Ocet w domowej apteczce. Hamuje wyrzuty insuliny, pomaga przy odchudzaniu i grzybicy
Biały ocet to wyjątkowo uniwersalny produkt. Używamy go w kuchni, do sprzątania i prania. Czy może przydać się również w domowej apteczce? Oczywiście, zdrowotnych zastosowań octu jest co najmniej kilka, a niektóre z nich mogą zaskakiwać. Kleopatra rozpuszczała w occie perły i tak przyrządzonym eliksirem miłosnym upajała Marka Antoniusza. Sprawdźmy, jak dziś możemy wykorzystać go w domowej apteczce
Zanim przejdziemy do leczniczych zastosowań octu, kilka słów o tym, co to jest za substancja. Biały ocet, który możemy kupić w sklepie spożywczym to roztwór zawierający zazwyczaj 4-7% kwasu octowego i 93-96% wody. Wyższe stężenie kwasu octowego stosuje się w produktach przeznaczonych do sprzątania lub użytkowania w rolnictwie.
Z czego jest ocet spirytusowy? Legenda głosi, że dworzanin w Babilonii (ok. 5000 r. p.n.e.) "odkrył" wino powstałe z soku winogronowego pozostawionego bez nadzoru. Szybko okazało się, że nie da się go pić jak wina, za to może być przyprawą i środkiem konserwującym żywność. Tradycyjnie ocet był wynikiem fermentacji żywności, takiej jak buraki cukrowe, ziemniaki, melasa lub serwatka mleczna. Dziś jest to produkt fermentacji alkoholu zbożowego stąd nazwa ocet spirytusowy.
Domowe zastosowania octu spirytusowego świadczą o jego działaniu antybakteryjnym, odkażającym i przeciwgrzybicznym. A w związku z tym, że jest to produkt spożywczy, możemy stosować go również jako pomoc w leczeniu różnych dolegliwości.
Biały ocet może przynosić pozytywne skutki zdrowotne, które wykraczają daleko poza dodawanie smaku twoim ulubionym potrawom. Zresztą jak świadczą dowody historyczne, w lecznictwie był on stosowany od wieków.
Jeśli nie masz w apteczce żelu na obolałe miejsca, możesz śmiało sięgać po ocet. Działa przeciwbólowo i zmniejszy obrzęki po urazach. Okłady z octu to dobry sposób na siniaki i opuchliznę u dzieci. Jest środkiem naturalnym, dlatego można go bezpiecznie stosować bez względu na wiek. Podobnie ocet spirytusowy zadziała na przeciążone wysiłkiem mięśnie. Poza tym okłady z octu mogą przynosić ulgę w bólu, gdy cierpisz na zapalenie stawów.
Badania opublikowane w 2017 roku na łamach Diabetes Research and Clinical Practice, sugerują, że spożycie octu może obniżać poziom cukru we krwi i insuliny po posiłku. Oczywiście chodzi tu nie o picie octu na szklanki, ale dodawanie go do potraw w charakterze przyprawy lub picie łyżeczki octu przed posiłkiem rozpuszczonej w wodzie.
Niektóre badania wskazują, że spożywanie octu może zwiększyć uczucie sytości, spowalniając tempo opróżniania żołądka, co może prowadzić do zmniejszenia spożycia kalorii i późniejszej utraty wagi.
Ocet może być przydatny w leczeniu różnych dolegliwości w tym grzybicy paznokci, brodawek i infekcji ucha. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne może być domowym środkiem wspierającym leczenie farmakologiczne.
Ocet był stosowany w medycynie ludowej na ból gardła. Biorąc pod uwagę jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i zmniejszające stany zapalne, płukanie gardła roztworem wody z octem jest jak najbardziej uzasadnione.
Ocet to jedna z substancji, które można zastosować jako pierwszą pomoc przy drobnych oparzeniach. Ma działanie chłodzące, dzięki czemu pomaga złagodzić ból i schłodzić poparzoną skórę.
Ocet na włosy to tradycyjny sposób naszych babć na błyszczące loki i problemy z łupieżem. Płukanie włosów roztworem wody z octem nadaje im połysk. Wcieranie specyfiku w skórę głowy to naturalne remedium na łupież. Ocet był również środkiem, za pomocą którego walczono z wszawicą.
Antybakteryjne działanie octu może wspierać leczenie trądziku i przyspieszać gojenie ran. Jednak należy go stosować ostrożnie i zawsze w formie roztworu wodnego. Ze względu na właściwości wysuszające warto przygotować specyfik składający się na wody octu i oliwy z oliwek.
Ocet spirytusowy może być naturalnym remedium na różne dolegliwości. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy go pić szklankami. Wręcz przeciwnie - w tym przypadku umiar jest kluczowy. Zarówno w spożywaniu, jak i stosowaniu na skórę. Ocet może działać drażniąco na błony śluzowe przełyku i żołądka. Może również podrażniać i wysuszać skórę, dlatego zwykle stosuje się go w formie wodnego roztworu.
Warto również wspomnieć o negatywnym działaniu octu na zęby. To kwas, który może niszczyć szkliwo, więc nadmierne spożywanie go czy płukanie nim jamy ustnej może skończyć się poważnymi problemami stomatologicznymi. Osoby, które mają kłopoty z nerkami powinny unikać przyprawiania potraw octem i stosowania go doustnie w celach leczniczych. Może on bowiem zaburzać równowagę elektrolitową w organizmie i prowadzić do niewydolności nerek.
Źrodło: https://www.diabetesresearchclinicalpractice.com/article/S0168-8227(16) 30851-8/fulltext
CZYTAJ TAKŻE:
Krople żołądkowe na trawienie i piękne włosy. Jak je stosować?
Płatki drożdżowe: Najlepszy pokarm dla jelit, świetne na paznokcie i włosy