Reklama

Co brać na bóle stawów?

Bóle stawów mogą mieć różnorodne przyczyny. U młodszych osób przyczyną bóli jest nadmierny wysiłek fizyczny lub uraz, natomiast osoby starsze często skarżą się na ból spowodowany stanem zapalnym, reumatyzmem czy też nieprawidłowym wytwarzaniem mazi stawowej.

Jak leczyć bóle stawów?

Bóle stawów należy leczyć za pomocą metod, które pomagają rzeczywiście poprawić ich stan. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne uśmierzają ból, ale na krótki czas. 

W aptece można kupić środki poprawiające stan chrząstki stawowej, takie jak glukozamina, chondroityna, kolagen, wyciąg z dzikiej róży i kwas hialuronowy. Takie środki działają korzystnie na stan stawów i pozwalają hamować ich degenerację.

Dieta dla stawów

W leczeniu schorzeń stawów ważna jest dieta. Problemy ze stawami pojawiają się między innymi dlatego, że unikamy jedzenia takich potraw jak galareta, salceson czy też ryby. Być może dla wielu ludzi nie są to apetyczne potrawy, ale zawierają wszystko to, co jest potrzebne do zachowania zdrowych stawów - kolagen, żelatynę i inne składniki. Niestety, ale w szynce ich nie ma. 

Reklama

Organizm może je wykorzystać do odbudowy chrząstki stawowej, jeśli jeszcze nie jest na to za późno. Dietę można wzbogacić o oleje bogate w kwasy omega-3, które także wspierają naturalną obudowę. Korzystne są także produkty zawierające dużo wapnia, takie jak nabiał i mleko, a także związki siarki, które pojawiają się w produktach o ostrym smaku. 

Bardzo ważna jest też witamina C, która reguluje procesy wchłaniania substancji do stawów. Niekorzystnie działają produkty przetworzone, kawa i herbata, alkohol i oleje rafinowane.

Jeśli przyczyną choroby jest reumatyzm, należy się ściśle stosować do diety zalecanej przez lekarza. Bardzo trudno jest leczyć bóle stawów, jeśli chrząstka uległa już degeneracji.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje