Masz płyn do płukania ust? W awaryjnych sytuacjach zastąpi dezodorant lub środek odkażający
Nie każdy wie, że płyn do płukania jamy ustnej to uniwersalny produkt, który ma wiele nietypowych zastosowań. Dobrze sprawdzi się m.in. w przypadku problemów z nadmiernym potem czy grzybicą. Jak go stosować? Poniżej znajdziesz wskazówki.
Płyn do płukania ust to doskonałe uzupełnienie szczotkowania zębów. Działa odświeżająco, pozwala zminimalizować nieprzyjemny zapach z ust oraz, co ważne, usuwa zalegające resztki jedzenia, które doprowadzić mogą do powstania ubytków. Niektóre produkty cechują się również dodatkowym działaniem np. wybielającym.
Warto wiedzieć jednak, że higiena jamy ustnej nie jest jedynym wskazaniem do stosowania płynów do płukania. Poniżej znajdziesz pięć nietypowych zastosowań tego typu produktów.
Płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi oczywiście wizyty u dermatologa, jednak może być świetnym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia. Ze względu na zawartość mentolu, eukaliptolu, salicylanu metylu oraz tymolu płyn wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Jak go stosować? Wystarczy wlać 2-3 kieliszki płynu do miski z ciepłą woda i moczyć przez 15-20 minut. Podobne zabiegi pomogą zminimalizować pocenie się stop oraz nieprzyjemny zapach potu.
W wyjątkowych sytuacjach, rozcieńczony z wodą płyn do płukania jamy ustnej, zastosować można również pod pachami. Naniesienie gazikiem odrobiny takiej mieszanki pozwoli odświeżyć skórę oraz zminimalizować nieprzyjemny zapach potu. Ze względu na zawartość alkoholu nie należy nanosić płynu na uszkodzoną lub dopiero co wydepilowaną skórę.
Płyn nie może być oczywiście alternatywą dla wody utlenionej ani silnych preparatów bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych. Jednak w szczególnych wypadkach, gdy akurat nie mamy pod ręką środków do dezynfekcji ran i skaleczeń, można przemyć nim także rany. Płyn działa dezynfekująco i bakteriostatyczne.
Kolejnym nietypowym zastosowaniem płynu do płukania jamy ustnej jest łupież. Rozcieńczony z wodą płyn dobrze sprawdzi się zwłaszcza w postaci płukanki do włosów. Ze względu na zawartość alkoholu nie należy jednak używać jej zbyt często. Może to bowiem skutkować podrażnieniem skóry głowy oraz przesuszeniem włosów.
Ze względu na zawartość mentolu, eukaliptolu, salicylanu metylu oraz tymolu, płyn do płukania jamy ustnej może być stosowany także do oczyszczania skóry. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku cery tłustej i skłonnej do wyprysków. Płyn stosować można w formie rozcieńczonego z wodą toniku lub nakładać punktowo na zmiany skórne.
CZYTAJ TAKŻE:
Wlej to do miski z wodą. Pożegnasz grzybicę stóp i odciski
Czego objawem jest dziwny zapach lub kolor potu?Woda utleniona. Nie stosuj na rany! Lepiej działa na coś innego