Ocet jabłkowy na zapalenie zatok. Błyskawiczna ulga!

Gdy do długotrwałej niedrożności nosa dołącza ból głowy, szczególnie nasilony u nasady nosa, a wzmagający się przy pochylaniu, mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Jak sobie wówczas pomóc? Sięgnij po naturalne, domowe mikstury na zapalenie zatok, które zrobisz samodzielnie, wyłącznie ze składników, które masz w kuchni. Ich bazą będzie ocet jabłkowy, bo przynosi szybką ulgę i jest bezpieczny, nawet dla kobiet w ciąży i dzieci.

Zapalenie zatok - uważaj na infekcje i zmiany temperatury

Skąd bierze się zapalenie zatok? Najczęściej w grę wchodzi infekcja, z reguły bakteryjna lub wirusowa, czasem grzybicza. Zapaleniu zatok sprzyjają niedoleczone w niedalekiej przeszłości infekcje, przebyta grypa lub covid, oraz ogólne osłabienie odporności. 

Nierzadko też u chorych na zatoki odkrywa się powiązanie tego stanu z nieleczoną próchnicą. Grupą szczególnie narażoną na zapalenie zatok są także alergicy. 

Reklama

Zachorowaniu na zapalenie zatok sprzyjają to także czynniki zewnętrze, doprowadzające do obrzęku błony śluzowej i zamknięcia ujścia zatok. Są to: dym nikotynowy, zanieczyszczenia środowiska i smog. Latem zapaleniu zatok sprzyja przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz częste zmiany temperatury. 

Zapalenie zatok - poważniejsze niż myślisz

Zatoki są rodzajem jam powietrznych w obrębie czaszki, które łączą się naturalnymi ujściami z jamą nosa, dzięki czemu powietrze i śluz mogą się przemieszczać. To one stanowią swoistą amortyzację dla mózgu, dzięki nim jest możliwa modulacja głosu oraz nawilżanie wdychanego przez nos powietrza. 

W momencie zapalenia zatok wszystkie te ważne funkcje nie mogą być spełniane. Zignorowanie zapalenia zatok może prowadzić do groźnych powikłań: ropnia podokostnowego oczodołu, pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu albo też ostrego krwotocznego zapalenia ucha.

Zapalenie zatok jest też bardzo uciążliwe. Lubi nawracać a wiąże się zanim ból głowy nasilający się przy pochylaniu, trudności w oddychaniu, osłabienie, ból ucha, problemy z węchem i słuchem, a także dławiący kaszel i drapanie w gardle (dzieje się tak, gdy wydzielina z zatok spływa po nosogardzieli, wywołując odruch kaszlu lub chęć wymiotowania). Nic dziwnego, że osoby z tendencją do chorych zatok, szukają rozmaitych sposobów na złagodzenie powyższych objawów.  

Ocet jabłkowy - domowy sposób na leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok może być skutecznie leczone dzięki zastosowaniu domowych sposobów. Wiele z nich wykorzystuje mikstury na bazie octu jabłkowego.  Znany jest on ze swoich zdrowotnych właściwości zdrowotnych. Dzięki zawartości witamin E, A, B1 i B2, minerałów, w tym zwłaszcza wapnia i magnezu, oraz naturalnych antyoksydantów, ocet jabłkowy może rozrzedzać wydzielinę, wspomagać oczyszczanie zatok oraz leczyć stan zapalny. Kwasowy odczyn octu jabłkowego stwarza bowiem niekorzystne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co środek ten wpływa na hamowanie namnażania się bakterii. 

Z jego użyciem w domowych warunkach przygotujesz leki na objawy zapalenia zatok: napój, płukankę i roztwór do inhalacji. Poniżej przepisy. 

Leczniczy napój z octem jabłkowym - na zatoki i przeziębienia

Domowa mikstura na bazie octu jabłkowego na zatoki to doskonały środek rozgrzewający i udrożniający drogi oddechowe, pomagający także przy katarze, przeziębieniu, infekcji i grypie. Pozwala pozbyć się śluzowej wydzieliny zalegającej w zatokach, oskrzelach i płucach. 

Składniki: 

  • 1/2 szklanki wody
  • 1/4 szklanki octu jabłkowego (najlepiej niefiltrowanego)
  • 1 łyżka miodu 
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne
  • 2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie: Przegotowaną i przestudzoną wodę wymieszaj z octem jabłkowym. Następnie dodaj pozostałe składniki: miód, sok z cytryny i pieprz. Dobrze wymieszaj. Napój pij małymi porcjami w ciągu całego dnia. Szybko pozbędziesz się zapalenia zatok i infekcji.

Inhalacja na zatoki z octem jabłkowym

Inhalacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zatkane zatoki. Ta z dodatkiem octu jabłkowego doskonale je udrażnia, przez co natychmiast ułatwia oddychanie. 

Antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości octu przyczyniają się do zwalczenia przyczyny infekcji. Tę metodę leczenia zatoki mogą stosować nawet kobiety w ciąży i dzieci - jest bezpieczna i działa miejscowo. 
Składniki:

  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki octu jabłkowego

Dodatkowo będzie ci potrzebny duży ręcznik oraz szeroki garnek lub rondel. 

By przygotować inhalację, wodę i ocet jabłkowy wlej do rondla i wymieszaj. Miksturę podgrzewa przez kilka minut, aż zacznie parować, ale nie zagotowuj jej. Następnie zdejmij rondel z ognia, nachyl się nad parującą mieszanką, a głowę okryj ręcznikiem. Głęboko wdychaj opary nosem, do czasu, aż poczujesz ulgę. Zabieg wykonuj dwa- trzy razy dziennie.

Płukanie zatok miksturą z octem jabłkowym

Płukanie zatok przynosi najszybszą ulgę. Roztwór octu jabłkowego można wykorzystać do irygacji objętych chorobowo zatok.  

Składniki:

  • 20 kropel octu jabłkowego,
  • 4 łyżki wody mineralnej lub filtrowanej

Dodatkowo będziesz potrzebować pustej butelki po kroplach do nosa (musi być dokładnie umyta).

By sporządzić preparat wystarczy wymieszać ocet jabłkowy z wodą i przelać do pojemnika na spray. Miksturę aaplikuj do obu dziurek nosowych, co najmniej trzy razy dziennie. Poprawę poczujesz już po dobie stosowania tej metody. Tu przeczytasz, jak prawidłowo płukać zatoki

CZYTAJ TAKŻE: 

Babcine sposoby na przeziębienie. Nadal działają cuda

Zioło, które leczy kaszel, podrażniony żołądek i rany w jamie ustnej


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: na zatoki | ocet jabłkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL