Cykl menstruacyjny a hormony

Świadomość zmian hormonalnych, z którymi wiąże się cykl menstruacyjny, ma kolosalne znaczenie dla zrozumienia zmian zachodzących w ciele kobiety.

Świadomość zmian hormonalnych, z którymi wiąże się cykl menstruacyjny, ma kolosalne znaczenie dla zrozumienia zmian zachodzących w ciele kobiety.

Jak odmierza się cykl menstruacyjny?

Typowy cykl menstruacyjny przebiega dwufazowo: rozpoczyna się wystąpieniem miesiączki, po której następuje pierwsza faza przedowulacyjna (w trakcie jej trwania wydziela się estrogen). Faza estrogenowa jest wrażliwa na działanie wielu czynników zewnętrznych.

Gdy następuje jej finał, rozpoczyna się druga faza cyklu: poowulacyjna (progesteronowa). Za typowy cykl menstruacyjny uważa się taki, który trwa od 23 do 35 dni.

Cykl menstruacyjny i odpowiedzialne za niego hormony

Cykl menstruacyjny powoduje nieustanne zmiany w poziomie hormonów u kobiet. Dzielimy go na czas wydzielania estrogenów i progesteronu. Poza nimi bardzo ważną rolę w cyklu menstruacyjnym odgrywają hormon przysadki mózgowej folikulotropowy (FSH), odpowiedzialny za wzrost pęcherzyków jajnikowych oraz luteina (LH) bez której nie byłoby mowy o uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graafa.

Reklama

Wpływ zmian hormonalnych w cyklu menstruacyjnym na kobietę

Gdy następuje owulacja, poziom estrogenów odpowiadających za rozwój i funkcjonowanie narządów płciowych jest najwyższy. To czas, w którym kobieta ma dobre samopoczucie i wygląda najlepiej, co jest zabiegiem natury mającym skłonić i kobiety i mężczyzn do prokreacji.

Faza progesteronowa cyklu menstruacyjnego to czas, w którym opada i nastrój i libido. Organizm kobiety gromadzi więcej wody, co objawia się pełnością brzucha. Pogarsza się stan cery - to moment PMS.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL