Ciągłe zmęczenie nóg? W ten sposób zadbasz o krążenie żylne

Po całym dniu biegania i załatwiania różnych spraw mamy poczucie, jakby nogi ważyły tonę? Nie ma powodu do niepokoju, w końcu mają prawo być zmęczone. Ale jeśli uczucie ciężkich nóg towarzyszy nam codziennie to znak, że powinniśmy lepiej o nie zadbać. W jaki sposób?

Siadamy wieczorem na kanapie i czujemy, jakby nasze nogi przykleiły się do podłogi. Znów ten znajomy ciężar, pulsowanie, które nie pozwala się zrelaksować. Myślimy: "To pewnie przez cały dzień na nogach". Ale przyczyna zmęczenia nóg jest dużo bardziej złożona. Jeśli zdarza się to regularnie, nie wystarczy więcej odpoczywać. Nasze nogi potrzebują wsparcia. Nie tylko wygodniejszych butów i odpoczynku, ale holistycznej troski o zdrowie, w tym - zadbania o układ sercowo-naczyniowy.

Zmęczenie spowodowane bezruchem

Krążenie żylne ma trudne zadanie, gdyż musi pokonać grawitację, by krew mogła wrócić z nóg do serca. W tym celu w żyłach mamy zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Ich rola jest nieoceniona zwłaszcza w kończynach dolnych, gdzie krew musi płynąć w górę, czyli właśnie przeciwko siłom grawitacji. Ale w pompowaniu krwi w nogach, pomagają również mięśnie łydek. Gdy siedzimy zbyt długo lub stoimy bez ruchu, a mięśnie odpoczywają, krew nie płynie tak, jak powinna. Gromadzi się. A my odczuwamy to jako ciężkość, napięcie, opuchliznę, czasem nawet ból.

Reklama

Nie tylko w podeszłym wieku

Zmęczenia nóg dotyczy nie tylko seniorów. Siedząca praca, ciąża, otyłość, geny, stres, gorące dni, hormony - te wszystkie czynniki przyczyniają się do powstawania tego dyskomfortu. Może on zatem dotyczyć nawet osób w sile wieku, a także obydwu płci, choć częściej występuje u kobiet

Zmiana nawyków

Ale jest dobra wiadomość. Zdrowie nóg w dużym stopniu zależy od nas samych.  Zacznijmy zatem działać, wprowadzając codzienne zdrowe nawyki, które stanowią profilaktykę. Wystarczy codzienny spacer, kilka ruchów stopą pod biurkiem, kręcenie kostką, wybieranie schodów, zamiast windy. To aktywuje nasze mięśnie i wspiera krążenie. Jeśli spędzamy dużo czasu na siedząco, po przyjściu do domu, możemy położyć się na macie, oprzeć stopy o ścianę i w tej pozycji odpocząć kilkanaście minut. Dodatkowo ukojenie przyniesie chłodny prysznic, który pomaga naczyniom obkurczyć się i poprawić przepływ krwi. Unikajmy za to długich, gorących kąpieli - choć przyjemne, mogą przynieść odwrotny efekt. Możemy się również wspomóc specjalistycznymi podkolanówkami uciskowymi. Nasze nogi nam za to podziękują!

Dieta wspierająca zdrowie nóg

Ważny jest nie tylko ruch, ale też dieta. W końcu to, co jemy, ma wpływ na elastyczność naczyń. Na naszych talerzach powinno znaleźć się więcej witaminy C i E oraz błonnika, za to mniej soli i tłuszczów trans. Częściej sięgajmy zatem po czerwoną paprykę, natkę pietruszki, kiwi, czarną porzeczkę, oleje roślinne, pestki słonecznika i dyni, a także płatki owsiane czy pełnoziarniste pieczywo. Jeśli potrzebujemy dodatkowego wsparcia - możemy wprowadzić suplementy zawierające diosminę, hesperydynę, rutynę, L-karnitynę, a także wyciągi z nostrzyka żółtego czy kasztanowca. Te składniki znajdziemy między innymi w suplemencie diety Flebinec Plus, który może nam pomóc zmniejszyć uczucie ciężkich i zmęczonych nóg. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Ale jeśli mimo wszystko uczucie zmęczenia powraca, do tego pojawiają się mrowienie, skurcze w nocy czy opuchlizna, warto skonsultować się z lekarzem. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej odzyskamy komfort i zdrowie.

Źródła:

https://wylecz.to/uklad-krazenia/domowe-sposoby-na-zylaki-jak-lagodzic-dolegliwosci-zwiazane-z-zylakami-nog/

https://wylecz.to/diety/dieta-na-pajaczki-i-zylaki-na-nogach-co-jesc-a-czego-unikac/

https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow

https://www.termedia.pl/poz/Z-przewlekla-choroba-zylna-zbyt-pozno-trafiamy-do-lekarza,57451.html

Informacja produktowa: https://flebinec.pl/

materiał promocyjny
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL