Na co wpływa cholesterol całkowity?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że cholesterol całkowity może powodować wiele chorób i staramy się go zmniejszyć. Nie wolno zapominać, że znacznie ważniejszym parametrem jest ilość poszczególnych frakcji (HDL i LDL) cholesterolu we krwi.
Badanie cholesterolu całkowitego przeprowadzane jest najczęściej u osób, które są zagrożone chorobą wieńcową z powodu palenia papierosów, zbyt dużej masy ciała, żyjących w stresie i mających inne predyspozycje.
Cholesterol jest wysoki także wtedy, gdy chorujemy na łuszczycę i cukrzycę lub choroby metaboliczne. Najczęściej ten stan wynika z braku ruchu i spożywania zbyt kalorycznego jedzenia bogatego w tłuszcze nasycone.
Niektórzy pacjenci przed badaniem próbują samodzielnie zmniejszyć poziom cholesterolu, co nie pozwala na prawidłową diagnozę. Zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego to czynnik mający bezpośredni wpływ na długość życia.
Jeśli obydwie frakcje cholesterolu nie przekraczają granicy 200 mg/dl, to stan jest prawidłowy. Powyżej 200 mg/dl cholesterolu całkowitego należy podjąć działania, które zmniejszają jego ilość.
Cholesterol całkowity przekraczający 250 mg/dl wymaga zwykle stosowania leków. By poprawić stan zdrowia, należy rozpocząć ćwiczenia i zmienić dietę. Poziom cholesterolu HDL (dobrego) powinien wynosić około 60 mg/dl.
Niski cholesterol całkowity to oznaka chorób wątroby, nieprawidłowego odżywiania się lub anemii i jest dla organizmu równie groźny, co jego nadmiar.