Krople żołądkowe na trawienie i piękne włosy. Jak je stosować?

Krople żołądkowe to preparat, który przynosi ulgę przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Nie wszyscy wiedzą jednak, że bez obaw można je również wcierać we włosy, aby były piękne i błyszczące. Podajemy skład oraz najważniejsze właściwości kropli żołądkowych i zdradzamy, jakie są przeciwskazania do ich stosowania. Czy da się przedawkować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe - skład, co zawierają?

Krople żołądkowe są lekiem dostępnym bez recepty w aptece, który warto mieć w swojej domowej apteczce zwłaszcza, jeżeli często dokucza nam niestrawność lub inna dolegliwość ze strony układu pokarmowego. 

Na skład kropli żołądkowych łączą się na ogół takie elementy jak: 

Reklama
  • wyciąg roślinny z kozłka lekarskiego (Tinctura Valerianae)
  • wyciąg roślinny z mięty pieprzowej (Tinctura Menthae Piperitae)
  • ekstrakt z ziela dziurawca (Tinctura Hyperici)
  • nalewka gorzka (Tinctura Amara) - która zawiera korzeń goryczki, naowocnię gorzkiej pomarańczy i liść bobrka. 

Nalewka gorzka często jest również dostępna w aptekach i sklepach zielarskich jako osobny produkt stosowany m.in. na pobudzenie łaknienia oraz bóle brzucha. 

Krople żołądkowe - właściwości, w czym pomagają?

Krople żołądkowe pobudzają łaknienie i stymulują produkcję soku żołądkowego. Mogą przynieść również ulgę przy bólach żołądka i kolce wątrobowej. Rozkurczowe, wiatropędne i przeciwbólowe właściwości kropli żołądkowych sprawiają, że preparat ten znajduje również zastosowanie przy problemach z trawieniem, pomaga na wzdęcia czy niestrawność. 

Ponadto, krople żołądkowe z uwagi na zawartość wyciągu z kozłka lekarskiego mogą załagodzić dolegliwości bólowe związane z menstruacją u kobiet, a także przynieść ulgę przy nudnościach. 

Krople żołądkowe - jak stosować?

Krople żołądkowe należy stosować doustnie, rozcieńczając je w niewielkiej ilości wody. Konkretną dawkę najlepiej dobrać indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, jednak na ogół zaleca się przyjmowanie ich trzy lub cztery razy dziennie. Krople żołądkowe podaje się na około pół godziny przed posiłkiem. 

Każdorazowo można przyjąć od 15 do 30 kropli żołądkowych na 1/4 szklanki wody po rozcieńczeniu. 

Krople żołądkowe dla dzieci - dawkowanie

Krople żołądkowe dla dzieci mogą być podawane dopiero po 12. roku życia, a i w tym przypadku należy zastosować mniejszą dawkę preparatu niż w przypadku dorosłych. Powodem takiego stanu rzeczy jest zawartość niewielkiej ilości alkoholu w składzie kropli żołądkowych, korzenia goryczki i dziurawca, który działa jak antydepresant. 

Aby dobrać idealne proporcje leku dla malucha, najlepiej zasięgnąć rady medyka, jedna przyjęło się, że dawkowanie kropli żołądkowych dla dzieci nie może być większe niż 15 kropli na 1/4 szklanki wody podawaną maksymalnie czterokrotnie w ciągu dnia przed albo po posiłku. 

Krople żołądkowe - przeciwskazania

Pomimo licznych zalet stosowania kropel żołądkowych, niektóre osoby wcale nie powinny po nie sięgać. Przeciwwskazania w tym przypadku dotyczą zwłaszcza kwestii nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu. 

Na krople żołądkowe uważać muszą również osoby z nadkwasotą, kamicą żółciową, chorobą wrzodową żołądka albo chorobą dwunastnicy. Z uwagi na zawartość etanolu, środek nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na chorobę alkoholową oraz osób zmagających się padaczką, ponieważ leki na tę chorobę wchodzą z nim w interakcję. 

Nie zaleca się stosować ich m.in. razem z inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny, a także z niektórymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ krople żołądkowe mogą osłabić ich. działanie. 

Krople żołądkowe - skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania kropel żołądkowych nie zdarzają się często, jednak warto o nich pamiętać. Objawy, które mogą wystąpić to m.in.:

  • alergie skórne
  • świąd
  • bóle głowy
  • niepokój
  • uczucie zmęczenia
  • tachykardia (częstoskurcz)
  • zaburzenia żołądkowo - jelitowe
  • nasilenie objawów zgagi
  • nadwrażliwość na światło słoneczne u osób z jasną karnacją

Trzeba pamiętać, że krople żołądkowe zawierają alkohol, przez co mogą wywierać negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. 

Czy da się przedawkować krople żołądkowe?

Objawami przedawkowania kropli żołądkowych mogą być zaburzenia spowodowane zawartością etanolu w preparacie, jednak nie ma dostępnych danych na temat takich przypadków. 

Krople żołądkowe w ciąży

Na ulotkach dołączanych do kropel żołądkowych można znaleźć informację, że ich stosowanie nie jest zalecane kobietom w ciąży oraz paniom karmiących piersią. Prawdopodobnie wynika to z zawartości etanolu i ziela dziurawca w składzie produktu. 

Nie przeprowadzono jeszcze badań, które udowodniłyby negatywne oddziaływanie kropli żołądkowych na płód, jednak z uwagi na ryzyko, należy jednak każdorazowo skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o zakupie medykamentu.  

Krople żołądkowe na włosy

Krople żołądkowe mogą mieć zbawienny wpływ na nasze włosy, ponieważ wzmacniają je i zapobiegają ich przetłuszczaniu się. Pozytywnie wpływają również na samą skórę głowy, a nawet zapobiegają łysieniu. 

Aby przygotować skuteczną wcierkę na wypadanie włosów, wystarczy wlać dwie krople żołądkowe na dwie łyżki wody i delikatnie wmasować naturalną odżywkę w skórę głowy. Preparat należy pozostawić na włosach przez około godzinę, a po tym czasie spłukać go i umyć włosy tak, jak robimy to na co dzień. 

CZYTAJ TAKŻE:

To hit z domowej apteczki. Syrop, miód i maść z popularnego chwastu

Najlepsza i najgorsza pozycja do spania dla żołądka, kręgosłupa i płuc

Na żołądek pij nalewkę z rabarbaru. Dlaczego jeszcze warto ją stosować?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL