Siniaki, krwawienia i problemy żołądkowe? To może być niedobór jednej witaminy

Odżywiając się prawidłowo i pamiętając o tym, by posiłki były zbilansowane, zachodzi niewielkie prawdopodobieństwo, że w organizmie dojdzie do niedoboru witamin. Niektóre objawy jednak sugerują, że może dochodzić do braku konkretnych witamin czy minerałów. Sygnałem alarmowym powinno być zauważalne krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, ale także siniaki i… problemy z jelitami. Za te objawy odpowiada niedobór witaminy K, która jest niezwykle istotna w ludzkim organizmie. Dlaczego?

Witamina K - rola w organizmie

Witamina K należy do niezbędnych witamin o niezwykle ważnej funkcji, bowiem jest ona odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Jest również naturalnym wspomagaczem dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wzmacnia ona ściany naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu oraz zwapnieniom.

Witamina K odpowiedzialna jest również za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla stanu tkanki kostnej.

Niektóre badania sugerują, że prawidłowy poziom witaminy K może mieć znaczenie w przypadku profilaktyki chorób nowotworowych - witamina ta blokuje mutowanie komórek i chroni przed rakiem.

Reklama

To, co istotne dla człowieka, to fakt, że witamina K ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne ale także przeciwbólowe i przeciwgrzybiczne.

Witamina K - kiedy dochodzi do niedoboru?

Niedobory witaminy K zdarzają się stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że nie występują w ogóle. Na niedobór tej witaminy najbardziej narażone są noworodki, które nie mają prawidłowo wykształconej flory jelitowej. Udowodniono również, że w mleku matki znajduje się niewiele tej witaminy, dlatego noworodki po urodzeniu otrzymują preparat uzupełniający witaminę K.

Do niedoboru witaminy K może dojść również u osób, które cierpią na choroby wątroby a także u tych, którzy cierpią na zespół złego wchłaniania.

Deficyt witaminy K może zagrażać również pacjentom, którzy leczeni są antybiotykami przez dłuższy czas.

Witamina K1, K2 czy K3?

Witamina K to tak naprawdę trzy różne typy związków, które różnią się budową oraz aktywnością.

Witamina K1

Jest syntezowana przez rośliny i ma postać żółtej cieczy. Jest odporna na działanie temperatury i występuje przede wszystkim w roślinach zielonych. Witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Witamina K2

Witamina K2 inaczej zwana jest menachinonem. Jest produkowana przed drobnoustroje, a w ludzkim organizmie przez te, które bytują w układzie pokarmowym. To właśnie ta witamina wspomaga transport wapnia do kości, zapobiegając ich odkładaniu się w naczyniach krwionośnych. Witamina ta zapobiega również rozwojowi osteoporozy oraz reguluje procesy krzepnięcia krwi.

Witamina K3

Witamina K3, zwana inaczej menadionem, jest syntetyczną pochodną, którą cechuje większa przyswajalność przez ludzki organizm.

Nietypowe objawy niedoboru witaminy K

Brak dostatecznej ilości witaminy K w organizmie można rozpoznać po objawach związanych z krwawieniami. U osób z niedoborem występują krwawienia z dziąseł, a także problem z zatamowaniem krwawień np. z rany, a nawet drobnego skaleczenia. Mogą występować również krwawienia z nosa bez wyraźnej przyczyny, które wcześniej się nie zdarzały. 

 Do nietypowych objawów niedoboru witaminy K można zaliczyć:

  • występowanie siniaków nawet po niewielkim urazie,
  • częste biegunki,
  • obfite miesiączki u kobiet,
  • większa podatność na infekcje bakteryjne,
  • krew w moczu.

Przewlekły niedobór witaminy K to stan zagrożenia

Jeśli przez dłuższy czas w organizmie nie znajduje się odpowiedni poziom witaminy K, może dojść do poważnych zaburzeń krzepliwości krwi. To z kolei zwiększa ryzyko występowania udaru krwotocznego w mózgu, rozwoju osteoporozy, a także groźnych zwapnień tętnic czy chorób wątroby.

Witamina K - w czym się znajduje?

Aby nie dopuścić do niedoborów witaminy K w organizmie, warto wiedzieć, co powinno często gościć na talerzu.  Zielone warzywa, które zawierają duże ilości chlorofilu, są bogate w witaminę K, dlatego warto regularnie spożywać:

  • jarmuż,
  • brukselkę,
  • brokuły,
  • rukolę,
  • sałatę rzymską,
  • szparagi,
  • awokado,
  • groszek zielony.  

Oprócz tego, witaminę K znajdziemy również w truskawkach, ziemniakach, marchewce. Jest obecna również w orzechach, kaszy bulgur, jajkach oraz mleku.                        

CZYTAJ TAKŻE:

Osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru

Niedobór witaminy B12. Objawy zauważysz także w lustrze

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi?                                                   

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina K właściwości | witamina K niedobory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL