O jakiej chorobie świadczą upławy?

​Upławy to stan, w którym z pochwa sączy się nieprawidłowa wydzielina. Może ona być biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa. Upławami określamy też wydzielinę zbyt obfitą, o zmienionym zapachu lub konsystencji.

Bywa, że upławy wywołują dodatkowe dolegliwości, gdyż drażnią błony śluzowe wywołując pieczenie, świąd, obrzęk i zaczerwienienie. Zwykle upławy uznaje się za objaw infekcji, ale mogą one też świadczyć o alergii, czasem też  o poważniejszych problemach, takich jak np. rak szyjki macicy.

Upławy a właściwa wydzielina

Warto upewnić się, czy to, co oceniamy jako upławy nie jest zdrową wydzieliną z pochwy, która świadczy o tym, że prawidłowo przebiega cykl miesięczny. Wydzielina, która z upławami nie ma nic wspólnego, jest bezwonna, nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, ma konsystencję białka kurzego i najczęściej jest mleczna lub bezbarwna. Takiej wydzieliny pochwa miesięcznie wydziela około 700 ml.

Upławy grzybiczne

Jeżeli upławy są białe, gęste, serowate, towarzyszy im świąd, pieczenie, należy się udać do ginekologa, gdyż mamy do czynienia z grzybicą, której domowe środki zaradcze nie wyleczą.

Reklama

Upławy związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy

Upławy o kolorze szarobiałym, wydzielające nieprzyjemny rybi zapach, to również objaw wskazujący na konieczność wizyty u lekarza - by wyleczyć bakteryjne zapalenie pochwy, którego upławy są objawem.

Upławy a rzęsistek pochwowy

Kolejny niepokojący znak to upławy żółtozielone, pieniste i cuchnące. Tu przyczyną jest prawdopodobnie zakażenie pierwotniakiem.

Inne przyczyny upławów

Chlamydioza, nadżerka, polip lub nowotwór, albo dla odmiany - nowe kosmetyki lub środki higieniczne - upławy mogą oznaczać coś poważnego lub błahostkę. Wyjaśnić przyczynę trzeba zawsze.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL