Jaki jest najlepszy sposób na katar?

Katar (nieżyt nosa) to nieprzyjemny symptom zapalenia błon śluzowych nosa i zatok przynosowych. Objawia się przede wszystkim swędzeniem i zaczerwienieniem nosa, kichaniem i wydzieliną.

Katar (nieżyt nosa) to nieprzyjemny symptom zapalenia błon śluzowych nosa i zatok przynosowych. Objawia się przede wszystkim swędzeniem i zaczerwienieniem nosa, kichaniem i wydzieliną.

Jest to dolegliwość uciążliwa, dlatego prawie każdy ma na nią swój sposób.

Sposób na katar z apteki

Katar jest leczony przede wszystkim objawowo. Gdy występuje jako jeden z symptomów przeziębienia, można leczyć i wspomagać się środkami dostępnymi bez recepty:

- woda morska

- sól fizjologiczna

- maść majerankowa

- maści rozgrzewające

- preparaty obkurczające śluzówkę donosowe (krople, żel, spray)

- preparaty obkurczające śluzówkę doustne (pseudoefedryna, fenylefryna)

- preparaty hamujące produkcję wydzieliny (bromek ipratroprium).

Reklama

W niektórych przypadkach jako skuteczny sposób na katar poleca się donosowe środki antyalergiczne. Warto też przyjmować witaminę C i rutynę, które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, co ogranicza katar.

Jeśli chodzi o wodę morską w sprayu i sól fizjologiczną, to poleca się je szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze prawidłowo wydmuchać nosa. Te preparaty oczyszczają nos z wydzieliny oraz nawilżają śluzówkę.

Domowy sposób na katar

Dodatkowo wiele osób w walce z przeziębieniem stosuje jakiś domowy sposób na katar. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20 stopni C, wtedy łatwiej się oddycha. Niektórym pomaga nawilżacz powietrza.

 Częstym domowym sposobem są inhalacje z wykorzystaniem ziół (rumianek)  i olejków eterycznych (eukaliptusowy, miętowy, sosnowy). Można zamiennie stosować gorące kąpiele z dodatkiem takich olejków. Poleca się również regularnie uzupełniać płyny. Najlepsze przy katarze mogą okazać się herbatki malinowe, z dodatkiem soku z czarnego bzu i aronii.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL