Jaki jest najlepszy sposób na katar?
Katar (nieżyt nosa) to nieprzyjemny symptom zapalenia błon śluzowych nosa i zatok przynosowych. Objawia się przede wszystkim swędzeniem i zaczerwienieniem nosa, kichaniem i wydzieliną.
Jest to dolegliwość uciążliwa, dlatego prawie każdy ma na nią swój sposób.
Katar jest leczony przede wszystkim objawowo. Gdy występuje jako jeden z symptomów przeziębienia, można leczyć i wspomagać się środkami dostępnymi bez recepty:
- woda morska
- sól fizjologiczna
- maść majerankowa
- maści rozgrzewające
- preparaty obkurczające śluzówkę donosowe (krople, żel, spray)
- preparaty obkurczające śluzówkę doustne (pseudoefedryna, fenylefryna)
- preparaty hamujące produkcję wydzieliny (bromek ipratroprium).
W niektórych przypadkach jako skuteczny sposób na katar poleca się donosowe środki antyalergiczne. Warto też przyjmować witaminę C i rutynę, które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, co ogranicza katar.
Jeśli chodzi o wodę morską w sprayu i sól fizjologiczną, to poleca się je szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze prawidłowo wydmuchać nosa. Te preparaty oczyszczają nos z wydzieliny oraz nawilżają śluzówkę.
Dodatkowo wiele osób w walce z przeziębieniem stosuje jakiś domowy sposób na katar. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20 stopni C, wtedy łatwiej się oddycha. Niektórym pomaga nawilżacz powietrza.
Częstym domowym sposobem są inhalacje z wykorzystaniem ziół (rumianek) i olejków eterycznych (eukaliptusowy, miętowy, sosnowy). Można zamiennie stosować gorące kąpiele z dodatkiem takich olejków. Poleca się również regularnie uzupełniać płyny. Najlepsze przy katarze mogą okazać się herbatki malinowe, z dodatkiem soku z czarnego bzu i aronii.