Nietypowe objawy chorób naczyń obwodowych. Drętwienie i bóle nóg to początek problemów z tętnicami

Utrudniony przepływ krwi przez naczynia powoduje niedobór tlenu i składników odżywczych w organizmie. Choroby naczyń obwodowych (z ang. PAD) początkowo powodują drętwienia i mrowienia rąk i nóg, jednak czasem dają nietypowe objawy, które łatwo przeoczyć. Poniżej przedstawiany mniej oczywiste symptomy, które mogą świadczyć o niebezpiecznych zmianach miażdżycowych czy stanach zapalnych w tętnicach.

Choroby naczyń obwodowych - czym jest PAD?

Choroba naczyń obwodowych, a dokładniej tętnic, które doprowadzają krew do dystalnych części ciała (rąk oraz nóg) najczęściej spowodowana jest odkładaniem blaszek miażdżycowych wewnątrz naczyń krwionośnych. Powoduje to zwężenie ich światła, a tym samym utrudnia prawidłowy przepływ krwi. 

Niedrożne tętnice dają o sobie znać w charakterystyczny sposób, jednak początkowo objawy mogą być mylące i usypiać czujność chorego. 

Typowym objawem choroby tętnic obwodowych jest tzw. chromanie przestankowe - ból mięśni, który nasila się wraz z aktywnością fizyczną, a ustaje w trakcie odpoczynku. Chorzy nawet w trakcie krótkiego i niewymagającego spaceru odczuwają bóle w okolicach łydek, które świadczą o tym, że krew nie jest dostarczana do mięśni nóg. Innym, powszechnym objawem, jest marznięcie rąk i stóp mimo dodatnich temperatur. 

Reklama

Istnieją jednak objawy, które pacjenci przypisują innym przyczynom, często nie kojarząc ich z realnym problemem jakim jest niedrożność tętnic obwodowych. 

Co zatem powinno wzbudzić czujność? 

Drętwienia i mrowienia rąk

Drętwienia i uczucie mrowienia w rękach i nogach często przypisywane są problemom z kręgosłupem lub przeciążeniu. Jeśli jednak objaw ten powraca, pojawia się nietypowe pieczenie w palcach stóp czy rąk, a uczucie to jest na tyle silne, że wybudza w nocy - może sugerować problemy z krążeniem. 

Co istotne, uczucie to mija wraz z poruszaniem rękami czy nogami - krążenie zostaje pobudzone przez ruch i krew zaczyna docierać do dystalnych części ciała. 

Zmiany skórne na rękach i nogach

Nieprawidłowe krążenie krwi w tętnicach obwodowych może prowadzić do charakterystycznych zmian skórnych. Niedotleniona skóra zaczyna się łuszczyć, staje się cienka i podatna na pękania. Zazwyczaj zmiany skórne pojawiają się na nogach, szczególnie na podudziach czy grzbiecie stopy. 

Oprócz tego mogą pojawiać się brązowe przebarwienia i dochodzi do utraty owłosienia w wyniku niedostatecznego odżywienia mieszków włosowych. 

Rany, które trudno się goją

W przypadku zaburzeń krążenia chorzy zauważają, że nawet niewielkie rany na rękach czy nogach coraz trudniej się goją. Przewlekły niedobór tlenu w tkankach utrudnia procesy gojenia się, co może być mylone z rozwijającą się cukrzycą. 

Zmiany na paznokciach

Niedokrwienie i niedotlenienie palców u rąk prowadzi także do zmian w obrębie płytki paznokcia. Staje się ona krucha, łamliwa i zauważalny jest wolniejszy wzrost paznokcia. Co ciekawe, na skutek niedotlenienia, płytka paznokcia może stać się grubsza, ale mniej odporna na urazy mechaniczne. 

Niektórzy pacjenci zauważają także zmianę koloru płytki, która przybiera żółty odcień. 

Męczliwość mięśni bez wcześniejszego wysiłku

Objawem niedotlenienia mięśni nie zawsze musi być ból, jak w przypadku chromania przestankowego. Choroba naczyń obwodowych może również objawiać się dużym zmęczeniem mięśni nóg i rąk, bez wcześniejszego wysiłku. Po krótkim spacerze lub podniesieniu jakiegoś przedmiotu, chory ma wrażenie całkowitej utraty siły w rękach czy nogach. 

Kiedy udać się do lekarza z objawami?

PAD jest chorobą postępującą, prowadzącą do nieodwracalnych uszkodzeń tętnic, dlatego ważna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem i wdrożenie leczenia. 

Opiera się ono na stosowaniu statyn - leków, które obniżają wartości lipidogramu. Kluczowa jest jednak zmiana nawyków: zaprzestanie palenia tytoniu, zbilansowana dieta, kontrolowanie poziomu cukru we krwi. 

Jeśli powyższe objawy są nawracające, należy skonsultować się z lekarzem POZ, który po zebraniu wywiadu i zleceniu odpowiednich badań - wdroży odpowiednie leczenie. 

Dla zachowania zdrowia tętnic obwodowych niezwykle istotna jest regularna aktywność fizyczna - pozwala ona dotlenić wszystkie tkanki organizmu oraz kontrolować masę ciała. 

Nieleczona choroba tętnic obwodowych prowadzi do uszkodzeń komórek nerwowych, martwicy tkanek, a w konsekwencji  - do amputacji. 

Źródła:

  1. Duane R. Hennion, Rozpoznanie i leczenie choroby tętnic obwodowych, Medycyna Praktyczna;
  2. https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/38792/27177 [dostęp z dn. 15.11.2024];
  3. lek. Michał Kowara, prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski, Medycyna Po Dyplomie 03/2019, Choroby tętnic obwodowych - rozpoznanie i postępowanie.

CZYTAJ TAKŻE:

Poziom cukru we krwi ma wpływ na tętnice. Hiperglikemia zwiększa ryzyko udaru

Nie rak płuc a choroby naczyniowe - to one najbardziej zagrażają palaczom

Wyższe wykształcenie może uchronić przed niektórymi chorobami. Naukowcy zgodni


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: naczynia krwionośne | miażdżyca tętnic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL