Endometrium - kiedy sprawia kłopoty?

Endometrium to błona śluzowa stanowiąca wyściółkę macicy. Jego warstwa pogrubia się, co miesiąc, gdy dochodzi do jajeczkowania i ewentualnej szansy na zajście przez kobietę w ciążę.

Endometrium to błona śluzowa stanowiąca wyściółkę macicy. Jego warstwa pogrubia się, co miesiąc, gdy dochodzi do jajeczkowania i ewentualnej szansy na zajście przez kobietę w ciążę.

W tym czasie bowiem endometrium ma spełnić ważną rolę w zagnieżdżeniu zapłodnionego jaja. Gdy jednak do zapłodnienia nie dojdzie, pogrubione endometrium złuszczy się i zostanie wydalone z organizmu wraz z krwią miesięczną. 

Tak wszystko wygląda u zdrowej kobiety. Rzecz w tym, że czasem w tym cyklu nie zawsze sprawy wyglądają tak prosto.

Problemy z endometrium

Jeżeli u kobiety złuszczone endometrium, zamiast opuszczać zgodnie z comiesięcznym cyklem organizm, wędruje w zupełnie inne miejsca, takie jak jajowody, jajniki, itp., mówimy wówczas o chorobie zwanej endometriozą. Ta choroba endometrium nasuwa sporo wątpliwości co do tego, z jakiej następuje przyczyny. 

Reklama

Wiadomo, że jest to szczególne zjawisko "cofania się" krwi miesięcznej, ale czy powodują je czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne czy też alergiczne? - tego do końca nie wyjaśniono. 

Ta choroba endometrium jest bardzo kłopotliwa dla kobiet pragnących zajść w ciążę, nie jest jednak w tej kwestii ostatecznym wyrokiem. Poza endometriozą zdarzają się jeszcze takie powikłania z endometrium jak jego zapalenie oraz to, co najbardziej niebezpieczne - rak.

Biopsja endometrium

Gdy pojawiają się problemy z endometrium, takie jak krwawienia poza miesiączkami, po menopauzie albo podejrzenie ciąży ektopowej czy też niepłodność - stosuje się biopsję endometrium. 

Jest to zabieg, który pozwala wykluczyć stany rozrostowe, nowotworowe i inne zmiany dotyczące śluzówki kanału szyjki i jamy macicy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL