Pij zamiast herbaty nawet trzy razy dziennie. Podziała na jelita, ukoi nerwy, zahamuje napady głodu

Herbata miętowa cieszy się dużą popularnością nie tylko z uwagi na walory smakowe i wspaniały aromat, ale też korzystny wpływ na organizm. Znana jest przede wszystkim jako remedium na liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie są to jednak jedyne zalety, jakie kryją się w mięcie. Jakie są właściwości herbaty miętowej i jak często można ją pić? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do raczenia się nią? Wyjaśniamy.

Mięta pieprzowa - właściwości zdrowotne

Mięta to roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), wyróżniająca się charakterystycznym, silnym zapachem, wydzielanym przez liście. Niektóre gatunki mięty uprawiane są jako rośliny ozdobne, a inne jako rośliny lecznicze.

Właśnie z uwagi na smak i zapach liści chętnie uprawiana jest mięta pieprzowa, z której pozyskuje się zawierający mentol olejek miętowy. Uprawa mięty nie jest przy tym szczególnym wyzwaniem, a przygotowana z niej herbata zachwyca nie tylko doskonałym, orzeźwiającym smakiem, ale i szczególnymi właściwościami zdrowotnymi. Na co pomaga herbata z mięty i kiedy ją pić?

Reklama

Właściwości herbaty miętowej

Na co pomaga herbata z mięty? Wykazuje ona szereg właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka:

  • pomaga pozbyć się wielu dolegliwości związanych z układem pokarmowym,
  • jest pomocna przy leczeniu objawów zespołu jelita nadwrażliwego i poprawia perystaltykę jelit,
  • zapobiega mdłościom,
  • działa wiatropędnie,
  • pomaga rozluźnić mięśnie gładkie,
  • wykazuje działanie odkażające na układ moczowy,
  • wspiera leczenie chorób dróg żółciowych i wątroby,
  • dzięki zawartości antyoksydantów wykazuje działanie antynowotworowe,
  • korzystnie wpływa na pracę mózgu i działa uspokajająco,
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL.

Mięta może też pomóc zapobiec próchnicy. Napar z mięty pozytywnie wpływa na skórę, pomagając poradzić sobie z wieloma problemami dermatologicznymi. Mięta wykazuje bowiem działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwświądowe, a także redukuje stan zapalny. Pomaga też udrożnić nos i zatoki, więc może być wykorzystywana do inhalacji.

Czytaj też: Właśnie to warto pić latem. Orzeźwią i usprawnią działanie jelit 

Czy herbata miętowa jest dobra na jelita?

Lekarze sugerują, że mięta może łagodzić dolegliwości bólowe żołądka, wywołane na przykład sytuacjami stresowymi. Może się też okazać pomocna w zespole jelita nadwrażliwego. Wspiera prawidłową perystaltykę jelit. Pomaga radzić sobie ze wzdęciami, gazami czy biegunką.

Herbata miętowa na odchudzanie

Wypijana regularnie miętowa herbata wpływa w pozytywny sposób na układ pokarmowy. Warto wiedzieć, że zmniejsza apetyt na słodkości i chęć podjadania między posiłkami. W dodatku pomaga przyspieszyć metabolizm i sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Polecana jest więc wszystkim osobom, które pragną schudnąć oraz tym, które chcą zachować optymalną dla siebie wagę. Warto po nią sięgać przy kuracjach odchudzających i różnego rodzaju dietach.

Kiedy pić herbatę miętową - rano czy wieczorem?

Jak często można pić herbatę miętową? Nie ustalono maksymalnej dawki, jaką można spożyć w ciągu dnia. Zwykle jednak zaleca się wypijać 3 razy na dobę napar przygotowany z około 1,5-3 gramów liści tej rośliny. Najlepiej pić ją po posiłku, ponieważ pomaga usprawnić pracę układu trawiennego i przyspieszyć metabolizm. Pomoże więc w trawieniu i wesprze w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Poleca się też wypijać herbatę miętową przed snem, ponieważ pomaga się wyciszyć i lepiej wypocząć. Przyczynia się też do szybszej regeneracji mózgu w czasie odpoczynku.

Czytaj również: Na lepszy sen, stargane nerwy lub po przejedzeniu. Pij zamiast herbaty 

Negatywne skutki picia mięty. Kto nie powinien po nią sięgać?

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do picia mięty? Okazuje się, że tak - naparów i olejków miętowych nie zaleca się bowiem stosować u dzieci poniżej 2 roku życia, a także u osób cierpiących na zgagę i zmagających się z chorobą refluksową przełyku. 

Zawarty w mięcie mentol rozluźnia mięśnie, więc nie przyniesie ulgi przy refluksie żołądkowo-przełykowym, którego jedną z podstawowych przyczyn jest właśnie osłabienie mięśnia dolnego zwieracza przełyku.

Mięta nie jest też polecana diabetykom - powinni oni zachować ostrożność i umiar w jej spożywaniu. Przyjmowany w dużych ilościach mentol może mieć działanie hipoglikemizujące, a więc obniżać stężenie glukozy we krwi. Napar z mięty nie jest też polecany osobom z chorobami układu krążenia i z bardzo niskim ciśnieniem krwi - stosowany w nadmiarze może je bowiem jeszcze bardziej obniżyć.

Źródła: zdrowie.interia.pl, kobieta.interia.pl, porady.interia.pl, deccoria.pl

CZYTAJ TAKŻE: 

Uważaj na zioła zakazane latem. Nasilają przykre objawy 

Najpopularniejsza dieta wśród Polaków. Błyskawicznie spala tłuszcz, ale trzeba z nią uważać 

Najzdrowsze warzywo na świecie. Redukuje stany zapalne, wspiera wątrobę, obniża ciśnienie

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL