Niebieska herbata ukoi nerwy, złagodzi ból. Wieczorem pomoże zasnąć

Herbata lawendowa nie jest szczególnie popularna. Mięta czy rumianek biją ją pod tym względem na głowę. Tymczasem napar z lawendy ma wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Trwa właśnie sezon na cięcie lawendy, więc warto to wykorzystać i zrobić zapasy na zimę. Podpowiadamy, jak przygotować tzw. niebieską herbatę.

Lawenda - co to za roślina?

Lawendę kojarzymy najbardziej z fioletowym kolorem i zapachem. Jej aromat pochodzi z olejku eterycznego, w który ta roślina jest bogata. Ten zapach odstrasza owady, dlatego susz lawendowy często ląduje w naszych szafach. Okazuje się jednak, że z lawendy można zrobić również herbatę. Taki napar ma wiele właściwości zdrowotnych.

Herbata lawendowa - właściwości zdrowotne 

Herbata lawendowa stosowana była już wieki temu. Związki zawarte w jej olejkach eterycznych wpływają łagodząco na układ nerwowy. Zmniejszają uczucie napięcia, działają rozluźniająco na układ nerwowy i ułatwiają zasypianie. Na tym jednak lista jej dobrodziejstw się nie kończy. Oto inne właściwości zdrowotne herbaty z lawendy:  

Reklama
  • rozluźnia mięśnie i działa przeciwskurczowo, dzięki czemu łagodzi ból, np. menstruacyjny; 
  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co wykorzystuje się w infekcjach gardła lub nieżycie nosa; 
  • pobudza wydzielanie soków żołądkowych, co wspiera trawienie; 
  • wspomaga perystaltykę jelit, co jest pomocne w zaparciach oraz wzdęciach.

Lecznicze właściwości lawendy są szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Wzmacnia ona włosy, pomaga na łupież i regeneruje skórę.  

Jak przygotować lawendę na herbatę?

Herbata z lawendy będzie miała więcej właściwości leczniczych, jeśli przygotujemy ją z samych kwiatów. To one zawierają najwięcej olejku eterycznego, który decyduje o wartości zioła. Jeśli masz lawendę w ogrodzie, ścinaj ją, zanim jeszcze kwiaty w pełni się rozwiną. Wtedy są najbardziej nasycone cennym olejkiem.  

Lawendę tnij razem z łodygami o długości 20-30 cm. Potem zwiąż ją w pęczki i powieś kwiatami do dołu w suchym i ciemnym miejscu. Miejsce z dostępem słońca pozbawi kwiaty lawendy koloru i części właściwości

W czasie schnięcia nie dotykaj kwiatów. Zbierz je po dwóch tygodniach, starając się ich nie kruszyć. Następnie umieść je w bawełnianych woreczkach. Twój susz na herbatę jest już gotowy. 

Susz lawendowy można również kupić w sklepach zielarskich. Staraj się wybierać ten, który jest z samych kwiatów. Kosztuje od 10 do 30 zł. Dostępna jest herbata lawendowa sypana, w saszetkach oraz w różnego rodzaju mieszankach.

Czytaj też: Rozmaryn i oregano lekiem na cukrzycę? Badania naukowców dają nadzieję  

Jak parzyć herbatę lawendową, by zachowała właściwości? 

Zaparzenie herbaty lawendowej to nic skomplikowanego. Łyżeczkę suszu lawendowego wystarczy zalać 200 ml wrzątku i odstawić pod przykryciem na 5 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa - będzie miała kolor niebieski. Możesz dodać do niej cytrynę lub miód - wtedy kolor ulegnie zmianie.  

Herbatę lawendową, jak wszystkie zioła, pijemy powoli, małymi łyczkami. Idealną porą na jej picie jest wieczór. Przed snem lawenda ukoi nasze nerwy i ułatwi zasypianie.  

Herbaty w saszetkach przygotowujemy w ten sam sposób. Ważne jest, aby po upływie pięciu minut saszetkę wyciągnąć i dopiero pić herbatę.  

Syrop z lawendy do herbaty 

Z lawendowego suszu można przygotować nie tylko herbatę, ale i syrop do niej. Sprawdzi się świetnie jako słodzik. 

Przygotuj szklankę kwiatów lawendy - świeżych lub suszonych, kilogram cukru i litr wody. Wsyp do garnka cukier, dolej wodę i zagotuj. Do gotującej się wody z cukrem wsyp lawendę, gotuj jeszcze przez kilka minut, po czym odstaw do ostygnięcia. Przecedź syrop przez sitko i wlewaj do butelek. Część cukru w tym przepisie możesz zastąpić miodem. Jednak podczas gotowania straci on większość swoich właściwości leczniczych.  

Syrop z lawendy do herbaty możesz również kupić w sklepach zielarskich, a nawet w aptekach. Kosztuje od 20 do 40 zł. Wybieraj jednak syropy z jak najmniejszą ilością składników. Unikaj tych, które mają w nazwie określenie "o smaku lawendy" lub "syrop aromatyzowany". 

CZYTAJ TAKŻE: 

Ashwagandha obniża poziom kortyzolu, pobudza tarczycę do pracy. Kto powinien ją stosować?

Sok z aronii: obniży cholesterol, wymiecie toksyny. Jednak nie jest dla wszystkich

Pij odrobinę po obfitym posiłku. Pożegnasz problemy z trawieniem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL