Co wypłukuje z organizmu magnez? Winna wcale nie jest kawa
Wciąż pokutuje mit, że kawa jest głównym winowajcą niedoborów magnezu w organizmie. Spożywana w nadmiarze może prowadzić do osłabienia, drżenia mięśni, a nawet ich bolesnych skurczów – nic bardziej mylnego. Udowodniono już wiele dobroczynnych właściwości kawy, a za wypłukiwanie magnezu z organizmu odpowiedzialne są całkiem inne czynniki. Co zwiększa ryzyko niedoboru magnezu?
Kawa, pita w umiarkowanych ilościach, nie przyczynia się do rozwoju niedoboru magnezu. Chociaż zawiera w sobie kofeinę i ma właściwości moczopędne, to picie trzech, a nawet czterech filiżanek dziennie nie wpływa negatywnie na poziom tego cennego pierwiastka.
Ustalono, że kubek kawy o pojemności 200 ml zawiera w sobie około 7 mg magnezu, a poprzez jej moczopędne działanie - człowiek może stracić ok. 4 mg magnezu dziennie. To doskonale obrazuje, że i tak przyjmiemy więcej tego pierwiastka w kawie, niż przez nią właśnie go stracimy. Nie zapominając przy tym, że magnez pozyskujemy z codziennej diety, kawa nie stanowi żadnego zagrożenia w kontekście niedoborów.
Za deficyt magnezu w organizmie odpowiada nadmierne spożycie napojów gazowanych. Największymi wrogami są te o ciemnej barwie, zawierające fosforany i kwas fosforowy. Ten drugi łączy się z magnezem i utrudnia jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym, prowadząc do niedoborów. Bardzo często napoje te zawierają duże ilości kofeiny, co również ogranicza wchłanianie pierwiastka.
Wysoka zawartość wapnia w diecie może prowadzić do ograniczenia wchłaniania magnezu. Osoby, które suplementują wapń, również narażone są na niedobory. Spożywając produkty z wysoką zawartością magnezu, warto ograniczyć podaż wapnia w tym samym posiłku.
Napoje alkoholowe powodują zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Powoduje zwiększenie ilości produkowanego i wydalanego moczu, a wraz z nim z organizmu wypłukiwany jest nie tylko magnez, ale także potas, sód, wapń oraz witaminy.
Na utratę magnezu wpływa także ogólny stan zdrowia - przewlekły stres, niedobory snu, nieodpowiednia dieta przyczyniają się do mniejszej wchłanialności tego pierwiastka. Ponadto nawracające problemy żołądkowo-jelitowe, biegunki, wymioty mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i wypłukiwania cennych pierwiastków z organizmu.
Niższy poziom magnezu zauważalny jest także u osób chorujących na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek oraz w przypadku typowych infekcji wirusowych.
Na spadki magnezu narażone są osoby, które z powodu cukrzycy przyjmują insulinę, która zwiększa produkcję moczu. Znaczne niedobory tego pierwiastka powodują z kolei, że organizm staje się oporny na działanie insuliny, dlatego u chorych tak ważne jest dbanie o prawidłową podaż magnezu w diecie i/lub suplementację po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Objawy niedoboru magnezu mogą być przypisane innym przyczynom, a za najbardziej charakterystyczne uznaje się nawracające bóle głowy, skurcze łydek, drżenia rąk i powiek, spadek energii, przewlekłe zmęczenie. Osoby z niskim poziomem magnezu mogą także zauważać u siebie większe rozdrażnienie, wahania nastroju, bóle w stawach oraz spadek odporności - są bardziej podatne na infekcje, nie tylko w sezonie chorobowym.
Prostym rozwiązaniem w przypadku niedoboru magnezu jest suplementacja, bo preparatów z magnezem jest pod dostatkiem w każdej aptece. Warto jednak szczególnie przyjrzeć się diecie i zadbać w niej o produkty bogate w ten pierwiastek.
Najwięcej magnezu występuje w:
- pestkach dyni,
- nasionach sezamu,
- migdałach,
- kaszy gryczanej,
- płatkach owsianych,
- fasoli,
- ciecierzycy,
- szpinaku,
- awokado,
- bananach.
CZYTAJ TAKŻE:
Lepsze niż tabletka z magnezem. Uzupełnią niedobory, ukoją nerwy, obniżą ciśnienie
Osłabienie i drętwienia to początek objawów. Niedobór potasu grozi nawet śmiercią
Siniaki, krwawienia i problemy żołądkowe? To może być niedobór jednej witaminy