Na lepszy sen, stargane nerwy lub po przejedzeniu. Pij zamiast herbaty

Melisa jest rośliną od lat stosowaną w ziołolecznictwie na całym świecie. Znana jest przede wszystkim z właściwości uspokajających. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, na jakie jeszcze funkcje organizmu pozytywnie wpływa picie naparu z melisy. Warto poznać właściwości lecznicze melisy i co daje codzienne picie jej.

Melisa - właściwości lecznicze

Melisa lekarska to roślina wieloletnia, która rośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i Azji. W Polsce jest uprawiana, ze względu na właściwości lecznicze.

Melisa jest wykorzystywana głównie w ziołolecznictwie. Odnajdziemy ją też jednak w kosmetologii, gdzie jest ceniona ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

  • Melisa a nerwy

Liście melisy to przede wszystkim flawonoidy, żelazo, cynk, mangan, miedź, witamina C oraz fenolokwasy i olejki eteryczne. Dzięki takiej zawartości składników melisa ma właściwości uspokajające. Napar z melisy ukoi nerwy i przywróci równowagę podczas okresów stresowych. Ureguluje problemy z zasypianiem. Melisa to też właściwości antydepresyjne. Spożywanie naparu z melisy obniża poziom lęków i stresu. Napar z tego zioła pomaga też w objawach zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Reklama
  • Melisa a jelita

Picie melisy pomoże uporać się z problemami trawiennymi. Melisa ma właściwości rozkurczowe, więc złagodzi skurcze jelita gładkiego i bóle menstruacyjne. Wspomaga procesy trawienia, wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Melisa ograniczy wzdęcia i objawy zespołu jelita drażliwego.

  • Melisa a wątroba

Pozytywny wpływ spożywania melisy odczuje wątroba. Zioło ureguluje jej pracę i zapobiegnie jej stłuszczeniu. Melisa również obniża poziom cholesterolu we krwi. W taki sposób picie naparu z liści melisy może uchronić od udaru lub zawału.

Czytaj także: Najzdrowszy suplement diety na świecie. Gwarantuje zdrowie i długie życie

  • Melisa a tarczyca

Picie melisy zalecane jest osobom, które borykają się z chorobami tarczycy. Melisa to jedno z ziół polecane przy nieprawidłowych wynikach TSH. Według badań melisa lekarska zmniejsza nadprodukcję hormonu tarczycy.

  • Melisa a cukrzyca

Kolejnym zbawiennym działaniem melisy jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Zioło zalecane jest również do picia dla osób, które chorują na cukrzycę. Ekstrakty z melisy mogą być środkiem do zapobiegania oraz leczenia cukrzycy typu 2.

  • Melisa a przeziębienie

Melisa ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu wspomoże leczenie objawów przeziębienia i grypy. Napar uzupełni w organizmie brakujące składniki i postawi na nogi. Melisa wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze.

Co daje codzienne picie melisy?

Codzienne picie melisy pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego. Melisa złagodzi objawy jelita drażliwego, ograniczy występowanie wzdęć i problemów trawiennych. Spożywanie melisy pozwoli także uregulować poziom cholesterolu i cukru we krwi. 

Pijąc codziennie melisę, obniżymy ciśnienie tętnicze i zredukujemy stres. Melisa może również wpłynąć na zmniejszenie kołatania serca, uczucia kłucia w sercu i ureguluje jego pracę. 

Napar z melisy - przygotowanie

Napar z melisy przygotowujemy z jednej łyżki suszonego zioła. Wsypujemy ją do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Miksturę odstawiamy pod przykryciem na maksymalnie 15 minut. Tak przygotowany napar z melisy jest gotowy do picia.

Właściwości zdrowotne melisy zaczynają działać około 30 minut po spożyciu naparu. Po tym czasie zaczniemy odczuwać obniżenie ciśnienia krwi, uspokojenie, a nawet znużenie.

Picie melisy – przeciwwskazania

Melisa to bezpieczne w użyciu zioło, które ma niewiele przeciwwskazań. Należy jednak uważać na zbyt duże spożycie melisy. Bezpieczna dawka to około dwóch filiżanek naparu z liści dziennie. Jeśli wypijesz więcej, mogą wystąpić mdłości, bóle głowy i brzucha.

Przeciwwskazaniem do picia melisy jest także podróż samochodem. Melisa może powodować nie tylko uspokojenie, ale także znużenie, które może być niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdu.

CZYTAJ TAKŻE:

Połówka dziennie przyspieszy spalanie tłuszczu. Sięgaj po niego przed obiadem

Rewelacja na odchudzanie. Oczyści jelita ze złogów, pokona zaparcia i oszuka głód

Najzdrowsza ze wszystkich jagód. Remedium na stawy i dnę moczanową

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: melisa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL