Przebarwienia na zębach - o czym świadczą?

Śnieżnobiały uśmiech bez skaz to rzadkość. Mimo to przebarwień na powierzchni szkliwa nie powinno być - taki widok traktowany jest jako odstępstwo od normy. Fizjologiczny, prawidłowy kolor zębów powinien mieścić się w szerokiej skali od doskonałej bieli do jasnożółtego. Plamki na powierzchni zęba lub inne kolory, czasami dość nietypowe, mogą świadczyć o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych lub o istniejących chorobach. Przyjrzyj się więc swoim zębom.

Białe plamki na zębach

Przebarwienia w kolorze... białym? Tak, to się zdarza i nie wygląda dobrze. Zwykle taki stan łączy się z fluorozą, czyli nadmiarem fluoru, ewentualnie też z przedawkowaniem wapnia, ale równie dobrze może oznaczać niedobór tych pierwiastków. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny. Może to być nietypowy zwiastun próchnicy pierwotnej, efekt uboczny trwającej farmakoterapii (niektóre leki odbarwiają szkliwo). Zdarza się jednak, że w ten nietypowy sposób tarczyca daje o sobie znać - białe plamki zwiastują niekiedy niedoczynność tarczycy, a plamki białawo-niebieskawe-nadczynność. Samodzielnie jednak trudno rozpoznać źródło problemu i zawsze warto pokazać zmiany stomatologowi. 

Reklama

Żółtawe przebarwienia na zębach

Żółty osad najczęściej oznacza kamień nazębny (im wcześniej się go pozbędziesz, tym lepiej dla zdrowia całej twojej jamy ustnej). Zęby w sposób nieunikniony żółkną też u nałogowych palaczy. Ale nie tylko - teoretycznie zdrowy nawyk popijania zielonej herbaty może również wywoływać taki efekt. Podobnie jak częste picie słodkich napojów typu cola i czarnej herbaty. Jest też pewna prosta korelacja - teoretycznie, im człowiek starszy, tym jego zęby z bielszych stają się coraz bardziej żółtawe. To naturalny proces, który można spowolnić lub zatrzymać poddając się zabiegom wybielania zębów.

Różowe przebawienia na zębach (pink spot)

Różowe odbarwienie zęba lub zębów to dość groźny stan, który wymaga pilnej konsultacji ze stomatologiem, ponieważ przeważnie świadczy o trwającym procesie resorpcji, czyli stopniowym rozpuszczaniu twardych i miękkich tkanek zęba. Zaawansowana resorpcja kończy się utratą zęba, stąd apel stomatologów o niebagatelizowanie objawów, które mogłyby o niej świadczyć. 

Atramentowe przebarwienia na zębach

Przebarwienia w kolorze atramentu lub ciemnego fioletu wskazują na zaawansowaną próchnicę. I ponownie nie mamy dobrych wiadomości, bo w przypadku tak daleko posuniętych zmian nie wystarczy założenie zwykłego wypełnienia, zwykle zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. 

Szarawe przebarwienia na zębach

Najczęściej szarawy nalot jest konsekwencją zaniedbań higienicznych (warto pomyśleć nad zmianą szczoteczki manualnej na elektryczną i zacząć nitkowanie zębów, jeśli wcześniej było ci z tym prostym rytuałem nie po drodze). Jeśli jednak szarzeją zęby (bez nalotu), może to oznaczać, że przyciemnia je jakiś składnik codziennej diety, której należałoby się przyjrzeć uważniej. 

Z czasem szarzeją też zęby leczone kanałowo i jest to niestety naturalna kolej rzeczy. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferujących wybielanie zębów, ma w swojej ofercie osobną usługę wybielania zębów leczonych kanałowo.  W rzadszych przypadkach jest to efekt urazów mechanicznych (np. na skutek uderzenia).

Czarne, brązowe i brunatne przebarwienia na zębach

Najczęściej jest to czytelny sygnał mówiący o próchnicy, mocno już zaawansowanej. Sprawa wydaje się prosta, ale wymaga szybkiej reakcji. Jeśli na twoich zębach znajdują się ciemne, rozlegle plamy, i tak już długo zwlekałeś z umówieniem się na wizytę u stomatologa.

Zobacz także:

Biały nalot na języku - co to oznacza?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL