Kosztuje kilka złotych i przyspiesza leczenie infekcji. Ulga już po kilku minutach
Katar to uciążliwy objaw infekcji - zatkany nos utrudnia oddychanie i bywa przyczyną bólu głowy. Krople do nosa można stosować tylko kilka dni, zwykle to nie wystarcza. Zamiast czekać, aż infekcja przejdzie sama - lepiej sięgnąć po naturalne metody, na przykład sprawdzone maści na katar. Przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych naturalnych specyfików.
Maści z naturalnymi olejkami to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z uciążliwym katarem. Stosowane wyłącznie zewnętrznie nie podrażniają dodatkowo błon śluzowych nosa. Szybko i skutecznie udrażniają drogi oddechowe, szczególnie wieczorem, kiedy zatkany nos utrudnia zasypianie. Pomocne są również inhalacje i picie aromatycznych herbat ziołowych.
Maści na katar opierają swoją skuteczność na działaniu naturalnych olejków eterycznych. Neutralizują bakterie i wirusy, uszczelniają naczynia krwionośne, a przede wszystkim pozwalają swobodnie odetchnąć.
Maści na katar stosuje się zewnętrznie, a nie bezpośrednio do kanałów nosowych jak krople. W zależności od rodzaju specyfiku smaruje się wyłącznie przestrzeń pod nosem lub klatkę piersiową.
Największą zaletą tych preparatów jest skuteczne, ale delikatne działanie. Naturalne olejki eteryczne w płynie są silnie skoncentrowane, trzeba bardzo uważać podczas inhalacji. Maści są zdecydowanie łagodniejsze, dlatego wiele z nich można stosować u niemowląt i małych dzieci.
W aptekach i sklepach zielarskich można kupić wiele maści na bazie naturalnych składników. Wybraliśmy takie, których skuteczność i łagodne działanie potwierdzają farmaceuci i doświadczeni rodzice. To niedrogie, tradycyjne maści na katar, które warto mieć w apteczce przez cały rok.
Czytaj również: "Zimno" może być pierwszym objawem grypy. Nie bagatelizuj go
Substancją czynną w tym preparacie jest ekstrakt z ziela majeranku, który działa antybakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Zapach maści jest bardzo łagodny, a po posmarowaniu skóry pod nosem czuje się przyjemną ulgę niemal od razu. Olejki eteryczne majeranku nie pachną tak mocno, jak te pochodzące z eukaliptusa czy mięty, ale działają bardzo skutecznie. Między innymi dzięki temu maść majerankowa to najlepszy sposób na udrożnienie noska malucha i jego spokojny sen - zapach nie będzie przeszkadzał małemu pacjentowi.
Przeciwwskazaniem do stosowania maści majerankowej jest uszkodzenie skóry pod nosem - substancje w niej zawarte mogą wywołać podrażnienia. Maść majerankowa kosztuje ok. 5 zł i kupisz ją bez recepty.
Ten preparat również jest doskonale znany w polskich domach. Charakterystyczny zapach maści eukaliptusowej niezmiennie kojarzy się z sezonem grypowym. Olejek eukaliptusowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma również własciwości wykrztuśne, dlatego zaleca się smarowanie maści na piersiach i plecach. Najczęściej tego typu preparaty działają również rozgrzewająco.
Maść eukaliptusowa nie tylko udrażnia nos, ale również pomoże zwalczyć inne objawy przeziębienia i grypy. Podczas jej stosowania trzeba zachować ostrożność - nie powinna dostać się do oczu i błon śluzowych, bo powoduje nieprzyjemne pieczenie. Maść eukaliptusowa może być stosowana u dzieci powyżej 5. roku życia.
W aptekach znajdziesz wiele maści zawierających olejek eukaliptusowy. Ich średnia cena to 30 zł za słoiczek.
Propolis potocznie nazywany kitem pszczelim to substancja, którą pszczoły chronią ul przed patogenami. Jest budulcem o specjalnych właściwościach - antybakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących. Propolisu używa się do produkcji kosmetyków i naturalnych preparatów medycznych - w tym maści na katar. W tej postaci ma podwójne zastosowanie. Zwalcza drobnoustroje, które są przyczyną kataru i regeneruje skórę podrażnioną wycieraniem nosa. Maść można stosować o dorosłych i dzieci. Przeciwwskazaniem jest alergia na propolis, który w przeciwieństwie do alergii na jad pszczeli nie jest zjawiskiem częstym.
Maści propolisowe kupisz a aptekach, sklepach zielarskich i pasiekach. Produkty apteczne kosztują kilkanaście złotych. Propolis z ekologicznego gospodarstwa kilkadziesiąt złotych.
Przedłużający się katar to również zaczerwieniony i otarty nos. Podczas jego wycierania podrażniamy naskórek na płatkach. Wydzielina i utrudnione oddychanie powodują wysychanie skory wokół. Pękający naskórek i bolesne otarcia są bardzo uciążliwe. Dlatego warto sięgnąć po maści, które zabezpieczą te rany i przyniosą ulgę, chociaż na chwilę.
Podstawowy wybór na uszkodzenia skóry. Witamina A przyspiesza proces gojenia, a zawarty często w tego typu maściach D-panthenol łagodzi pieczenie. Maści witaminowe działają ochronnie na uszkodzony naskórek. Maści z witaminą A zwykle zawierają również woski pszczele, glicerynę lub lanolinę. Są to naturalne substancje nawilżające, które tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, wspierając w ten sposób odbudowę jej naturalnych barier ochronnych. Preparaty z witaminą A w maści możesz kupić w aptece - zapłacisz kilkanaście złotych za tubkę.
CZYTAJ TAKŻE:
Ocet jabłkowy pomoże na zatoki. Tak stosuj
Babcine sposoby na przeziębienie. Nadal działają cuda
Zioło, które leczy kaszel, podrażniony żołądek i rany w jamie ustnej