w nocy. Jest również silnym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza w porównaniu z innymi ziołami i przyprawami. Substancje te pomagają chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, rodzajem uszkodzenia komórek powodowanym przez wolne rodniki.

Olejek eteryczny zawarty w mięcie pieprzowej to remedium na wiele dolegliwości trawiennych. Jeśli chcesz czuć się lekko latem - pij napar z tego zioła. Herbata miętowa i żucie liści mięty niszczy bakterie, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech. 

Miętę możesz pić w postaci naparów, ale również dodawać jej świeże liście do domowych lemoniad. Dodatek świeżej mięty do letnich sałatek to również świetny sposób na wprowadzenie tego dobroczynnego zioła do diety.

Szałwia na lepszy sen i niski cukier

Szałwia należy do rodziny mięty, obok innych ziół, takich jak oregano, rozmaryn, bazylia i tymianek. To silnie aromatyczne zioło bogate w składniki odżywcze - zwłaszcza witaminę K - pomimo niskiej zawartości kalorii. Jedna łyżeczka (0,7 grama) zapewnia 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.

Szałwia jest bardzo bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które są powiązane z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, w tym poprawa funkcji mózgu i mniejsze ryzyko raka. Ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą zabijać drobnoustroje sprzyjające wzrostowi płytki nazębnej.

Szałwia może pomóc zmniejszyć intensywność i częstotliwość objawów menopauzy, takich jak uczucie gorąca i drażliwość. Latem uderzenia gorąca mogą być szczególnie uciążliwe, regularne picie szałwii pomoże je złagodzić.

Badania wykazały, że szałwia może obniżyć poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę. Ten efekt pomoże osobom cierpiącym na cukrzycę typu II złagodzić dokuczliwe objawy choroby np. senność i brak energii.

Ziołowe ice tea - zdrowy sposób na upał

Prawie każde zioło, które wyhodujesz w ogrodzie lub doniczce, może być użyte do aromatyzowania napojów. Zioła i świeże owoce to pyszna baza do wszelkiego rodzaju orzeźwiających napojów. Nie wiesz, jak łączyć zioła i owoce? Przygotowaliśmy listę najsmaczniejszych duetów:

  • mięta i malina,
  • szałwia i wiśnia,
  • bazylia i truskawka,
  • rozmaryn i arbuz,
  • koper i limonka,
  • oregano i jagody,
  • lawenda i borówki,
  • werbena cytrynowa i melon,
  • kolendra i arbuz,
  • estragon i brzoskwinia,
  • tymianek i ogórek.

Wystarczą świeże zioła, owoce oraz czysta woda z lodem. Możesz również zaparzyć ziołowy napar i odstawić do wystygnięcia, a następnie dodać kruszony lód oraz owoce. Przygotujesz w ten sposób zdrowe i bardzo orzeźwiające napoje o wyjątkowym smaku. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kilka kropel dziennie pomoże odtruć organizm i zbić cholesterol. Stosuj też na skórę

Przebój z babcinej apteczki. Stosuj na nerwy, ciśnienie i skurcze brzucha

Na lepszy sen, stargane nerwy lub po przejedzeniu. Pij zamiast herbaty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL