Jakie właściwości ma cząber?
Zioło pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i Indii. Znane przed wiekami m.in. w Rzymie, używane było w zastępstwie drogiego pieprzu, do zaostrzania smaku potraw. Jest składnikiem przyprawy określanej jako zioła prowansalskie. Do czego najlepiej stosować cząber oraz jakie ma właściwości dowiesz się w dalszej części artykułu.
Cząber posiada charakterystyczny korzenny zapach i lekko gorzki smak. Dzieli się na odmianę letnią i zimową. Letnia odmiana, powszechnie stosowana w kuchni, jest delikatniejsza z wyczuwalną nutą mięty i tymianku. Zimowa, mniej znana, jest ostrzejsza w smaku, dlatego najlepiej komponuje się z mięsem.
Cząber pasuje do dań z roślin strączkowych, szczególnie fasoli. Poprawia jej smak i łagodzi procesy trawienne.
Najczęściej stosuje się go jednak razem z tymiankiem i majerankiem. Ta mieszanka, znana jako zioła prowansalskie, jest świetna do mięs i zup jarzynowych.
W medycynie cząber znany jest jako środek tonizujący i silny środek antyseptyczny. Działa także przeciwbiegunkowo i przeciwbólowo. Gałązki cząbru wrzucone do ognia działają dezynfekująco. Sok ze świeżego cząbru łagodzi świąd po ugryzieniach owadów.