Antybiogram - kiedy warto go zrobić

Antybiogram pozwala na uzyskanie lepszych wyników podczas kuracji antybiotykami. To badanie wrażliwości bakterii stosuje się coraz częściej z uwagi na rosnącą odporność różnych szczepów, jednak nie zawsze jest na nie czas.

Kiedy warto wykonać antybiogram?

Ta metoda diagnozy nie jest stosowana rutynowo, ponieważ lekarz przeważnie przepisuje antybiotyki o szerokim spektrum działania. Jeśli zachorowanie pojawia się co kilka miesięcy, zachodzi ryzyko, że bakterie uodporniły się na działanie leków. 

W takim przypadku wykonanie antybiogramu pozwoli na uniknięcie przyjmowania tych antybiotyków, które są nieskuteczne. Ma to dwa plusy - uzyskujemy szybkie efekty leczenia i nie narażamy organizmu na osłabienie lekami, które nie pomogą.

Przebieg badania

Jeśli antybiogram będzie wykonywany z moczu lub krwi, to pacjent nie może nic jeść w dniu badania. Posiew z gardła wymaga zaprzestania leków przeciwbólowych i antybiotyków w formie miejscowej, gdyż zafałszują one wynik badania. 

Reklama

Po pobraniu próbki specjalista zajmuje się wyhodowaniem z niego charakterystycznych szczepów bakterii. Następnie bada się, który antybiotyk najskuteczniej zwalcza bakterie, ustalając ich wrażliwość. 

Antybiogram to badanie w dużej mierze skomputeryzowane i przeprowadzane przez automaty. Zajmują się one hodowlą bakterii i ocenianiem tego, który antybiotyk działa najskuteczniej. 

To właśnie on może być podany w tradycyjnej dawce. Lekarz może wybrać też antybiotyk o średniej mocy działania na dane bakterie, ale w większej dawce.

Wady antybiogramu

Antybiogram to badanie, które trwa dużo czasu, dlatego też bardziej wskazane jest podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania. 

Istnieje ryzyko, że z próbki nie uda się wyhodować bakterii, gdyż wymagają one specyficznych warunków podczas wzrostu. Jeśli lekarz odmawia wypisania skierowania na antybiogram, pacjent może przeprowadzić to badanie na własny koszt.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL