Sine plamy wokół pępka to nic dobrego. Sygnał ostrzegawczy wysyła trzustka

W medycynie istnieje wiele terminów będących eponimami, czyli jednostkami chorobowymi albo objawami, biorącymi swoją nazwę od nazwisk badaczy, którzy je odkryli lub opisali po raz pierwszy. Dla osób niebędących lekarzami są one praktycznie nie do rozszyfrowania. Nic dziwnego jest ich bardzo dużo i nie zdradzają charakteru danej przypadłości. Jednym z nich jest znak Cullena, czyli symptom mogący świadczyć o zagrożeniu życia. Jak wygląda i jakim chorobom towarzyszy? Odpowiadamy.

Znak Cullena - jak wygląda?

Objaw Cullena wziął swoją nazwę od nazwiska ginekologa - Thomas’a Stephen’a Cullen’a, który opisał go jako pierwszy już w 1918 r. 

Jak wygląda znak Cullena? Zmiana ma dość charakterystyczny wygląd: manifestuje się jako zasinienie i obrzęk skóry wokół pępka, którym niejednokrotnie towarzyszy silny ból brzucha. Plamy mają zwykle brunatny, żółty lub zielony kolor i świadczą o martwicy podskórnej tkanki tłuszczowej. Tam, gdzie ich zabarwienie jest najbardziej intensywne, można podejrzewać najsilniejsze krwawienie. 

Objaw najczęściej występuje w przebiegu ostrego zapalenia trzustki, chociaż można go zaobserwować również w wielu innych poważnych stanach. Należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to symptom świadczący o zagrożeniu dla zdrowia i życia, dlatego wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Reklama

Znak Cullena a ostre zapalenie trzustki

Jak już zostało wspomniane znak Cullena występuje przede wszystkim u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki (OZT). Podobny do niego - objaw Greya Turnera, wygląda niemal identycznie, lokalizuje się jednak w okolicy lędźwiowej. Oba są rokowniczo niekorzystne: brak wdrożenia odpowiedniego leczenia OZT, któremu towarzyszy znak Cullena w ciągu 24 do 72 godz., w 37 proc. przypadków kończy się śmiercią. Do innych dolegliwości sugerujących rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki należą:

  • bardzo silny ból w nadbrzuszu lub w górnym lewym kwadrancie brzucha;
  • gorączka;
  • wymioty i nudności;
  • wzmożone napięcie powłok brzucha i ból przy jego dotykaniu;
  • brak odgłosów perystaltyki;
  • zaburzenia świadomości.

Podejrzenie OZT wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. Każde opóźnienie w rozpoczęciu leczenia może być bardzo niebezpieczne dla życia chorego. 

Ciąża pozamaciczna a znak Cullena

Thomas’a Stephen Cullen po raz pierwszy opisał nietypowe sine plamy wokół pępka u swojej pacjentki: kobieta miała trzydzieści osiem lat, gdy nagle doznała bólu i wzdęcia brzucha. Do doktora Cullen’a zgłosiła się dopiero po trzech tygodniach. Obszar w okolicy jej pępka był niebiesko-czarny, chociaż pacjentka nie przebyła żadnego urazu. To przykuło uwagę lekarza. 

Chociaż badanie ginekologiczne nie wykazało niczego niepokojącego, zdecydował się na pogłębienie diagnostyki. Po podaniu kobiecie narkozy, na prawo od macicy wyraźnie wyczuł masę o wymiarach 8 x 6 cm. Dr Cullen natychmiast zdiagnozował ciążę pozamaciczną, pomimo że pacjentka nie miała opóźnienia miesiączkowego ani krwawień macicznych. Otwarcie jamy brzusznej potwierdziło jego przypuszczenia: zlokalizował nieprawidłową ciążę i wolną krew w jamie brzusznej.

Czym jest ciąża pozamaciczna? To stan, w którym do zapłodnienia dochodzi poza macicą. Jeśli zarodek zagnieździ się w jajowodzie (tak dzieje się najczęściej), to istnieje ryzyko jego powiększania i naciągania tkanek, co z kolei może doprowadzić do pęknięcia jajowodu i krwotoku wewnętrznego w jamie brzusznej. Należy podkreślić, że w ciąży pozamacicznej zarodek nie rozwija się prawidłowo, zagrażając życiu i zdrowiu kobiety, dlatego patologia powinna zostać jak najwcześniej wykryta i leczona.

Choroby przewodu pokarmowego a znak Cullena

Objaw Cullena może być spowodowany również przez zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego takie jak: perforacja wrzodu dwunastnicy (czyli przerwanie integralności układu trawiennego, co powoduje, że treść pokarmowa wylewa się do otrzewnej), pęknięcie śledziony, ropień wątroby wywołany przez ameby, pęknięcie wspólnego przewodu żółciowego. 

Czasem krwawe podbiegnięcia są wynikiem działań diagnostycznych, takich jak np. biopsja wątroby, która polega na pobraniu fragmentów tkanek do badań za pomocą igły.

Inne przyczyny występowania znaku Cullena

Znak Cullena może pojawić się także wraz z:

  • pęknięciem tętniaka aorty brzusznej - pacjenci zwykle doświadczają wtedy bardzo silnych bólów brzucha; 
  • pęknięciem tętniaka tętnicy biodrowej wewnętrznej;
  • poważnymi urazami;
  • zaburzeniami krzepnięcia;
  • torbielami jajnika - czyli "workami" na jajniku wypełnionymi płynem;
  • powikłaniami po interwencji radiologicznej. 

Znak Cullena a nowotwory

Znak Cullena może współwystępować również z niektórymi nowotworami, zwłaszcza gdy ich rokowanie jest niekorzystne. Pojawia się m.in. w: raku przełyku z przerzutami, raku wątroby, raku tarczycy, który w początkowych stadiach często pozostaje niezauważony ze względu na brak objawów i chłoniaku nieziarniczym wtedy gdy dojdzie do pęknięcia śledzony. 

CZYTAJ TAKŻE:

Swędzenie skóry może być objawem nowotworu. Sygnały, które powinny zaniepokoić

Choroby trzustki. Po tym je rozpoznasz

Te produkty szkodzą twojej trzustce. Staraj się ich unikać

Znaleziono mechanizm, który wywołuje raka trzustki. Pomoże w leczeniu  


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL