Choroby, które najbardziej nie lubią upału. Spodziewaj się wzmożenia objawów

Nie każdy lubi wysokie temperatury, a dla niektórych są wręcz szkodliwe. Upały, są niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i zwierząt, poza tym mogą nasilić objawy wielu chorób, dlatego tak ważne jest, by trzymać rękę na pulsie i odpowiednio reagować, gdy tylko wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Zebraliśmy dla ciebie listę chorób, których objawy mogą ulegać zaostrzeniu, gdy na zewnątrz jest gorąco.

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia to bardzo obszerna grupa jednostek, ale niektóre z nich występują zdecydowanie częściej niż inne, dlatego to właśnie na nich postanowiliśmy się skupić:

Reklama
  • nadciśnienie tętnicze - wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia i zwiększenia lepkości krwi, co utrudnia tłoczenie krwi. Z drugiej strony nadciśnieniowcy, powinni wystrzegać się wychodzenia na zewnątrz, gdy panuje skwar, ze względu na to, że grozi im gwałtowny spadek ciśnienia, mogący prowadzić nawet do utraty przytomności;
  • niewydolność serca - w tym przypadku sprawa jest dość prosta: ciepło zwiększa obciążenie serca, które musi pracować ciężej, aby schłodzić ciało, co może pogorszyć objawy niewydolności serca;
  • zawał serca - dowiedziono, że jeśli temperatura otoczenia wynosi powyżej 20⁰C, to każdy jej wzrost o 1⁰C podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego o 1,9 proc.

Choroby układu oddechowego

Uważać powinny również osoby, u których zdiagnozowano:

  • astmę - ciepło i wilgoć mogą nasilać objawy astmy, prowadząc do duszności i zwiększonego ryzyka ataków astmy. Poza tym wiosna i lato to czas zwiększonej ilości alergenów, które mogą prowokować napady;
  • POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) - wysokie temperatury mogą utrudniać oddychanie i nasilać objawy, takie jak kaszel i duszność. Wyniki badania opublikowanego w "European Respiratory Journal Open Research", sugerują, że osoby narażone na wyższą temperaturę częściej doznawały pogorszenie funkcji oddechowych. Objawy te obejmowały duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. W niższej temperaturze ludzie częściej doświadczali objawów kaszlu i flegmy.

Choroby neurologiczne

Jeśli zmagasz się z migreną, zdecydowanie powinieneś chronić się przed upałem. Badania pokazują, że powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Naczynia te naciskają na zakończenia nerwowe, co może być przyczyną bólu. Wysokie temperatury mogą nasilać także objawy stwardnienia rozsianego, takie jak zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy z równowagą i widzeniem.

Choroby przewodu pokarmowego

Żar lejący się z nieba, zwykle nie jest powodem do radości dla pacjentów cierpiących na:

  • chorobę wrzodowa - upały mogą zwiększać ryzyko odwodnienia, co może nasilać objawy choroby wrzodowej.
  • zespół jelita drażliwego (IBS): gorąco i stres związany z wysokimi temperaturami mogą nasilać objawy IBS, takie jak ból brzucha i biegunka

Cukrzyca

Panujące ciepło może utrudniać kontrolę stężenia cukru we krwi i zwiększać ryzyko odwodnienia. Osoby z cukrzycą mogą mieć trudności z utrzymaniem stabilnych poziomów glukozy, a to dlatego że wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to choroba spowodowana obecnością w drogach moczowych złogów,  które powstają w wyniku wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Nietrudno się domyślić, że niewystarczająca podaż płynów w połączeniu ze wzmożoną potliwością, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy. 

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (USA) przeanalizowali dane medyczne ponad 60 tys. pacjentów z kamicą nerkową zebrane w latach 2005-2011 na terytorium pięciu dużych miast. Okazało się, że już nieznaczny wzrost średniej temperatury w ciągu dnia (powyżej 10°C) wiąże się ze zwiększoną częstotliwością powstawania złogów u mieszkańców większości miast.

Bezsenność i depresja

Ciepłe lato nie napawa optymizmem także osób dotkniętych problemem bezsenności. Wysokie temperatury mogą utrudniać zasypianie i prowadzić do zaburzeń snu, co z kolei może pogarszać objawy zaburzeń psychicznych, w tym depresji. 

Infekcje

Dość oczywistym, lecz wymagającym nadmienienia zagrożeniem związanym z upałami jest zwiększone ryzyko infekcji. Ciepło sprzyja rozmnażaniu się owadów i pasożytów, które mogą przenosić choroby, ponadto to idealne warunki dla namnażania się bakterii w żywności, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Latem również zdecydowanie chętniej sięgamy po zimne napoje lub wskakujemy do schłodzonej wody - znaczne różnice temperatur powodują osłabienie odporności, a co za tym idzie zmniejszonej zdolności do odpierania ataku patogenów.

Źródła:

  • Alpérovitch A, Lacombe JM, Hanon O, Dartigues JF, Ritchie K, Ducimetière P, Tzourio C. Relationship between blood pressure and outdoor temperature in a large sample of elderly individuals: the Three-City study. Arch Intern Med. 2009,
  • European Respiratory Journal Open Research: https://openres.ersjournals.com/content/early/2022/01/06/23120541.00574-2021 [dostęp z dnia 11.07.2024],
  • Tasian GE, Pulido JE, Gasparrini A, Saigal CS, Horton BP, Landis JR, Madison R, Keren R; Urologic Diseases in America Project. Daily mean temperature and clinical kidney stone presentation in five U.S. metropolitan areas: a time-series analysis. Environ Health Perspect. 2014


CZYTAJ TAKŻE:

Od tego warto zaczynać dzień. Zrób jeszcze przed śniadaniem

Trzy sposoby na sprawdzenie poziomu nawodnienia organizmu

Pięć chorób, które możesz przywieźć z urlopu. Objawy nawet po miesiącu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL