Hipoksemia – problemy z tlenem

Hipoksemia to obniżenie ciśnienia tlenu cząsteczkowego we krwi tętniczej. Jeśli się przedłuża, może doprowadzić do hipoksji, czyli niedotlenienia tkanek.

Hipoksemia - przyczyny

Pierwszą grupą przyczyn hipoksemii jest przebywanie w środowisku, w którym brakuje tlenu. Może dojść do niego u pilotów i wspinaczy wysokogórskich, którzy znajdują się w warunkach obniżonego ciśnienia parcjalnego tlenu.

Znacznie częściej przyczyna leży wewnątrz organizmu. Hipoksemia pojawia się wtedy, gdy cierpimy na niewydolność krążenia i zaburzenie związane z pracą płuc. 

Kolejne przyczyny tej choroby to krwotok, który powoduje zbyt małą ilość hemoglobiny we krwi. Hipoksemia pojawia się także w wielu formach niedokrwistości, gdyż w takim przypadku przenoszenie tlenu jest utrudnione, jednak w takim stanie raczej nie dochodzi do problemów, które mogą doprowadzić do śmierci chorego.

Reklama

Inne przyczyny hipoksemii

Nietypowe przyczyny hipoksemii to na przykład zatrucie kurarą i przyjmowanie narkotyków, które prowadzą do zatrzymania lub nieprawidłowego działania ośrodka oddychania. 

Hipoksemia pojawia się też u osób, które zatruły się tlenkiem węgla, przez co ich krew nie jest w stanie przenosić prawidłowo tlenu.

Objawy hipoksemii

Jeśli hipoksemia trwa zbyt długo, pojawiają się takie objawy, jak sinica ciała i plucie krwią. Niedotlenienie mózgu powoduje zawroty głowy i problemy z oceną sytuacji, a także oszołomienie. 

Kolejnym objawem jest senność. Objawy psychiczne w hipoksemii w przypadku znalezienia się w niebezpiecznym miejscu powodują, że chory nie może na przykład go opuścić i wyjść na świeże powietrze. Jeśli nie pojawi się pomoc, serce się zatrzymuje, co prowadzi następnie do obumarcia mózgu, którego nie da się cofnąć.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL