Ashwagandha obniża poziom kortyzolu, pobudza tarczycę do pracy. Kto powinien ją stosować?

Ashwagandha, znana również jako witania ospała lub żeń-szeń indyjski, to roślina występująca na terenach tropikalnych i subtropikalnych. Z jej korzenia wytwarza się popularny suplement diety, który jest ochoczo przyjmowany szczególnie przez bywalców siłowni. Jakie działanie wykazuje ashwagandha, na co jest dobra i kto nie powinien jej zażywać?

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha w sanskrycie oznacza dosłownie "koński zapach", co odnosi się do charakterystycznego zapachu wydzielanego przez korzeń tej rośliny. Zioło było wykorzystywane w jednej z najstarszych odmian medycyny - ajurwedzie, czyli tradycyjnej medycynie indyjskiej. Roślinie przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Właśnie z tego względu niezwykle popularne są suplementy diety w formie ekstraktów z korzenia witanii ospałej. 

Ashwagandha to roślina występująca naturalnie w cieplejszych rejonach świata. Można ją spotkać m.in. w Indiach, na Sri Lance oraz w krajach południowej Europy (Włochy, Grecja). 

Reklama

Na co jest dobra ashwagandha? Prozdrowotne działanie i właściwości witanii ospałej

Ashwagandha zawiera wiele cennych składników, które mogą przyczynić się do poprawy funkcji w organizmie. Mowa tu w szczególności o witanolidach, alkaloidach i fitosterolach. Z tego względu z korzenia i innych części witanii ospałej produkuje się ekstrakt będący niezwykle popularnym suplementem diety.

Przeprowadzono badania, które wykazały, że ashwagandha może odpowiadać za obniżenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, wzrost siły i masy mięśniowej oraz zwiększenie wytrzymałości na wysiłek fizyczny. Co więcej, u osób badanych zażywających preparaty z ashwagandhą zaobserwowano wyższy poziom testosteronu. Właśnie dlatego ten suplement diety jest w szczególności lubiany przez bywalców siłowni i ogólnie osoby trenujące. 

Witania ospała może pozytywnie wpływać na wskaźniki tarczycy (FT3, FT4 i TSH). Prawdopodobnie ma to związek z obniżeniem poziomu kortyzolu, którego zbyt wysokie wartości negatywnie odbijają się na pracy tarczycy. Czy można stosować ashwagandhę przy niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz przy chorobie Hashimoto?

Jeśli chodzi o niedoczynność, ashwagandha może pobudzać tarczycę do produkcji hormonu FT4, z tego względu w wielu przypadkach może okazać się pomocna. Przy chorobie Hashimoto i nadczynności tarczycy nie zaleca się zażywania tego środka. Warto pamiętać, że osoby cierpiące z powodu chorób tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną suplementację preparatami z ashwagandhy.  

Kto nie powinien brać ashwagandhy?

Ashwagandha przyjmowana w zalecanych dawkach z reguły nie wykazuje skutków ubocznych. Jednak niektóre osoby powinny ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z jej używania. Kto nie powinien brać ashwagandhy?

Przede wszystkim mowa tu o osobach cierpiących z powodu choroby Hashimoto oraz nadczynności tarczycy. Ashwagandha może pomóc przy niedoczynności tarczycy, ponieważ stymuluje ją do wytwarzania hormonów. Jednak z tego powodu nie powinna być suplementowana w przypadku nadczynności - dodatkowa stymulacja może w tym przypadku pogorszyć stan osoby chorej. 

Jeśli chodzi o Hashimoto, przyjmowanie preparatów z ashwagandhą może zaostrzyć objawy choroby, gdyż substancje zawarte w roślinie wzmagają działanie układu immunologicznego. Jest to również przeciwwskazanie dla osób ze schorzeniami autoimmunologicznymi.

Ashwagandha może obniżać ciśnienie. Z tego względu powinny z niej zrezygnować osoby chorujące na nadciśnienie i biorące leki. Suplementy z witanią ospałą nie są również wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tego rodzaju preparatów nie należy podawać dzieciom i nastolatkom. 

Ekstrakt z ashwagandhy może nasilać działanie niektórych leków (np. przeciwlękowych czy na cukrzycę). Z tego względu osoby cierpiące na jakiekolwiek choroby przewlekłe i biorące leki, a chcące zacząć suplementację ashwagandhą, powinny najpierw zasięgnąć opinii lekarza.

CZYTAJ TAKŻE:

7 oznak, że masz za dużo testosteronu. Wystarczy spojrzeć w lustro

Zdrowotne właściwości oliwek. Zbawienie dla stawów i serca

Błędy podczas ćwiczeń, które mogą kosztować cię zdrowie. Tego unikaj

Źródła: 

Sharma AK, Basu I, Singh S. Efficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial. J Altern Complement Med. 2018 Mar;24(3):243-248. doi: 10.1089/acm.2017.0183. Epub 2017 Aug 22. PMID: 28829155.

Bonilla DA, Moreno Y, Gho C, Petro JL, Odriozola-Martínez A, Kreider RB. Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis. J Funct Morphol Kinesiol. 2021 Feb 11;6(1):20. doi: 10.3390/jfmk6010020. PMID: 33670194; PMCID: PMC8006238.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ashwagandha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL