Artroza – bolesne problemy ze stawami

​Artroza oznacza stan, w którym staw uległ zwyrodnieniu. Zmiany są nieodwracalne, jednak wykrycie choroby na odpowiednio wczesnym etapie sprawi, że zmniejszą się dolegliwości bólowe.

​Artroza oznacza stan, w którym staw uległ zwyrodnieniu. Zmiany są nieodwracalne, jednak wykrycie choroby na odpowiednio wczesnym etapie sprawi, że zmniejszą się dolegliwości bólowe.

Od czego zależy szybkość procesu artrozy?

Artroza u niektórych osób rozwija się w młodym wieku, a u innych nie pojawia się nigdy. Czynniki, które powodują silny ból stawów, stan zapalny i zniszczenie torebek stawowych to nasze geny, aktywność fizyczna, rodzaj pracy, choroby współtowarzyszące i narażenie na stres. 

Szkodliwym czynnikiem jest brak ruchu, gdyż przez to zmniejsza się wydzielanie płynu stawowego. Jeśli choroba zajęła stawy kolanowe, konieczne jest zredukowanie masy ciała. Ważnym czynnikiem jest odżywianie się i płeć - kobiety po menopauzie chorują na artrozę znacznie częściej, niż mężczyźni w tym samym wieku.

Reklama

Jakie objawy ma artroza?

Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się wtedy, gdy odczuwamy sztywność w stawach po wysiłku. Następnie stawy zginają się coraz trudniej także wtedy, gdy wstajemy z łóżka lub gdy byliśmy przez dłuższy czas bez ruchu.

 Kolejnym objawem jest ból i trudności w poruszaniu się, co wymaga stosowania leków o działaniu przeciwbólowym. Aby spowolnić przebieg tej choroby, konieczne jest zastosowanie preparatów, które odbudowują chrząstkę stawową i poprawiają smarowanie między elementami stawu. 

Na stawy korzystnie wpływają kwasy omega-3 i kolagen. Ten ostatni znajduje się w skórach zwierzęcych i chrząstkach, dlatego od czasu do czasu warto jest zjeść galaretę. Leki przeciwbólowe na artrozę nie mogą być stosowany w sposób przewlekły, gdyż powodują uszkodzenie wątroby i żołądka. 

Naukowcy opracowali nowe preparaty na bazie roślinnej, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej ruchomości stawów. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL