Wystarczyły dwie puszki, by umrzeć. Tak popularne napoje rujnują zdrowie

Jak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, po napoje energetyczne sięgają coraz młodsi. Przynajmniej raz w ciągu roku 12 proc. dzieci w wieku od 3 do 10 lat, sięga po energetyki. W starszej grupie wiekowej aż 16 proc. dzieci deklaruje, że napoje energetyczne spożywa nawet 5 razy w tygodniu. Problem narasta, a napoje energetyczne mają negatywny wpływ na układ krwionośny i nerwowy, zwłaszcza u młodych osób. Jakie dawki energetyków są bezpieczne? Czy można umrzeć od zbyt dużej ilości wypijanych napojów?

Dostępne od wielu lat, teraz są hitem

Napoje energetyczne na polskim rynku są dostępne od 1995 roku. Od kilku lat na całym świecie zauważalna jest tendencja do zwiększenia asortymentu, ponieważ cieszy się on niezwykłą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. Nowe produkty o zróżnicowanych składach, są dostępne niemal w każdym sklepie spożywczym i sprzedawane bez żadnych ograniczeń wiekowych.

W Polsce o zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim wnioskował Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, który zauważa problem z nadużywaniem tych produktów przez osoby młode. Warto zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych energetyki można kupić po ukończeniu 21. roku życia, dokładnie tak samo jak alkohol. W Niemczech i Wielkiej Brytanii obowiązuje ograniczenie wiekowe do 16. roku życia, natomiast Dania i Norwegia całkowicie zabroniły ich sprzedaży.

Reklama

Skład, który niszczy serce i mózg

Napoje energetyczne to przede wszystkim kofeina i cukier. W półlitrowej puszce energetyka znajduje się około 180 mg kofeiny i aż 55 gram cukru, co odpowiada 14 łyżeczkom. Oprócz tego, napoje energetyczne zawierają taurynę, L-karnitynę, guaranę i zioła.

Dzienne zalecane spożycie kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 400 mg, jednak w przypadku dzieci maksymalna dawka kofeiny to 2,5mg na kilogram masy ciała. Oznacza to, że w przypadku młodych osób, o średniej wadze 35-40 kilogramów, dozwolona dawka dzienna wynosi 100 mg kofeiny, czyli zdecydowanie mniej, niż zawiera jedna puszka energetyka.

Nadmiar kofeiny oraz cukru negatywnie wpływa na układ krążenia, podnosząc tym samym ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspieszając akcję serca. Duża zawartość cukru zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u młodych osób.

Objawami przedawkowania napojów energetycznych są:

  • kołatanie serca,
  • rozdrażnienie,
  • nadmierna potliwość,
  • zawroty głowy,
  • problemy żołądkowe.

Regularne spożywanie napojów energetycznych prowadzi do bezsenności, wzmożonego napięcia nerwowego, halucynacji a nawet drgawek. U młodych osób zaobserwowano, że nadmiar energetyków diecie prowadzi do zaburzeń nastroju, a nawet depresji.

Zgony z powodu spożywania napojów energetycznych

Tylko w Stanach Zjednoczonych odnotowano kilkanaście przypadków zgonów, które bezpośrednio wynikały ze spożycia napojów energetycznych. Na całym świecie łącznie potwierdzono do tej pory 34 przypadki śmiertelne.

Anais Fournier miała 14 lat, kiedy w ciągu doby spożyła dwie puszki napoju energetycznego. Doszło u niej do zawału mięśnia sercowego, po którym zmarła w szóstej dobie pobytu w szpitalu.

Do innej tragedii doszło w Meksyku, gdzie sześcioletni Francisco Cervantes spożył napój ze szklanki w domu swojej babci, by szybko ugasić pragnienie. Okazało się, że w szklance znajdował się napój energetyczny, a chłopiej po jego wypiciu zaczął skarżyć się na bóle brzucha i zawroty głowy. Pomimo natychmiastowej interwencji medycznej, u chłopca stwierdzono silne zatrucie, na skutek którego doszło do obrzęku mózgu. Francisco przez kilka dni był w śpiączce, po czym rodzice zdecydowali o odłączeniu do od aparatury po stwierdzeniu śmierci mózgu chłopca przez lekarzy.

Napoje energetyczne oznaczone są symbolem informującym o zakazie ich spożywania przez dzieci. Nie powinny ich pić również osoby chorujące na nadciśnienie, choroby serca, kobiety w ciąży a także matki karmiące piersią. 

Czy będzie zakaz sprzedaży energetyków nieletnim w Polsce?

Rzecznik Praw Dziecka nalega, by rząd wprowadził zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom nieletnim, a w całym kraju trwają kampanie podnoszące świadomość dzieci i młodzieży o szkodliwym wpływie energetyków na zdrowie.

Programy edukacyjne skierowane są nie tylko do młodzieży, ale również dorosłych, by zwracali uwagę na to, co spożywają ich dzieci, a także oni sami. Napoje energetyczne dostarczają wiele kalorii oraz cukrów prostych, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi i otyłości, która staje się problemem ogólnoświatowym, niekorzystnie działają na układ sercowo-naczyniowy oraz prowadzą do problemów z koncentracją i do obniżenia nastroju.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak pita herbata zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu

Zaskakujące wyniki badań: chipsy zwiększają szansę na depresję i stany lękowe

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: energetyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL