Osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru

Kwas foliowy zalecany jest kobietom w ciąży, bowiem jego niedobory w organizmie przyszłej matki mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój cewy nerwowej w życiu płodowym dziecka, prowadząc do rozszczepu kręgosłupa. Witamina B11 ma jednak ogromne znaczenie tylko dla ciężarnych, ponieważ jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko demencji oraz rozwoju chorób nowotworowych. Jaką odgrywa rolę i co powoduje jej niedobór ale też nadmiar?

Kwas foliowy - czym jest witamina B11?

Kwas foliowy, znany również pod nazwą witaminy B9, B11 czy folacyny, jest chemicznym związkiem należącym do witamin grupy B, w organizmie syntezowanym przez bakterie jelitowe. Szacuje się, że występuje około 150 form kwasu foliowego, a znaleźć go można przede wszystkim w warzywach liściowych, jajach, pomarańczach czy drożdżach.

Kwas foliowy jest lepiej przyswajalny przez organizm człowieka, jeśli jest on spożywany z produktami bogami w witaminę C, witaminę B12 oraz B6. Do jego niedoborów z kolei może dojść na skutek zbyt dużej ilości spożywanego alkoholu, a zaburzenia wchłaniania mogą powodować środki antykoncepcyjne i wysoka temperatura.

Reklama

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy ma szczególne znaczenie dla kobiet ciężarnych, którym zaleca się jego suplementację jeszcze przed zajściem w ciążę. Witamina ta chroni płód przed rozwojem wad cewy nerwowej, a w szczególności przed rozszczepem kręgosłupa, do którego dochodzi w okolicy trzeciego tygodnia ciąży.

Witamina B11 to także związek, który pełni ważną rolę w procesie podziału komórek oraz wytwarzaniu czerwonych krwinek. Jest istotną substancją dla prawidłowego działania układu pokarmowego, ponieważ to właśnie kwas foliowy bierze udział w wydzielaniu soku żołądkowego i zapewnia prawidłowe działanie wątroby, jelit i żołądka.

Kwas foliowy chroni przed rakiem i demencją

W Journal of Neuroscience opublikowano badania w których udowodniono, że dieta bogata w kwas foliowy wspomaga naprawę uszkodzeń DNA oraz chronią komórki nerwowe przed rozwojem choroby Alzheimera.

W badaniach wykazano, że osoby chorujące na demencję mają wyższe stężenie homocysteiny w osoczu krwi, spowodowane niedoborem kwasu foliowego. Zwiększa to ryzyko zachorowania na demencję jak i inne zaburzenia neurologiczne. U pacjentów z demencją odnotowano również niższy poziom folacyny, niż u pacjentów zdrowych.

W innych badaniach, do których zaproszono 900 osób starszych sprawdzano, czy suplementacja witaminy B11 poprawia pamięć oraz funkcje poznawcze. Wyniki były pozytywne, a naukowcy łączą to z faktem, że kwas foliowy bierze udział w rozwoju i wzroście komórek ciała, w tym także komórek nerwowych.

Witamina ta chroni nie tylko przed chorobami neurologicznymi, ale również przed chorobami nowotworowymi.  Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu w organizmie korzystnie wpływa na chromosomy, a badania wykazały, że kwas foliowy ma istotne znaczenie w profilaktyce raka macicy, jajnika, trzustki oraz płuc.

Przeprowadzone przez Columbia University Mailam School of Public Health testy przeprowadzone na ludziach wykazały również, że regularna suplementacja kwasu foliowego chroni przed negatywnym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Pacjenci, u których odnotowano prawidłowy poziom witaminy, byli bardziej odporni na działanie smogu oraz dolegliwości związane z powietrzem złej jakości. 

Duże ilości kwasu foliowego to duże ryzyko raka jelita

Nie tylko niedobór kwasu foliowego jest niekorzystny dla organizmu, ale również jego nadmiar. Liczne badania wykazały, że u pacjentów, którzy suplementowali witaminęB11 w dużych dawkach, częściej dochodzi do rozwoju raka jelita grubego.

W przeprowadzonych badaniach, codziennie przez dwa lata, niektórym uczestnikom podawano kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów oraz witaminę B12 w dawce 500 mikrogramów. Pozostali otrzymywali placebo.

Okazało się, że zwiększone dawki kwasu foliowego przyczyniają się do wyższego ryzyka zachorowania na jakikolwiek nowotwór i wysokiego ryzyka  zachorowania na raka jelita grubego. Badacze zaznaczyli, że każdorazowo - przed rozpoczęciem suplementacji - należy konsultować się z lekarzem oraz wcześniej oznaczyć poziom witaminy w organizmie.

Objawy niedoboru i nadmiaru kwasu foliowego

Niedobory tej istotnej witaminy są odczuwalne w ogólnym samopoczuciu przez pacjentów. Niewystarczający poziom witaminy B11 w organizmie powoduje:

  • przewlekłe bóle głowy,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z pamięcią,
  • zwiększoną drażliwość,
  • uczucie kołatania serca,
  • mrowienie i drętwienie rąk oraz nóg,
  • problemy z układem trawiennym,
  • stany lękowe.

Powyższe objawy mogą świadczyć o tym, że w codziennej diecie brakuje kwasu foliowego i należy wykonać badania, by ocenić jego poziom.

Zbyt duże stężenie witaminy w organizmie również daje objawy ze strony wielu układów, a pacjenci z nadmiarem kwasu foliowego cierpią na bezsenność i stany depresyjne. Mogą pojawiać się biegunki, nudności oraz uporczywe wzdęcia, a skóra staje się swędząca, pokryta wysypką.

Objawy te są wskazaniem do pogłębienia diagnostyki, celem wykluczenia innych jednostek chorobowych, jak i nadmiaru kwasu foliowego w organizmie.


CZYTAJ TAKŻE:

Objawy niedoboru witaminy D zobaczysz na skórze

Jakie są różnice między suplementami a lekami?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kwas foliowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL