Czy akupresura może zastąpić leczenie?

​Akupresura to chińska metoda leczenia, polegająca na stymulowaniu odpowiednich punktów na ciele człowieka. Ma ona tyle samo zwolenników, co przeciwników, a dowody na jej skuteczność nie są jednoznaczne.

Podstawy akupresury

Według medycyny chińskiej podczas masowania odpowiednich punktów na ciele człowieka uwalnia się energia, która przepływa między narządami i poprawia ich działanie. 

Okazuje się, że w świetle nowoczesnej medycyny akupresura może być skuteczna, gdyż stymuluje ona układ nerwowy, układ krążenia i mięśnie. 

Chory podczas akupresury odpręża się, a ucisk wywołuje pozytywne odczucia i zwiększa wydzielanie endorfin. Osoby wrogie tej metodzie leczenia twierdzą, że ulga jest jedynie tymczasowa.

W jakich chorobach stosuje się akupresurę?

Akupresura pomaga cierpiącym na stresowe bóle głowy i mięśni, gdyż pomaga usuwać nagromadzony kwas mlekowy. 

Reklama

Tę metodę można wypróbować w takich dolegliwościach jak nerwobóle, miażdżyca, problemy z zasypianiem, nasilone objawy menopauzy czy zapalenie oskrzeli i wielu innych chorobach, a także wtedy, gdy jesteśmy wyczerpani lub ogólnie źle się czujemy. 

Masaż powinna wykonywać doświadczona osoba. Jeśli nasz stan zdrowia jest poważny, warto zapytać się o zdanie lekarza. Akupresura może okazać niekorzystna w wielu chorobach.

Akupresura - jak wygląda zabieg?

Zabieg akupresury polega na masowaniu ciała w odpowiedniej kolejności. Masażysta najpierw pobudza receptory odpowiedzialne za przemianę materii, a następnie skupia się na narządach, które działają w nieprawidłowy sposób. Masaż u dzieci jest delikatniejszy, niż u dorosłych. Najczęściej stosuje się ucisk samych palców. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL