Co oznacza ból mostka?
Odczuwasz kłucie w okolicy mostka? Bez paniki, to wcale nie musi oznaczać zawału serca. Przyczyn bólu mostka może być bardzo wiele. Zapoznaj się z zaprezentowaną poniżej listą, by potwierdzić lub wykluczyć możliwe z nich. Pamiętaj, że jeśli dolegliwość powtarza się lub utrzymuje, konieczna będzie wizyta u lekarza i wykonanie profilaktycznego badania EKG.
1. Bóle w klatce piersiowej towarzyszą też takim chorobom jak zapalenie osierdzia, nerwów międzyżebrowych, zapalenie płuc albo zapalenie opłucnej.
2. Mogą też pojawić się podczas zwykłego przeziębienia, bo kiedy męczy nas suchy kaszel, chrząstki żebrowe ulegają przeciążeniu i rozwija się w nich stan zapalny, wywołujący ból.
3. Bardzo częstą przyczyną kłucia w klatce piersiowej są też zaburzenia o podłożu stresowym (tzw. nerwobóle), które zwykle ustępują samoistnie.
4. Przyjrzyjmy się też swojej pracy. Jeśli całe dnie spędzamy w jednej pozycji przed ekranem komputera, to przesunięte wskutek zmian zwyrodnieniowych kręgi uciskają nerwy biegnące wzdłuż kręgosłupa i w efekcie możemy odczuwać ból w jego piersiowym i szyjnym odcinku.
5. Każdy ból w klatce piersiowej powinien skłonić pacjenta do konsultacji z lekarzem.
Należy pamiętać, że najbardziej niebezpieczne są bóle krótkotrwałe, utrzymujące się od 2 do 10 minut, nawracające, o charakterze pieczenia, rozpierania, gniecenia, zlokalizowane za mostkiem. Taki charakter dolegliwości sugeruje, niestety, chorobę wieńcową, zagrażającą zawałem mięśnia serca.