Rutyna - skuteczna w walce z przeziębieniem. Na co jeszcze pomaga?
Rutyna to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów flawonoidowych. Po raz pierwszy wyizolowano ją z ruty zwyczajnej, stąd nazwa. Jest pozyskiwana z gryki, mięty pieprzowej, aronii czarnej, dziurawca zwyczajnego czy perłowca japońskiego. W niektórych źródłach można natrafić na nazywanie rutyny witaminą P.
Rutyna została doceniona przez swoje właściwości antyoksydacyjne. Uszczelnia naczynia krwionośne (zmniejsza pajączki) i zapobiega wysiękom. Przedłuża działanie witaminy C, a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Rutyna zapobiega powstawaniu wysoce reaktywnych wolnych rodników.
Ze względu na swoje właściwości rutyna jest zwykle przyjmowana razem z witaminą C. Znalazła zastosowanie w leczeniu pomocniczym retinopatii cukrzycowej, grypy, kataru, zaburzeń krążenia. Docenia się również jej działanie u pacjentów szczególnie narażonych na udar i zawał serca. Rutyna działa ochronnie na komórki nerwowe, hamuje wydzielanie hormonu bradykininy i histaminy, w związku z czym wykazuje działanie przeciwalergiczne.
Czy rutyna działa na przeziębienie?
Warto ją przyjmować w okresie przeziębienia, ponieważ, jak już zostało wspomniane, ma ona działanie przeciwzapalne. Jest jednym z bardziej efektywnych środków na przeziębienie, szczególnie jeśli jest przyjmowana wraz z witaminą C (rutyna powoduje, że działanie witaminy C w naszym organizmie jest dłuższe). Poprawa następuje na krótko po przyjęciu preparatów.
Warto suplementować odpowiednie dawki rutyny profilaktycznie, w celu ochrony organizmu przed infekcjami, jak również w trakcie choroby.
Generalnie, stosowanie rutyny jest bezpieczne, niemniej kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią powinny skonsultować przyjmowanie preparatów z lekarzem.
Uważać na rutynę powinny także osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne (może ona obniżać ich skuteczność), niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwkrzepliwe (nasila ich działanie).
Rutyna może zwiększyć wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Przyjmowanie rutyny może także prowadzić do wytrącania się w moczu kryształków różnych związków.
Rutyna znajduje się w:
- kaparach,
- aronii czarnej,
- bzie czarnym,
- mięcie pieprzowej,
- rucie,
- szczawiu zwyczajnym i zajęczym,
- gryce,
- eukaliptusie.
To, jak dawkować rutynę, jest zwykle wskazane na opakowaniu preparatu zakupionego w aptece. Lekarz może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie przyjmowanych przez pacjenta dawek w zależności od jego stanu zdrowia.
Normy dawkowania wskazują, że dla dorosłych i młodzieży rutyna powinna być suplementowana w ilości od 25 do 100 mg na dobę. Rutyna dla dzieci natomiast powinna być przyjmowana w dawkach od 25 do 50 mg na dobę.
Rutyna jest spotykana w kosmetykach, zwłaszcza w tonikach i balsamach do ciała. Informacja o tym, że w składzie produktu znajduje się rutyna, musi widnieć na opakowaniu produktu. Osoby mające problemy z cerą powinny skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem kosmetyku.
Wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się przyjmować preparaty z rutyną, czy uzupełniać ją wraz ze spożywanymi pokarmami. Cena zależy od producenta.
Rutyna zwykle jest sprzedawana razem z witaminą C.
CZYTAJ TAKŻE:
Łykasz witaminę C? To największe brednie, w które wciąż wierzysz