Próchnica zagraża nie tylko zębom. Oto do czego prowadzi

Choroby jamy ustnej dotyczą blisko 3,5 mld ludzi na świecie. Najczęstszą jest próchnica zębów stałych. Szacuje się, że cierpią na nią 2 mld ludzi, a ponad 500 mln dzieci ma próchnicę zębów mlecznych. Do rozwoju próchnicy prowadzi przede wszystkim spożywanie słodkich, lepkich pokarmów i napojów. Nieleczona może skończyć się nie tylko utratą zębów, ale też wieloma groźnymi schorzeniami.

Próchnica - czym jest?

Próchnica zębów to postępująca choroba związana z naszym stylem życia, w której kwasy wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej osłabiają i niszczą szkliwo. Zaczyna się od nadmiernej demineralizacji szkliwa. Choroba prowadzi do powstania ubytku w zębie, a w końcu do utraty zęba. 

Próchnica to najpowszechniejsza choroba jamy ustnej i zębów. Kiedyś uważano ją za niewiele więcej niż drobną dolegliwość. Dziś wiadomo, że może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Próchnica może rozwinąć się u osób w każdym wieku - zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprzyjają jej zła higiena jamy ustnej czy częste spożywanie produktów bogatych w węglowodany. Mikroorganizmy obecne w płytce nazębnej wykorzystują cukier do produkcji kwasów. Ich obecność w jamie ustnej powoduje zakwaszenie środowiska i sprzyja inicjowaniu uszkodzeń szkliwa i zębiny.

Reklama

Wczesne objawy próchnicy mają charakter odwracalny i można je leczyć lub zahamować ich rozwój za pomocą nieinwazyjnych metod. Niestety, rzadko odwiedzamy dentystę, przez co choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium.

Co prowadzi do rozwoju próchnicy

Rozwój próchnicy najczęściej jest skutkiem:

  • niewłaściwej higieny jamy ustnej,
  • diety bogatej w węglowodany,
  • częstego podjadania,
  • podatności zębów na choroby,
  • suchości w ustach,
  • przyjmowania leków hamujących wydzielanie śliny,
  • chorób przyzębia,
  • wad zgryzu,
  • braku wystarczającej ilości fluoru,
  • radioterapii w obrębie głowy i szyi.

Objawy próchnicy

Początkowo próchnica może nie powodować żadnych objawów (wykryje je tylko dentysta).

Często pierwszym, zauważalnym symptomem jest pojawienie się na szkliwie białej plamy, która zwana jest początkową zmianą próchnicową. Plamy mogą być również brązowe lub czarne.

Charakterystycznymi objawami dla próchnicy są także:

  • ból zęba,
  • widoczne ubytki, zagłębienia w zębach (czasami może je ujawnić wyłącznie prześwietlenie),
  • nadwrażliwość zębów,
  • łagodny lub ostry ból podczas spożywania czegoś słodkiego, kwaśnego, gorącego lub zimnego,
  • ból wstępujący podczas nacisku (np. gryzienia),
  • krwawienie dziąseł,
  • nieświeży oddech,
  • gromadzenie się ropy wokół dotkniętego próchnicą zęba (w zaawansowanym stadium choroby).

Powikłania próchnicy

Próchnica może prowadzić do wielu powikłań

Bakterie obecne w płytce nazębnej mogą uszkadzać zęby, otaczające je dziąsła, a także kości zębowe. W wyniku próchnicy może rozwinąć się np. zapalenie dziąseł czy też zapalenie przyzębia. W cięższych przypadkach może dojść do powstania ropni zębowych i ropni dziąseł. Przez próchnicę, oczywiście, można stracić zęby. 

Błędne jest myślenie, że powikłania choroby dotyczą wyłącznie zębów. Bakterie próchnicy mogą bowiem przedostać się do krwiobiegu, siejąc spustoszenie w organizmie.

Warto wiedzieć, że zły stan zdrowia jamy ustnej może pogorszyć ogólny stan zdrowia i samopoczucie, powodując lub zaostrzając choroby serca i płuc, niepokój społeczny czy depresję. Naukowcy twierdzą również, że udar mózgu może mieć związek z próchnicą. Mniejsze, ale nadal poważne skutki uboczne obejmują trudności w połykaniu i mówieniu, przewlekły ból i niedobór snu. Utrata zębów stałych u osób dorosłych i późniejszy dyskomfort podczas żucia mogą prowadzić do problemów żywieniowych, które mogą eskalować do chorób układu krążenia lub cukrzycy.

Badania sugerują, że osoby o prawidłowych funkcjach poznawczych z zapaleniem przyzębia mają zwiększone ryzyko obniżenia funkcji poznawczych w porównaniu z osobami o prawidłowych funkcjach poznawczych z niewielkim zapaleniem przyzębia lub bez niego. Choroby zębów i przyzębia mogą przyczyniać się m.in. do rozwoju choroby Alzheimera.

Nieleczony ropień zęba jest stanem niebezpiecznym, ponieważ infekcja może rozprzestrzenić się na otaczające tkanki i kości, co może prowadzić do dalszych powikłań zdrowotnych. Chory może mieć trudności z oddychaniem lub połykaniem. Osoby z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie narażone. Nieleczony ropień może także wywołać sepsę.

Do skutków nieleczonej próchnicy zalicza się także: bóle stawów, nadciśnienie, stany zapalne zatok, zapalenie mięśnia sercowego, miażdżycę, zapalenie opon mózgowych, choroby nerek czy trzustki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Przebarwienia na zębach - o czym świadczą? 

Jak poprawnie myć zęby? Na to zwróć uwagę

Zęby polskich dzieci jak u 40-latków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zęby | próchnica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL